Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Status
1 GIACON Daniel SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
2 DUALEH Quincy S.V. TER WEER 
3 ZOONS Axel SCHERMCENTRUM NOORD 
4 JANS KÖHNEKE Teun SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
5 PROMMEL Wouter Johan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
6 WALET Koen S.V. TREVILLE 
7 SNIJDER Ivo HOLLANDSCHERMEN 
8 DE WAAL Dieter 10  HOLLANDSCHERMEN 
9 BOSMAN Niels 11  HOLLANDSCHERMEN 
10 MARIOTTI Filippo 12  SCHERMCENTRUM NOORD 
11 PETRELLI Luca 19  SCHERMCENTRUM NOORD 
12 KOWALCZYK Fynn 20  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
13 JOEMRATI Ashwan 21  HOLLANDSCHERMEN 
14 DE VRIES Oscar 22  SCHERMCENTRUM NOORD 
15 MATLA Emiel 23  S.V. TER WEER 
16 MEDLOFF Sebastian 24  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR 
17 MAN Koen 26  S.V. TREVILLE 
18 REUREKAS Gijs 28  S.V. TREVILLE 
19 STOCKMANN Paul 36  HOLLANDSCHERMEN 
20 KOERTS Hidde 37  E.S.S.V. HOC HABET 
Round Scores
Pool #1
 at 1:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
SNIJDER Ivo
HOLLANDSCHERMEN
1 V5 D0 D0 V5 V5 3 0.60 15 13 +2
JOEMRATI Ashwan
HOLLANDSCHERMEN
2 D1 D1 D3 V5 V5 2 0.40 15 18 -3
GIACON Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 3 +22
WALET Koen
S.V. TREVILLE
4 V5 V5 D2 V5 D1 3 0.60 18 15 +3
DE VRIES Oscar
SCHERMCENTRUM NOORD
5 D0 D2 D0 D2 V5 1 0.20 9 23 -14
KOERTS Hidde
E.S.S.V. HOC HABET
6 D2 D1 D0 V5 D3 1 0.20 11 21 -10
Referee(s):
YUNO Elisha
HOLLANDSCHERMEN

Pool #2
 at 1:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
DE WAAL Dieter
HOLLANDSCHERMEN
1 D4 D4 D1 D4 V5 D4 1 0.17 22 26 -4
PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 16 +14
PETRELLI Luca
SCHERMCENTRUM NOORD
3 V5 D2 D3 D4 D3 D2 1 0.17 19 29 -10
STOCKMANN Paul
HOLLANDSCHERMEN
4 V5 D2 V5 D2 V5 D2 3 0.50 21 20 +1
KOWALCZYK Fynn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
5 V5 D1 V5 V5 V5 V5 5 0.83 26 22 +4
MAN Koen
S.V. TREVILLE
6 D1 D3 V5 D1 D3 D1 1 0.17 14 28 -14
DUALEH Quincy
S.V. TER WEER
7 V5 D4 V5 V5 D4 V5 4 0.67 28 19 +9
Referee(s):
DE JONG Olivier
HOLLANDSCHERMEN

Pool #3
 at 1:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
MARIOTTI Filippo
SCHERMCENTRUM NOORD
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 7 +23
BOSMAN Niels
HOLLANDSCHERMEN
2 D0 D0 D2 D1 V5 V5 2 0.33 13 26 -13
JANS KÖHNEKE Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
3 D0 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 25 14 +11
ZOONS Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
4 D4 V5 D2 V5 D3 V5 3 0.50 24 23 +1
MEDLOFF Sebastian
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR
5 D1 V5 D2 D3 V5 V5 3 0.50 21 23 -2
REUREKAS Gijs
S.V. TREVILLE
6 D0 D4 D2 V5 D4 V5 2 0.33 20 24 -4
MATLA Emiel
S.V. TER WEER
7 D2 D2 D3 D3 D3 D1 0 0.00 14 30 -16
Referee(s):
VAN EGMOND Dirk Jan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) V V/M TS TR Ind Status
1 MARIOTTI Filippo 12  SCHERMCENTRUM NOORD  1.00  30  +23  Advanced
2 GIACON Daniel SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  1.00  25  +22  Advanced
3 PROMMEL Wouter Johan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  1.00  30  16  +14  Advanced
4 JANS KÖHNEKE Teun SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.83  25  14  +11  Advanced
5 KOWALCZYK Fynn 20  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.83  26  22  +4  Advanced
6 DUALEH Quincy S.V. TER WEER  0.67  28  19  +9  Advanced
7 WALET Koen S.V. TREVILLE  0.60  18  15  +3  Advanced
8 SNIJDER Ivo HOLLANDSCHERMEN  0.60  15  13  +2  Advanced
9 ZOONS Axel SCHERMCENTRUM NOORD  0.50  24  23  +1  Advanced
10 STOCKMANN Paul 36  HOLLANDSCHERMEN  0.50  21  20  +1  Advanced
11 MEDLOFF Sebastian 24  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  0.50  21  23  -2  Advanced
12 JOEMRATI Ashwan 21  HOLLANDSCHERMEN  0.40  15  18  -3  Advanced
13 REUREKAS Gijs 28  S.V. TREVILLE  0.33  20  24  -4  Advanced
14 BOSMAN Niels 11  HOLLANDSCHERMEN  0.33  13  26  -13  Advanced
15 KOERTS Hidde 37  E.S.S.V. HOC HABET  0.20  11  21  -10  Advanced
16 DE VRIES Oscar 22  SCHERMCENTRUM NOORD  0.20  23  -14  Advanced
17 DE WAAL Dieter 10  HOLLANDSCHERMEN  0.17  22  26  -4  Advanced
18 PETRELLI Luca 19  SCHERMCENTRUM NOORD  0.17  19  29  -10  Advanced
19 MAN Koen 26  S.V. TREVILLE  0.17  14  28  -14  Advanced
20 MATLA Emiel 23  S.V. TER WEER  0.00  14  30  -16  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) MARIOTTI Filippo
SCHERMCENTRUM NOORD
 
  (1) MARIOTTI Filippo
SCHERMCENTRUM NOORD
 
(32) -BYE-   
    (1) MARIOTTI Filippo
SCHERMCENTRUM NOORD
 
(17) DE WAAL Dieter
HOLLANDSCHERMEN
 
  15 - 6
Ref:  VAN EGMOND Dirk Jan  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
  (16) DE WAAL Dieter
HOLLANDSCHERMEN
 
 
(16) DE VRIES Oscar
SCHERMCENTRUM NOORD
 
15 - 10
Ref:  VAN EGMOND Dirk Jan  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
 
    (1) MARIOTTI Filippo
SCHERMCENTRUM NOORD
 
(9) ZOONS Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
 
  15 - 5
Ref:  SPIERENBURG Ricky  ASSV ESPRIT 
  (9) ZOONS Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
 
   
(24) -BYE-       
    (8) ZOONS Axel
SCHERMCENTRUM NOORD
 
 
(25) -BYE-    15 - 14   
  (8) SNIJDER Ivo
HOLLANDSCHERMEN
 
 
(8) SNIJDER Ivo
HOLLANDSCHERMEN
 
   
    (1) MARIOTTI Filippo
SCHERMCENTRUM NOORD
 
(5) KOWALCZYK Fynn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 9
Ref:  YUNO Elisha  HOLLANDSCHERMEN 
  (5) KOWALCZYK Fynn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
(28) -BYE-       
    (5) JOEMRATI Ashwan
HOLLANDSCHERMEN
 
   
(21) -BYE-    15 - 13
Ref:  DE VRIES Mees  S.V. EN CAVANT 
   
  (12) JOEMRATI Ashwan
HOLLANDSCHERMEN
 
     
(12) JOEMRATI Ashwan
HOLLANDSCHERMEN
 
       
    (4) JANS KÖHNEKE Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(13) REUREKAS Gijs
S.V. TREVILLE
 
  12 - 11
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS 
 
  (13) REUREKAS Gijs
S.V. TREVILLE
 
   
(20) MATLA Emiel
S.V. TER WEER
 
15 - 11
Ref:  DE VRIES Mees  S.V. EN CAVANT 
   
    (4) JANS KÖHNEKE Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(29) -BYE-    15 - 7
Ref:  DE VRIES Mees  S.V. EN CAVANT 
 
  (4) JANS KÖHNEKE Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(4) JANS KÖHNEKE Teun
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
    (1) MARIOTTI Filippo
SCHERMCENTRUM NOORD
 
(3) PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 13
Ref:  DE JONG Olivier  HOLLANDSCHERMEN 
  (3) PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
(30) -BYE-       
    (3) PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
(19) MAN Koen
S.V. TREVILLE
 
  15 - 4
Ref:  DE JONG Olivier  HOLLANDSCHERMEN 
   
  (14) MAN Koen
S.V. TREVILLE
 
     
(14) BOSMAN Niels
HOLLANDSCHERMEN
 
15 - 10
Ref:  DE JONG Olivier  HOLLANDSCHERMEN 
     
    (3) DUALEH Quincy
S.V. TER WEER
 
   
(11) MEDLOFF Sebastian
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR
 
  15 - 8
Ref:  DE JONG Olivier  HOLLANDSCHERMEN 
   
  (11) MEDLOFF Sebastian
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR
 
       
(22) -BYE-           
    (6) DUALEH Quincy
S.V. TER WEER
 
     
(27) -BYE-    15 - 8
Ref:  DE JONG Olivier  HOLLANDSCHERMEN 
     
  (6) DUALEH Quincy
S.V. TER WEER
 
     
(6) DUALEH Quincy
S.V. TER WEER
 
       
    (2) GIACON Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(7) WALET Koen
S.V. TREVILLE
 
  15 - 12
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS 
 
  (7) WALET Koen
S.V. TREVILLE
 
   
(26) -BYE-       
    (7) WALET Koen
S.V. TREVILLE
 
   
(23) -BYE-    15 - 7
Ref:  SPIERENBURG Ricky  ASSV ESPRIT 
   
  (10) STOCKMANN Paul
HOLLANDSCHERMEN
 
     
(10) STOCKMANN Paul
HOLLANDSCHERMEN
 
       
    (2) GIACON Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(15) KOERTS Hidde
E.S.S.V. HOC HABET
 
  15 - 6   
  (15) KOERTS Hidde
E.S.S.V. HOC HABET
 
   
(18) PETRELLI Luca
SCHERMCENTRUM NOORD
 
15 - 9
Ref:  YUNO Elisha  HOLLANDSCHERMEN 
   
    (2) GIACON Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(31) -BYE-    15 - 6
Ref:  SPIERENBURG Ricky  ASSV ESPRIT 
 
  (2) GIACON Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(2) GIACON Daniel
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
   

Final Results
Event finished at 6:32 PM
Place Name Club(s)
1 MARIOTTI Filippo SCHERMCENTRUM NOORD 
2 GIACON Daniel SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
3T JANS KÖHNEKE Teun SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
3T DUALEH Quincy S.V. TER WEER 
5 PROMMEL Wouter Johan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
6 WALET Koen S.V. TREVILLE 
7 ZOONS Axel SCHERMCENTRUM NOORD 
8 JOEMRATI Ashwan HOLLANDSCHERMEN 
9 KOWALCZYK Fynn SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
10 SNIJDER Ivo HOLLANDSCHERMEN 
11 STOCKMANN Paul HOLLANDSCHERMEN 
12 MEDLOFF Sebastian SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR 
13 REUREKAS Gijs S.V. TREVILLE 
14 KOERTS Hidde E.S.S.V. HOC HABET 
15 DE WAAL Dieter HOLLANDSCHERMEN 
16 MAN Koen S.V. TREVILLE 
17 BOSMAN Niels HOLLANDSCHERMEN 
18 DE VRIES Oscar SCHERMCENTRUM NOORD 
19 PETRELLI Luca SCHERMCENTRUM NOORD 
20 MATLA Emiel S.V. TER WEER