Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Status
1 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
2 YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR 
3 JANS KÖHNEKE Maria SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
4 BUTIN BIK Elise S.V. BEAU GESTE 
5 BUIJSE Valerie S.V. LA PRIME 
6 EMANUEL Ava HOLLANDSCHERMEN 
7 SCHIPPER Agnes S.V. TER WEER 
8 ROTTIER Donna SCHERMCENTRUM NOORD 
9 FELTKAMP Mare 10  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
10 DE JONG Nienke 11  HOLLANDSCHERMEN 
11 VAN VLIET Zhuo 12  HOLLANDSCHERMEN 
12 PETERS Carlotta 14  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
13 VAN RIJNSWOU Emma 15  S.V. COURAGE 
14 VISSER Phileine   LANCELOT SCHERMCLUB 
15 SAID Meryam   SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
VAN RIJNSWOU Emma
S.V. COURAGE
1 D2 D3 D1 D2 0 0.00 8 20 -12
SCHIPPER Agnes
S.V. TER WEER
2 V5 V5 D1 D0 2 0.50 11 13 -2
VISSER Phileine
LANCELOT SCHERMCLUB
3 V5 D1 D2 D1 1 0.25 9 18 -9
KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
4 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 5 +15
EMANUEL Ava
HOLLANDSCHERMEN
5 V5 V5 V5 D1 3 0.75 16 8 +8
Referee(s):
DE JONG Olivier
HOLLANDSCHERMEN

Pool #2
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
VAN VLIET Zhuo
HOLLANDSCHERMEN
1 D4 D1 D4 V5 1 0.25 14 15 -1
ROTTIER Donna
SCHERMCENTRUM NOORD
2 V5 V5 D0 V5 3 0.75 15 16 -1
BUIJSE Valerie
S.V. LA PRIME
3 V5 D4 V5 V5 3 0.75 19 9 +10
YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR
4 V5 V5 D2 V5 3 0.75 17 11 +6
PETERS Carlotta
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
5 D0 D3 D1 D2 0 0.00 6 20 -14

Pool #3
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
FELTKAMP Mare
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 D2 V5 V5 D4 2 0.50 16 15 +1
JANS KÖHNEKE Maria
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 V5 V5 V5 D3 3 0.75 18 13 +5
SAID Meryam
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR
3 D1 D2 D0 D0 0 0.00 3 20 -17
DE JONG Nienke
HOLLANDSCHERMEN
4 D4 D4 V5 D1 1 0.25 14 15 -1
BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE
5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 8 +12
Referee(s):
DE VRIES Mees
S.V. EN CAVANT

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) V V/M TS TR Ind Status
1 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  1.00  20  +15  Advanced
2 BUTIN BIK Elise S.V. BEAU GESTE  1.00  20  +12  Advanced
3 BUIJSE Valerie S.V. LA PRIME  0.75  19  +10  Advanced
4 EMANUEL Ava HOLLANDSCHERMEN  0.75  16  +8  Advanced
5 YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  0.75  17  11  +6  Advanced
6 JANS KÖHNEKE Maria SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.75  18  13  +5  Advanced
7 ROTTIER Donna SCHERMCENTRUM NOORD  0.75  15  16  -1  Advanced
8 FELTKAMP Mare 10  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.50  16  15  +1  Advanced
9 SCHIPPER Agnes S.V. TER WEER  0.50  11  13  -2  Advanced
10T DE JONG Nienke 11  HOLLANDSCHERMEN  0.25  14  15  -1  Advanced
10T VAN VLIET Zhuo 12  HOLLANDSCHERMEN  0.25  14  15  -1  Advanced
12 VISSER Phileine   LANCELOT SCHERMCLUB  0.25  18  -9  Advanced
13 VAN RIJNSWOU Emma 15  S.V. COURAGE  0.00  20  -12  Advanced
14 PETERS Carlotta 14  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.00  20  -14  Advanced
15 SAID Meryam   SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  0.00  20  -17  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(16) -BYE-   
    (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(9) SCHIPPER Agnes
S.V. TER WEER
 
  15 - 6
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS 
  (8) SCHIPPER Agnes
S.V. TER WEER
 
 
(8) FELTKAMP Mare
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 11
Ref:  DE JONG Olivier  HOLLANDSCHERMEN 
 
    (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(5) YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR
 
  13 - 8
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS 
  (5) YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR
 
   
(12) VISSER Phileine
LANCELOT SCHERMCLUB
 
15 - 2
Ref:  DE JONG Olivier  HOLLANDSCHERMEN 
   
    (4) EMANUEL Ava
HOLLANDSCHERMEN
 
 
(13) VAN RIJNSWOU Emma
S.V. COURAGE
 
  15 - 6
Ref:  JANS KÖHNEKE Teun  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
 
  (4) EMANUEL Ava
HOLLANDSCHERMEN
 
 
(4) EMANUEL Ava
HOLLANDSCHERMEN
 
15 - 4
Ref:  DE VRIES Mees  S.V. EN CAVANT 
 
    (1) BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE
 
(3) BUIJSE Valerie
S.V. LA PRIME
 
  15 - 10
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS 
  (3) BUIJSE Valerie
S.V. LA PRIME
 
   
(14) PETERS Carlotta
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 3
Ref:  YUNO Elisha  HOLLANDSCHERMEN 
   
    (3) JANS KÖHNEKE Maria
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
(11) DE JONG Nienke
HOLLANDSCHERMEN
 
  15 - 5
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS 
   
  (6) JANS KÖHNEKE Maria
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
     
(6) JANS KÖHNEKE Maria
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 3
Ref:  DE VRIES Mees  S.V. EN CAVANT 
     
    (2) BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE
 
 
(7) ROTTIER Donna
SCHERMCENTRUM NOORD
 
  15 - 13
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS 
 
  (7) ROTTIER Donna
SCHERMCENTRUM NOORD
 
   
(10) VAN VLIET Zhuo
HOLLANDSCHERMEN
 
15 - 9
Ref:  DE VRIES Mees  S.V. EN CAVANT 
   
    (2) BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE
 
 
(15) SAID Meryam
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR
 
  15 - 9
Ref:  JANS KÖHNEKE Teun  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
 
  (2) BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE
 
 
(2) BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE
 
15 - 3
Ref:  YUNO Elisha  HOLLANDSCHERMEN 
 
   

Final Results
Event finished at 5:56 PM
Place Name Club(s)
1 BUTIN BIK Elise S.V. BEAU GESTE 
2 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
3T JANS KÖHNEKE Maria SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
3T EMANUEL Ava HOLLANDSCHERMEN 
5 BUIJSE Valerie S.V. LA PRIME 
6 YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR 
7 ROTTIER Donna SCHERMCENTRUM NOORD 
8 SCHIPPER Agnes S.V. TER WEER 
9 FELTKAMP Mare SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
10T DE JONG Nienke HOLLANDSCHERMEN 
10T VAN VLIET Zhuo HOLLANDSCHERMEN 
12 VISSER Phileine LANCELOT SCHERMCLUB 
13 VAN RIJNSWOU Emma S.V. COURAGE 
14 PETERS Carlotta SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
15 SAID Meryam SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR