Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 CHIANG Enli S.V.S  NED 
2 VAN DER LINDE Lisa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3 CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT  NED 
4 TERLETH Yeelen ASSV ESPRIT  NED 
5 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
6 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
8 SPIJKER Anne SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
9 HOFMAN Henriëtte S.V. SCARAMOUCHE  NED 
10 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie 12  S.V. VÍVÁS  NED 
11 GROENHEIDE Esther 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
12 WOUTERSE Mijs 14  S.V. SCARAMOUCHE  NED 
13 VAN VIEGEN Iris 19  S.V.S  NED 
14 TODOROVA Slavyana   ASSV ESPRIT  NED 
Round Scores
Pool #1
On strip 5  at 2:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
GROENHEIDE Esther
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 D1 D4 D4 D0 V5 D1 1 0.17 15 27 -12
FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
2 V5 V5 V5 V5 D3 D4 4 0.67 27 19 +8
SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
3 V5 D3 V5 D3 D3 D1 2 0.33 20 26 -6
TODOROVA Slavyana
ASSV ESPRIT / NED
4 V5 D1 D2 D2 D1 D0 1 0.17 11 29 -18
TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT / NED
5 V5 D4 V5 V5 D2 D4 3 0.50 25 20 +5
HOFMAN Henriëtte
S.V. SCARAMOUCHE / NED
6 D2 V5 V5 V5 V5 D1 4 0.67 23 19 +4
CHIANG Enli
S.V.S / NED
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 11 +19
Referee(s):
GARDENIER David
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED

Pool #2
On strip 6  at 2:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
VAN LAERE Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 D3 D3 V5 D2 V5 V5 3 0.50 23 19 +4
VAN DER LINDE Lisa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
2 V5 D4 V5 D3 V5 V5 4 0.67 27 17 +10
TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
3 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 17 +13
VAN VIEGEN Iris
S.V.S / NED
4 D1 D0 D2 D0 D4 D1 0 0.00 8 30 -22
CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT / NED
5 V5 V5 D4 V5 V5 V5 5 0.83 29 12 +17
WOUTERSE Mijs
S.V. SCARAMOUCHE / NED
6 D2 D2 D3 V5 D1 D1 1 0.17 14 29 -15
STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V. VÍVÁS / NED
7 D1 D2 D1 V5 D1 V5 2 0.33 15 22 -7
Referee(s):
PLANTINGA Teun
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED
OSKAMP Anton
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 CHIANG Enli S.V.S  NED  1.00  30  11  +19  Advanced
2 TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  30  17  +13  Advanced
3 CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT  NED  0.83  29  12  +17  Advanced
4 VAN DER LINDE Lisa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.67  27  17  +10  Advanced
5 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.67  27  19  +8  Advanced
6 HOFMAN Henriëtte S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.67  23  19  +4  Advanced
7 TERLETH Yeelen ASSV ESPRIT  NED  0.50  25  20  +5  Advanced
8 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.50  23  19  +4  Advanced
9 SPIJKER Anne SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.33  20  26  -6  Advanced
10 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie 12  S.V. VÍVÁS  NED  0.33  15  22  -7  Advanced
11 GROENHEIDE Esther 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.17  15  27  -12  Advanced
12 WOUTERSE Mijs 14  S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.17  14  29  -15  Advanced
13 TODOROVA Slavyana   ASSV ESPRIT  NED  0.17  11  29  -18  Advanced
14 VAN VIEGEN Iris 19  S.V.S  NED  0.00  30  -22  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
  (1) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
(9) SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 9
Ref:  OSKAMP Anton  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED 
  (8) SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(8) VAN LAERE Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 8
Ref:  GARDENIER David  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED 
 
    (1) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
(5) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 13 
  (5) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(12) WOUTERSE Mijs
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
15 - 4
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
   
    (4) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(13) TODOROVA Slavyana
ASSV ESPRIT / NED
 
  15 - 6
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
 
  (4) VAN DER LINDE Lisa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(4) VAN DER LINDE Lisa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 9
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
 
    (1) CHIANG Enli
S.V.S / NED
 
(3) CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT / NED
 
  15 - 9 
  (3) CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT / NED
 
   
(14) VAN VIEGEN Iris
S.V.S / NED
 
15 - 3
Ref:  OSKAMP Anton  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED 
   
    (3) CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT / NED
 
   
(11) GROENHEIDE Esther
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 9
Ref:  GARDENIER David  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED 
   
  (6) HOFMAN Henriëtte
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
     
(6) HOFMAN Henriëtte
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
15 - 13
Ref:  OSKAMP Anton  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED 
     
    (2) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(7) TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT / NED
 
  15 - 7   
  (7) TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT / NED
 
   
(10) STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V. VÍVÁS / NED
 
15 - 0
Ref:  GARDENIER David  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED 
   
    (2) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(15) -BYE-    15 - 7
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
 
  (2) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(2) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 5:01 PM
Place Name Club(s) Country
1 CHIANG Enli S.V.S  NED 
2 TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3T FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3T CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT  NED 
5 VAN DER LINDE Lisa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
6 HOFMAN Henriëtte S.V. SCARAMOUCHE  NED 
7 TERLETH Yeelen ASSV ESPRIT  NED 
8 SPIJKER Anne SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
9 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
10 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie S.V. VÍVÁS  NED 
11 GROENHEIDE Esther SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
12 WOUTERSE Mijs S.V. SCARAMOUCHE  NED 
13 TODOROVA Slavyana ASSV ESPRIT  NED 
14 VAN VIEGEN Iris S.V.S  NED