Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 VAN ERVEN GARCIA Saskia SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3 CARTER Caroline ASSV ESPRIT  NED 
4 YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
5 BUIJSE Valerie LANCELOT SCHERMCLUB  NED 
6 JANS KÖHNEKE Maria SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 BUTIN BIK Elise S.V. BEAU GESTE  NED 
8 DE GRAAF-STOEL Mieke 10  S.V. SCARAMOUCHE  NED 
9 NOË Else 17  S.V. PALLÓS  NED 
10 EMANUEL Ava 21  HOLLANDSCHERMEN  NED 
11 KEMMERLING Anyuta 30  ASV VAN DEN BERG  NED 
12 SLUMAN Talitha   HOLLANDSCHERMEN  NED 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DE GRAAF-STOEL Mieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
1 D0 D4 D0 D4 V5 1 0.20 13 24 -11
VAN ERVEN GARCIA Saskia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
2 V5 V5 V5 D2 V5 4 0.80 22 8 +14
BUIJSE Valerie
LANCELOT SCHERMCLUB / NED
3 V5 D1 D1 V5 V5 3 0.60 17 21 -4
NOË Else
S.V. PALLÓS / NED
4 V5 D1 V5 V5 V5 4 0.80 21 13 +8
YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
5 V5 V5 D4 D4 V5 3 0.60 23 17 +6
SLUMAN Talitha
HOLLANDSCHERMEN / NED
6 D4 D1 D3 D3 D1 0 0.00 12 25 -13
Referee(s):
SAID Eyad
S.V. PALLAS / NED

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 3 +22
JANS KÖHNEKE Maria
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
2 D0 V5 D0 V5 V5 3 0.60 15 18 -3
CARTER Caroline
ASSV ESPRIT / NED
3 D1 D3 D1 D3 V5 1 0.20 13 22 -9
EMANUEL Ava
HOLLANDSCHERMEN / NED
4 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.80 21 11 +10
BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE / NED
5 D1 D3 V5 D4 V5 2 0.40 18 18 0
KEMMERLING Anyuta
ASV VAN DEN BERG / NED
6 D0 D2 D2 D1 D0 0 0.00 5 25 -20
Referee(s):
WEBER Daan
HOLLANDSCHERMEN / NED

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  25  +22  Advanced
2 VAN ERVEN GARCIA Saskia SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.80  22  +14  Advanced
3 EMANUEL Ava 21  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.80  21  11  +10  Advanced
4 NOË Else 17  S.V. PALLÓS  NED  0.80  21  13  +8  Advanced
5 YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  0.60  23  17  +6  Advanced
6 JANS KÖHNEKE Maria SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.60  15  18  -3  Advanced
7 BUIJSE Valerie LANCELOT SCHERMCLUB  NED  0.60  17  21  -4  Advanced
8 BUTIN BIK Elise S.V. BEAU GESTE  NED  0.40  18  18  Advanced
9 CARTER Caroline ASSV ESPRIT  NED  0.20  13  22  -9  Advanced
10 DE GRAAF-STOEL Mieke 10  S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.20  13  24  -11  Advanced
11 SLUMAN Talitha   HOLLANDSCHERMEN  NED  0.00  12  25  -13  Advanced
12 KEMMERLING Anyuta 30  ASV VAN DEN BERG  NED  0.00  25  -20  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(9) CARTER Caroline
ASSV ESPRIT / NED
 
  15 - 5
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
  (8) BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE / NED
 
 
(8) BUTIN BIK Elise
S.V. BEAU GESTE / NED
 
15 - 13
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
 
    (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(5) YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
  15 - 8 
  (5) YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
(12) KEMMERLING Anyuta
ASV VAN DEN BERG / NED
 
15 - 11
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
   
    (4) NOË Else
S.V. PALLÓS / NED
 
 
(13) -BYE-    15 - 9
Ref:  WEBER Daan  HOLLANDSCHERMEN / NED 
 
  (4) NOË Else
S.V. PALLÓS / NED
 
 
(4) NOË Else
S.V. PALLÓS / NED
 
   
    (1) VAN ERVEN GARCIA Saskia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(3) EMANUEL Ava
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
  15 - 7 
  (3) EMANUEL Ava
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) EMANUEL Ava
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(11) SLUMAN Talitha
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
  15 - 10
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
   
  (6) JANS KÖHNEKE Maria
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(6) JANS KÖHNEKE Maria
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 11
Ref:  WEBER Daan  HOLLANDSCHERMEN / NED 
     
    (2) VAN ERVEN GARCIA Saskia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(7) BUIJSE Valerie
LANCELOT SCHERMCLUB / NED
 
  15 - 6   
  (7) BUIJSE Valerie
LANCELOT SCHERMCLUB / NED
 
   
(10) DE GRAAF-STOEL Mieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
15 - 7
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
   
    (2) VAN ERVEN GARCIA Saskia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(15) -BYE-    15 - 3
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
 
  (2) VAN ERVEN GARCIA Saskia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(2) VAN ERVEN GARCIA Saskia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 3:14 PM
Place Name Club(s) Country
1 VAN ERVEN GARCIA Saskia SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3T EMANUEL Ava HOLLANDSCHERMEN  NED 
3T NOË Else S.V. PALLÓS  NED 
5 YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
6 JANS KÖHNEKE Maria SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 BUIJSE Valerie LANCELOT SCHERMCLUB  NED 
8 BUTIN BIK Elise S.V. BEAU GESTE  NED 
9 CARTER Caroline ASSV ESPRIT  NED 
10 DE GRAAF-STOEL Mieke S.V. SCARAMOUCHE  NED 
11 SLUMAN Talitha HOLLANDSCHERMEN  NED 
12 KEMMERLING Anyuta ASV VAN DEN BERG  NED