Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 VERWIJLEN Bas SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Exempt from this round
2 TULEN Tristan S.V. SCARAMOUCHE  NED  Exempt from this round
3 TULEN Rafael S.V. SCARAMOUCHE  NED  Exempt from this round
4 KEPPEL Colin SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Exempt from this round
5 VAN NUNEN David S.V. DELFT FENCING CLUB  NED 
6 DERKSEN Ruben S.V. SCARAMOUCHE  NED 
7 VAN GAMEREN Axl SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
8 VAN WINDEN Levy 10  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
9 BIJKER Peter 12  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
10 BLAAS Björn 14  K.M.S.V.  NED 
11 TREFFERS Edwin 15  S.V. A.E.W.  NED 
12 LION Benjamin 16  FENCING CLUB ALMERE  NED 
13 OOSTHOF Collin 17  SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND  NED 
14 VEENENBOS Konrad 18  FENCING CLUB ALMERE  NED 
15 VAN ROOIJ Kevin 23  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
16 SCHOUT Jasper 24  K.M.S.V.  NED 
17 WARREMAN Daan 26  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
18 ROUBAILO Niels 27  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
19 ZEWE Maxim 29  FENCING ERMELO  NED 
20 DE VRIES Matthijs 30  FENCING ERMELO  NED 
21 VAN ERVEN Spencer 32  S.V. DES VILLIERS  NED 
22 POST Arnout 34  FENCING ERMELO  NED 
23 FARKAS Mark Balasz 35  S.V. A.E.W.  NED 
24 VIDELER Jasper 37  S.V. BEAU GESTE  NED 
25 SAMMARCO Giovanni 38  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
26 KEPPEL Alec 39  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
27 BONTES Joris 40  K.M.S.V.  NED 
28 VAN TIL Bert 42  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
29 LEPPERS Jon 43  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
30 VAN DIJK Michiel 46  SCHEN  NED 
31 REMMEN Maurits 47  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
32 V.D. BERG Paul 49  S.V. M.V.O.  NED 
33 KRAVCHENKO Stanislav 50  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
34 DEKKER Tristan 54  FENCING ERMELO  NED 
35 LENDERINK Raul 55  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED 
36 PIEPER Jesse 57  S.V. A.E.W.  NED 
37 UIJTING Henk 58  S.V. SCARAMOUCHE  NED 
38 RUTJES Carlo 68  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
39 DE GROOT Joep 71  S.V. A.E.W.  NED 
40 MAGNASCO Stefano 74  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
41 KIL Howard 76  FENCING CLUB ALMERE  NED 
42 DINANDT Floris-Tijmen 88  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED 
43 BREEDVELT Joop 97  S.V. M.V.O.  NED 
44 RAMLAKHAN Jai 97  SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS  NED 
45 RIJSDIJK Jasper 97  SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND  NED 
46 REMMEN Maarten-Pieter 97  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
47 DURSUN Ekrem 114  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
48 WADE Oliver   SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
49 STROOP Preston   FENCING CLUB ALMERE  NED 
50 VISSER Zeb   FENCING ERMELO  NED 
51 WESTERA Fred   S.V. DES VILLIERS  NED 
52 SMITH Hugo   S.V. A.E.W.  NED 
53 VITSAS Jannis   S.V. M.V.O.  NED 
54 MAGYARI Balint   GSSV DONAR 1881  NED 
55 FITZGERALD Luke   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
56 URSEM Rob   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
57 SLIEPENBEEK Peter   S.V. SCARAMOUCHE  NED 
58 VAN EDEREN Adam   HOLLANDSCHERMEN  NED 
Round Scores
Pool #1
On strip 1  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
VAN ERVEN Spencer
S.V. DES VILLIERS / NED
1 D0 D4 V5 V5 V5 D4 3 0.50 23 25 -2
VAN NUNEN David
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED
2 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 11 +19
DURSUN Ekrem
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
3 V5 D1 D4 V5 V5 D3 3 0.50 23 23 0
PIEPER Jesse
S.V. A.E.W. / NED
4 D4 D2 V5 D4 D1 V5 2 0.33 21 27 -6
UIJTING Henk
S.V. SCARAMOUCHE / NED
5 D3 D2 D0 V5 V5 D2 2 0.33 17 26 -9
FITZGERALD Luke
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
6 D3 D2 D4 V5 D2 D1 1 0.17 17 26 -9
DE VRIES Matthijs
FENCING ERMELO / NED
7 V5 D4 V5 D3 V5 V5 4 0.67 27 20 +7
Referee(s):
SAID Eyad
S.V. PALLAS / NED

Pool #2
On strip 2  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
FARKAS Mark Balasz
S.V. A.E.W. / NED
1 D4 V5 D4 D4 V5 D2 2 0.33 24 24 0
RUTJES Carlo
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
2 V5 V5 D4 D1 V5 D2 3 0.50 22 24 -2
VITSAS Jannis
S.V. M.V.O. / NED
3 D2 D4 D2 D3 V5 D0 1 0.17 16 25 -9
ZEWE Maxim
FENCING ERMELO / NED
4 V5 V5 V5 V5 V5 D1 5 0.83 26 20 +6
MAGNASCO Stefano
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
5 V5 V5 V5 D2 V5 D1 4 0.67 23 21 +2
VAN EDEREN Adam
HOLLANDSCHERMEN / NED
6 D4 D1 D0 D3 D3 D1 0 0.00 12 30 -18
DERKSEN Ruben
S.V. SCARAMOUCHE / NED
7 V3 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 28 7 +21
Referee(s):
MIDDELVELD Remco
PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED

Pool #3
On strip 3  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
URSEM Rob
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 D1 D4 V5 D0 D1 D2 1 0.17 13 26 -13
ROUBAILO Niels
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
2 V5 V5 V5 V5 D4 V5 5 0.83 29 12 +17
DE GROOT Joep
S.V. A.E.W. / NED
3 V5 D0 V5 V2 D2 D0 3 0.50 14 21 -7
WESTERA Fred
S.V. DES VILLIERS / NED
4 D1 D0 D1 D2 D0 D2 0 0.00 6 30 -24
LENDERINK Raul
DEVENTER SCHERMVERENIGING / NED
5 V5 D3 D1 V5 D4 V5 3 0.50 23 15 +8
VAN GAMEREN Axl
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
6 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 12 +18
POST Arnout
FENCING ERMELO / NED
7 V5 D3 V5 V5 D1 D1 3 0.50 20 19 +1
Referee(s):
PLANTINGA Teun
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED

Pool #4
On strip 4  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
VAN WINDEN Levy
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 12 +18
SMITH Hugo
S.V. A.E.W. / NED
2 D0 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 25 20 +5
KRAVCHENKO Stanislav
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
3 D4 D4 D3 V5 D1 D4 1 0.17 21 28 -7
WARREMAN Daan
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
4 D2 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.67 26 21 +5
STROOP Preston
FENCING CLUB ALMERE / NED
5 D0 D2 D3 D2 D1 D4 0 0.00 12 30 -18
DEKKER Tristan
FENCING ERMELO / NED
6 D4 D3 V5 D2 V5 D1 2 0.33 20 20 0
VIDELER Jasper
S.V. BEAU GESTE / NED
7 D2 D2 V5 D4 V5 V3 3 0.50 21 24 -3
Referee(s):
HOPSTAKEN Louis
S.V. SCARAMOUCHE / NED

Pool #5
On strip 5  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
WADE Oliver
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
1 V5 D2 V5 V5 D0 D3 3 0.50 20 23 -3
VISSER Zeb
FENCING ERMELO / NED
2 D2 D1 V5 D2 V5 D4 2 0.33 19 27 -8
V.D. BERG Paul
S.V. M.V.O. / NED
3 V5 V5 D0 V5 D2 V5 4 0.67 22 17 +5
SCHOUT Jasper
K.M.S.V. / NED
4 D3 D4 V1 V3 V5 D4 3 0.50 20 19 +1
KIL Howard
FENCING CLUB ALMERE / NED
5 D3 V5 D4 D0 D2 V5 2 0.33 19 23 -4
VAN DIJK Michiel
SCHEN / NED
6 V5 D3 V5 D4 V5 D2 3 0.50 24 19 +5
BIJKER Peter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
7 V5 V5 D4 V5 D3 V5 4 0.67 27 23 +4
Referee(s):
VON KÖNIGSLOW Bas
SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS / NED

Pool #6
On strip 6  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
VAN ROOIJ Kevin
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
1 V5 V5 V5 V5 D4 V5 5 0.83 29 19 +10
SLIEPENBEEK Peter
S.V. SCARAMOUCHE / NED
2 D3 D1 D3 D0 D1 D1 0 0.00 9 30 -21
MAGYARI Balint
GSSV DONAR 1881 / NED
3 D1 V5 V5 D1 V5 D4 3 0.50 21 20 +1
DINANDT Floris-Tijmen
DEVENTER SCHERMVERENIGING / NED
4 D3 V5 D1 D1 D2 D2 1 0.17 14 28 -14
BLAAS Björn
K.M.S.V. / NED
5 D3 V5 V5 V5 V5 D3 4 0.67 26 14 +12
VAN TIL Bert
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
6 V5 V5 D3 V5 D2 V5 4 0.67 25 21 +4
REMMEN Maurits
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
7 D4 V5 V5 V5 V5 D4 4 0.67 28 20 +8
Referee(s):
SCHÖBER Katja
FENCING ERMELO / NED

Pool #7
On strip 7  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
KEPPEL Alec
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
1 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 15 +8
TREFFERS Edwin
S.V. A.E.W. / NED
2 D3 D1 V2 V5 V3 3 0.60 14 13 +1
VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
3 D2 V5 V5 V5 V5 4 0.80 22 13 +9
SAMMARCO Giovanni
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
4 V5 D1 D2 V5 V5 3 0.60 18 13 +5
BREEDVELT Joop
S.V. M.V.O. / NED
5 D2 D1 D3 D1 V5 1 0.20 12 22 -10
RIJSDIJK Jasper
SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND / NED
6 D3 D1 D2 D2 D2 0 0.00 10 23 -13
Referee(s):
PIJNAPPEL Leon
S.V. DE DRIE MUSKETIERS / NED

Pool #8
On strip 8  at 9:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
OOSTHOF Collin
SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND / NED
1 D3 V5 V5 V5 D0 3 0.60 18 11 +7
LEPPERS Jon
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
2 V4 D3 D3 D3 D1 1 0.20 14 23 -9
LION Benjamin
FENCING CLUB ALMERE / NED
3 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.80 21 14 +7
REMMEN Maarten-Pieter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
4 D1 V5 D1 V5 V5 3 0.60 17 20 -3
RAMLAKHAN Jai
SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS / NED
5 D0 V5 D4 D4 D4 1 0.20 17 23 -6
BONTES Joris
K.M.S.V. / NED
6 V5 V5 D1 D3 V5 3 0.60 19 15 +4
Referee(s):
DULFER Hugo-Jan
S.V. TREFPUNT / NED

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 VERWIJLEN Bas SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED            Exempt from this round
2 TULEN Tristan S.V. SCARAMOUCHE  NED            Exempt from this round
3 TULEN Rafael S.V. SCARAMOUCHE  NED            Exempt from this round
4 KEPPEL Colin SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED            Exempt from this round
5 DERKSEN Ruben S.V. SCARAMOUCHE  NED  1.00  28  +21  Exempt from this round
6 VAN NUNEN David S.V. DELFT FENCING CLUB  NED  1.00  30  11  +19  Exempt from this round
7T VAN WINDEN Levy 10  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  1.00  30  12  +18  Exempt from this round
7T VAN GAMEREN Axl SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  1.00  30  12  +18  Exempt from this round
9 ROUBAILO Niels 27  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.83  29  12  +17  Advanced
10 VAN ROOIJ Kevin 23  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  0.83  29  19  +10  Advanced
11 ZEWE Maxim 29  FENCING ERMELO  NED  0.83  26  20  +6  Advanced
12 SMITH Hugo   S.V. A.E.W.  NED  0.83  25  20  +5  Advanced
13 VEENENBOS Konrad 18  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.80  22  13  +9  Advanced
14 KEPPEL Alec 39  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  0.80  23  15  +8  Advanced
15 LION Benjamin 16  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.80  21  14  +7  Advanced
16 BLAAS Björn 14  K.M.S.V.  NED  0.67  26  14  +12  Advanced
17 REMMEN Maurits 47  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.67  28  20  +8  Advanced
18 DE VRIES Matthijs 30  FENCING ERMELO  NED  0.67  27  20  +7  Advanced
19 WARREMAN Daan 26  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.67  26  21  +5  Advanced
20 V.D. BERG Paul 49  S.V. M.V.O.  NED  0.67  22  17  +5  Advanced
21 BIJKER Peter 12  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.67  27  23  +4  Advanced
22 VAN TIL Bert 42  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.67  25  21  +4  Advanced
23 MAGNASCO Stefano 74  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.67  23  21  +2  Advanced
24 OOSTHOF Collin 17  SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND  NED  0.60  18  11  +7  Advanced
25 SAMMARCO Giovanni 38  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.60  18  13  +5  Advanced
26 BONTES Joris 40  K.M.S.V.  NED  0.60  19  15  +4  Advanced
27 TREFFERS Edwin 15  S.V. A.E.W.  NED  0.60  14  13  +1  Advanced
28 REMMEN Maarten-Pieter 97  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.60  17  20  -3  Advanced
29 LENDERINK Raul 55  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED  0.50  23  15  +8  Advanced
30 VAN DIJK Michiel 46  SCHEN  NED  0.50  24  19  +5  Advanced
31 MAGYARI Balint   GSSV DONAR 1881  NED  0.50  21  20  +1  Advanced
32T POST Arnout 34  FENCING ERMELO  NED  0.50  20  19  +1  Advanced
32T SCHOUT Jasper 24  K.M.S.V.  NED  0.50  20  19  +1  Advanced
34 DURSUN Ekrem 114  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.50  23  23  Advanced
35 VAN ERVEN Spencer 32  S.V. DES VILLIERS  NED  0.50  23  25  -2  Advanced
36 RUTJES Carlo 68  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.50  22  24  -2  Advanced
37 VIDELER Jasper 37  S.V. BEAU GESTE  NED  0.50  21  24  -3  Advanced
38 WADE Oliver   SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  0.50  20  23  -3  Advanced
39 DE GROOT Joep 71  S.V. A.E.W.  NED  0.50  14  21  -7  Advanced
40 FARKAS Mark Balasz 35  S.V. A.E.W.  NED  0.33  24  24  Advanced
41 DEKKER Tristan 54  FENCING ERMELO  NED  0.33  20  20  Advanced
42 KIL Howard 76  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.33  19  23  -4  Advanced
43 PIEPER Jesse 57  S.V. A.E.W.  NED  0.33  21  27  -6  Advanced
44 VISSER Zeb   FENCING ERMELO  NED  0.33  19  27  -8  Advanced
45 UIJTING Henk 58  S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.33  17  26  -9  Advanced
46 RAMLAKHAN Jai 97  SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS  NED  0.20  17  23  -6  Advanced
47 LEPPERS Jon 43  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  0.20  14  23  -9  Advanced
48 BREEDVELT Joop 97  S.V. M.V.O.  NED  0.20  12  22  -10  Advanced
49 KRAVCHENKO Stanislav 50  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.17  21  28  -7  Eliminated
50 FITZGERALD Luke   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.17  17  26  -9  Eliminated
51 VITSAS Jannis   S.V. M.V.O.  NED  0.17  16  25  -9  Eliminated
52 URSEM Rob   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.17  13  26  -13  Eliminated
53 DINANDT Floris-Tijmen 88  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED  0.17  14  28  -14  Eliminated
54 RIJSDIJK Jasper 97  SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND  NED  0.00  10  23  -13  Eliminated
55T STROOP Preston   FENCING CLUB ALMERE  NED  0.00  12  30  -18  Eliminated
55T VAN EDEREN Adam   HOLLANDSCHERMEN  NED  0.00  12  30  -18  Eliminated
57 SLIEPENBEEK Peter   S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.00  30  -21  Eliminated
58 WESTERA Fred   S.V. DES VILLIERS  NED  0.00  30  -24  Eliminated
Round Scores
View tableau from
Table of 64 Table of 32 Table of 16  
       
(1) ROUBAILO Niels
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
  (1) ROUBAILO Niels
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
(64) -BYE-   
    (1) ROUBAILO Niels
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
(33) DEKKER Tristan
FENCING ERMELO / NED
 
  15 - 3
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
  (32) DEKKER Tristan
FENCING ERMELO / NED
 
 
(32) FARKAS Mark Balasz
S.V. A.E.W. / NED
 
15 - 11
Ref:  HOPSTAKEN Louis  S.V. SCARAMOUCHE / NED 
 
    (1) ROUBAILO Niels
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
(17) SAMMARCO Giovanni
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
  15 - 11
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
  (17) SAMMARCO Giovanni
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(48) -BYE-       
    (16) OOSTHOF Collin
SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND / NED
 
 
(49) -BYE-    15 - 11
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
 
  (16) OOSTHOF Collin
SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND / NED
 
 
(16) OOSTHOF Collin
SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND / NED
 
   
   
(9) REMMEN Maurits
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
  (9) REMMEN Maurits
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(56) -BYE-     
    (9) REMMEN Maurits
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(41) -BYE-    15 - 10
Ref:  PIJNAPPEL Leon  S.V. DE DRIE MUSKETIERS / NED 
 
  (24) SCHOUT Jasper
K.M.S.V. / NED
 
   
(24) SCHOUT Jasper
K.M.S.V. / NED
 
     
    (8) BLAAS Björn
K.M.S.V. / NED
 
(25) POST Arnout
FENCING ERMELO / NED
 
  15 - 10
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
  (25) POST Arnout
FENCING ERMELO / NED
 
 
(40) BREEDVELT Joop
S.V. M.V.O. / NED
 
15 - 6
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
 
    (8) BLAAS Björn
K.M.S.V. / NED
 
(57) -BYE-    15 - 6
Ref:  PIJNAPPEL Leon  S.V. DE DRIE MUSKETIERS / NED 
  (8) BLAAS Björn
K.M.S.V. / NED
 
(8) BLAAS Björn
K.M.S.V. / NED
 
 
 
(5) VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
  (5) VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
(60) -BYE-   
    (5) RUTJES Carlo
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
(37) UIJTING Henk
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
  15 - 6
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
  (28) RUTJES Carlo
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(28) RUTJES Carlo
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
15 - 5
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
 
    (5) RUTJES Carlo
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
(21) LENDERINK Raul
DEVENTER SCHERMVERENIGING / NED
 
  15 - 9
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
  (21) LENDERINK Raul
DEVENTER SCHERMVERENIGING / NED
 
   
(44) -BYE-       
    (12) V.D. BERG Paul
S.V. M.V.O. / NED
 
 
(53) -BYE-    7 - 6
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
 
  (12) V.D. BERG Paul
S.V. M.V.O. / NED
 
 
(12) V.D. BERG Paul
S.V. M.V.O. / NED
 
   
   
(13) BIJKER Peter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
  (13) BIJKER Peter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(52) -BYE-     
    (13) BIJKER Peter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(45) -BYE-    15 - 8
Ref:  HOPSTAKEN Louis  S.V. SCARAMOUCHE / NED 
 
  (20) REMMEN Maarten-Pieter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(20) REMMEN Maarten-Pieter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
     
    (4) BIJKER Peter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
(29) VIDELER Jasper
S.V. BEAU GESTE / NED
 
  15 - 9
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
  (29) VIDELER Jasper
S.V. BEAU GESTE / NED
 
 
(36) VISSER Zeb
FENCING ERMELO / NED
 
14 - 11
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
 
    (4) SMITH Hugo
S.V. A.E.W. / NED
 
(61) -BYE-    15 - 7
Ref:  HOPSTAKEN Louis  S.V. SCARAMOUCHE / NED 
  (4) SMITH Hugo
S.V. A.E.W. / NED
 
(4) SMITH Hugo
S.V. A.E.W. / NED
 
 
 
(3) ZEWE Maxim
FENCING ERMELO / NED
 
  (3) ZEWE Maxim
FENCING ERMELO / NED
 
(62) -BYE-   
    (3) ZEWE Maxim
FENCING ERMELO / NED
 
(35) PIEPER Jesse
S.V. A.E.W. / NED
 
  15 - 10
Ref:  DULFER Hugo-Jan  S.V. TREFPUNT / NED 
  (30) WADE Oliver
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
 
(30) WADE Oliver
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
15 - 11   
    (3) ZEWE Maxim
FENCING ERMELO / NED
 
(19) TREFFERS Edwin
S.V. A.E.W. / NED
 
  15 - 10
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
  (19) TREFFERS Edwin
S.V. A.E.W. / NED
 
   
(46) -BYE-       
    (14) TREFFERS Edwin
S.V. A.E.W. / NED
 
 
(51) -BYE-    15 - 10
Ref:  DULFER Hugo-Jan  S.V. TREFPUNT / NED 
 
  (14) VAN TIL Bert
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(14) VAN TIL Bert
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
   
(11) WARREMAN Daan
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
  (11) WARREMAN Daan
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(54) -BYE-     
    (11) VAN DIJK Michiel
SCHEN / NED
 
 
(43) -BYE-    15 - 7
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
 
  (22) VAN DIJK Michiel
SCHEN / NED
 
   
(22) VAN DIJK Michiel
SCHEN / NED
 
     
    (6) KEPPEL Alec
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(27) VAN ERVEN Spencer
S.V. DES VILLIERS / NED
 
  15 - 6
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
  (27) VAN ERVEN Spencer
S.V. DES VILLIERS / NED
 
 
(38) RAMLAKHAN Jai
SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS / NED
 
15 - 8
Ref:  DULFER Hugo-Jan  S.V. TREFPUNT / NED 
 
    (6) KEPPEL Alec
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(59) -BYE-    15 - 7
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
  (6) KEPPEL Alec
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(6) KEPPEL Alec
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
 
 
(7) LION Benjamin
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
  (7) LION Benjamin
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
(58) -BYE-   
    (7) LION Benjamin
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
(39) LEPPERS Jon
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
  15 - 9
Ref:  VON KÖNIGSLOW Bas  SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS / NED 
  (26) LEPPERS Jon
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
 
(26) DURSUN Ekrem
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
15 - 14
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
 
    (7) LION Benjamin
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
(23) MAGYARI Balint
GSSV DONAR 1881 / NED
 
  15 - 9
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
  (23) MAGYARI Balint
GSSV DONAR 1881 / NED
 
   
(42) -BYE-       
    (10) DE VRIES Matthijs
FENCING ERMELO / NED
 
 
(55) -BYE-    15 - 3
Ref:  VON KÖNIGSLOW Bas  SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS / NED 
 
  (10) DE VRIES Matthijs
FENCING ERMELO / NED
 
 
(10) DE VRIES Matthijs
FENCING ERMELO / NED
 
   
   
(15) MAGNASCO Stefano
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
  (15) MAGNASCO Stefano
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(50) -BYE-     
    (15) BONTES Joris
K.M.S.V. / NED
 
 
(47) -BYE-    15 - 11
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
 
  (18) BONTES Joris
K.M.S.V. / NED
 
   
(18) BONTES Joris
K.M.S.V. / NED
 
     
    (2) BONTES Joris
K.M.S.V. / NED
 
(31) DE GROOT Joep
S.V. A.E.W. / NED
 
  15 - 14
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
  (31) DE GROOT Joep
S.V. A.E.W. / NED
 
 
(34) KIL Howard
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
15 - 12   
    (2) DE GROOT Joep
S.V. A.E.W. / NED
 
(63) -BYE-    15 - 8
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
  (2) VAN ROOIJ Kevin
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(2) VAN ROOIJ Kevin
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
 
 

Round #3 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 VERWIJLEN Bas SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Advanced
2 TULEN Tristan S.V. SCARAMOUCHE  NED  Advanced
3 TULEN Rafael S.V. SCARAMOUCHE  NED  Advanced
4 KEPPEL Colin SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Advanced
5 DERKSEN Ruben S.V. SCARAMOUCHE  NED  Advanced
6 VAN NUNEN David S.V. DELFT FENCING CLUB  NED  Advanced
7T VAN GAMEREN Axl SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  Advanced
7T VAN WINDEN Levy 10  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Advanced
9 ROUBAILO Niels 27  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Advanced
10 ZEWE Maxim 29  FENCING ERMELO  NED  Advanced
11 KEPPEL Alec 39  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Advanced
12 LION Benjamin 16  FENCING CLUB ALMERE  NED  Advanced
13 BLAAS Björn 14  K.M.S.V.  NED  Advanced
14 BIJKER Peter 12  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Advanced
15 BONTES Joris 40  K.M.S.V.  NED  Advanced
16 RUTJES Carlo 68  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Advanced
17 SMITH Hugo   S.V. A.E.W.  NED  Eliminated
18 REMMEN Maurits 47  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Eliminated
19 DE VRIES Matthijs 30  FENCING ERMELO  NED  Eliminated
20 V.D. BERG Paul 49  S.V. M.V.O.  NED  Eliminated
21 OOSTHOF Collin 17  SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND  NED  Eliminated
22 TREFFERS Edwin 15  S.V. A.E.W.  NED  Eliminated
23 VAN DIJK Michiel 46  SCHEN  NED  Eliminated
24 DE GROOT Joep 71  S.V. A.E.W.  NED  Eliminated
25 VAN ROOIJ Kevin 23  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Eliminated
26 VEENENBOS Konrad 18  FENCING CLUB ALMERE  NED  Eliminated
27 WARREMAN Daan 26  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Eliminated
28 VAN TIL Bert 42  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  Eliminated
29 MAGNASCO Stefano 74  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  Eliminated
30 SAMMARCO Giovanni 38  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Eliminated
31 REMMEN Maarten-Pieter 97  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Eliminated
32 LENDERINK Raul 55  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED  Eliminated
33 MAGYARI Balint   GSSV DONAR 1881  NED  Eliminated
34T POST Arnout 34  FENCING ERMELO  NED  Eliminated
34T SCHOUT Jasper 24  K.M.S.V.  NED  Eliminated
36 VAN ERVEN Spencer 32  S.V. DES VILLIERS  NED  Eliminated
37 VIDELER Jasper 37  S.V. BEAU GESTE  NED  Eliminated
38 WADE Oliver   SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Eliminated
39 DEKKER Tristan 54  FENCING ERMELO  NED  Eliminated
40 LEPPERS Jon 43  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  Eliminated
41 DURSUN Ekrem 114  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Eliminated
42 FARKAS Mark Balasz 35  S.V. A.E.W.  NED  Eliminated
43 KIL Howard 76  FENCING CLUB ALMERE  NED  Eliminated
44 PIEPER Jesse 57  S.V. A.E.W.  NED  Eliminated
45 VISSER Zeb   FENCING ERMELO  NED  Eliminated
46 UIJTING Henk 58  S.V. SCARAMOUCHE  NED  Eliminated
47 RAMLAKHAN Jai 97  SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS  NED  Eliminated
48 BREEDVELT Joop 97  S.V. M.V.O.  NED  Eliminated
49 KRAVCHENKO Stanislav 50  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  Eliminated
50 FITZGERALD Luke   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  Eliminated
51 VITSAS Jannis   S.V. M.V.O.  NED  Eliminated
52 URSEM Rob   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  Eliminated
53 DINANDT Floris-Tijmen 88  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED  Eliminated
54 RIJSDIJK Jasper 97  SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND  NED  Eliminated
55T STROOP Preston   FENCING CLUB ALMERE  NED  Eliminated
55T VAN EDEREN Adam   HOLLANDSCHERMEN  NED  Eliminated
57 SLIEPENBEEK Peter   S.V. SCARAMOUCHE  NED  Eliminated
58 WESTERA Fred   S.V. DES VILLIERS  NED  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) VERWIJLEN Bas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
  (1) VERWIJLEN Bas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(16) RUTJES Carlo
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
15 - 7
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
    (1) VERWIJLEN Bas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(9) ROUBAILO Niels
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
  15 - 5
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
  (8) ROUBAILO Niels
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(8) VAN GAMEREN Axl
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
15 - 13
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
 
    (1) VERWIJLEN Bas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(5) DERKSEN Ruben
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
  15 - 11
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
  (5) LION Benjamin
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
   
(12) LION Benjamin
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
9 - 8
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
   
    (4) BLAAS Björn
K.M.S.V. / NED
 
 
(13) BLAAS Björn
K.M.S.V. / NED
 
  15 - 12
Ref:  HARTINGS John  DEVENTER SCHERMVERENIGING 
 
  (4) BLAAS Björn
K.M.S.V. / NED
 
 
(4) KEPPEL Colin
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
15 - 13
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
 
    (1) VERWIJLEN Bas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(3) TULEN Rafael
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
  15 - 9
Ref:  HARTINGS John  DEVENTER SCHERMVERENIGING
Assist:  DULFER Hugo-Jan  S.V. TREFPUNT / NED
Assist:  FRANCIS Rudolph  S.V. M.V.O. / NED
 
  (3) TULEN Rafael
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
   
(14) BIJKER Peter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
15 - 6
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
   
    (3) TULEN Rafael
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
   
(11) KEPPEL Alec
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
  15 - 8
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
   
  (6) VAN NUNEN David
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED
 
     
(6) VAN NUNEN David
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED
 
15 - 7
Ref:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED 
     
    (2) TULEN Rafael
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
 
(7) VAN WINDEN Levy
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
  15 - 13
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED 
 
  (7) VAN WINDEN Levy
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(10) ZEWE Maxim
FENCING ERMELO / NED
 
15 - 7
Ref:  HARTINGS John  DEVENTER SCHERMVERENIGING 
   
    (2) TULEN Tristan
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
 
(15) BONTES Joris
K.M.S.V. / NED
 
  15 - 10
Ref:  SAID Eyad  S.V. PALLAS / NED 
 
  (2) TULEN Tristan
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
 
(2) TULEN Tristan
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
15 - 6
Ref:  HARTINGS John  DEVENTER SCHERMVERENIGING 
 
   

Final Results
Event finished at 11:27 AM
Place Name Club(s) Country
1 VERWIJLEN Bas SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
2 TULEN Rafael S.V. SCARAMOUCHE  NED 
3T TULEN Tristan S.V. SCARAMOUCHE  NED 
3T BLAAS Björn K.M.S.V.  NED 
5 VAN NUNEN David S.V. DELFT FENCING CLUB  NED 
6 VAN WINDEN Levy S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
7 ROUBAILO Niels S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
8 LION Benjamin FENCING CLUB ALMERE  NED 
9 KEPPEL Colin SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
10 DERKSEN Ruben S.V. SCARAMOUCHE  NED 
11 VAN GAMEREN Axl SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
12 ZEWE Maxim FENCING ERMELO  NED 
13 KEPPEL Alec SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
14 BIJKER Peter S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
15 BONTES Joris K.M.S.V.  NED 
16 RUTJES Carlo S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
17 SMITH Hugo S.V. A.E.W.  NED 
18 REMMEN Maurits S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
19 DE VRIES Matthijs FENCING ERMELO  NED 
20 V.D. BERG Paul S.V. M.V.O.  NED 
21 OOSTHOF Collin SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND  NED 
22 TREFFERS Edwin S.V. A.E.W.  NED 
23 VAN DIJK Michiel SCHEN  NED 
24 DE GROOT Joep S.V. A.E.W.  NED 
25 VAN ROOIJ Kevin SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
26 VEENENBOS Konrad FENCING CLUB ALMERE  NED 
27 WARREMAN Daan S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
28 VAN TIL Bert SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
29 MAGNASCO Stefano SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
30 SAMMARCO Giovanni S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
31 REMMEN Maarten-Pieter S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
32 LENDERINK Raul DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED 
33 MAGYARI Balint GSSV DONAR 1881  NED 
34T POST Arnout FENCING ERMELO  NED 
34T SCHOUT Jasper K.M.S.V.  NED 
36 VAN ERVEN Spencer S.V. DES VILLIERS  NED 
37 VIDELER Jasper S.V. BEAU GESTE  NED 
38 WADE Oliver SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
39 DEKKER Tristan FENCING ERMELO  NED 
40 LEPPERS Jon SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
41 DURSUN Ekrem S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
42 FARKAS Mark Balasz S.V. A.E.W.  NED 
43 KIL Howard FENCING CLUB ALMERE  NED 
44 PIEPER Jesse S.V. A.E.W.  NED 
45 VISSER Zeb FENCING ERMELO  NED 
46 UIJTING Henk S.V. SCARAMOUCHE  NED 
47 RAMLAKHAN Jai SCHERMVERENIGING ZAAL KARDOLUS  NED 
48 BREEDVELT Joop S.V. M.V.O.  NED 
49 KRAVCHENKO Stanislav SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
50 FITZGERALD Luke SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
51 VITSAS Jannis S.V. M.V.O.  NED 
52 URSEM Rob SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
53 DINANDT Floris-Tijmen DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED 
54 RIJSDIJK Jasper SCHERMCLUB MIDDEN NEDERLAND  NED 
55T STROOP Preston FENCING CLUB ALMERE  NED 
55T VAN EDEREN Adam HOLLANDSCHERMEN  NED 
57 SLIEPENBEEK Peter S.V. SCARAMOUCHE  NED 
58 WESTERA Fred S.V. DES VILLIERS  NED