Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 DE WIJN Day SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Exempt from this round
2 DE JONG Cheryl SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  Exempt from this round
3 SIZOO Isaura S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Exempt from this round
4 BERENDS Carmen S.V. ROBBSCHERMEN  NED  Exempt from this round
5 KROESE Roos S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
6 TERZOPOULOS Marlies SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
7 VAN DER VEEN Ynet 10  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
8 KROESE Katelijn 11  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
9 CELIE Jocy 14  FENCING CLUB ALMERE  NED 
10 GYOVAI Lilla 19  FENCING ERMELO  NED 
11 NAHR Chantal 20  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
12 KOCKEN Ulrieke 24  S.V. SCARAMOUCHE  NED 
13 YOSHIMORI Sakura 25  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
14 REINECKE Liset 25  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
15 DE WILDE Ruby 27  S.V. M.V.O.  NED 
16 KEMMERLING Anyuta 29  ASV VAN DEN BERG  NED 
17 WINSTANLEY Sandra   S.V. TRÉVILLE  NED 
18 PEREZ SIMBOR Sofia   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
19 ÇAĞLAR Emma   FENCING CLUB ALMERE   
Round Scores
Pool #1
On strip 1  at 1:00 PM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
YOSHIMORI Sakura
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
1 V5 D3 V5 V5 3 0.75 18 12 +6
GYOVAI Lilla
FENCING ERMELO / NED
2 D4 V5 D2 V5 2 0.50 16 16 0
KROESE Roos
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
3 V5 D3 D3 V5 2 0.50 16 15 +1
NAHR Chantal
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
4 D2 V5 V5 D4 2 0.50 16 15 +1
WINSTANLEY Sandra
S.V. TRÉVILLE / NED
5 D1 D3 D2 V5 1 0.25 11 19 -8
Referee(s):
HOPSTAKEN Louis
S.V. SCARAMOUCHE / NED

Pool #2
On strip 2  at 1:00 PM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
1 V5 D2 D4 V5 2 0.50 16 16 0
KOCKEN Ulrieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
2 D2 D2 D1 D2 0 0.00 7 20 -13
KEMMERLING Anyuta
ASV VAN DEN BERG / NED
3 V5 V5 D2 D1 2 0.50 13 14 -1
PEREZ SIMBOR Sofia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 11 +9
CELIE Jocy
FENCING CLUB ALMERE / NED
5 D4 V5 V5 D4 2 0.50 18 13 +5
Referee(s):
DULFER Hugo-Jan
S.V. TREFPUNT / NED

Pool #3
On strip 3  at 1:00 PM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
DE WILDE Ruby
S.V. M.V.O. / NED
1 D4 D1 D2 D1 0 0.00 8 20 -12
ÇAĞLAR Emma
FENCING CLUB ALMERE
2 V5 D1 D3 D2 1 0.25 11 19 -8
VAN DER VEEN Ynet
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
3 V5 V5 V5 D3 3 0.75 18 10 +8
REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
4 V5 V5 D3 D4 2 0.50 17 15 +2
KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 10 +10
Referee(s):
PIJNAPPEL Leon
S.V. DE DRIE MUSKETIERS / NED

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 DE WIJN Day SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED            Advanced
2 DE JONG Cheryl SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED            Advanced
3 SIZOO Isaura S.V. ROBBSCHERMEN  NED            Advanced
4 BERENDS Carmen S.V. ROBBSCHERMEN  NED            Advanced
5 KROESE Katelijn 11  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  20  10  +10  Advanced
6 PEREZ SIMBOR Sofia   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  20  11  +9  Advanced
7 VAN DER VEEN Ynet 10  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  0.75  18  10  +8  Advanced
8 YOSHIMORI Sakura 25  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  0.75  18  12  +6  Advanced
9 CELIE Jocy 14  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.50  18  13  +5  Advanced
10 REINECKE Liset 25  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED  0.50  17  15  +2  Advanced
11T NAHR Chantal 20  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  0.50  16  15  +1  Advanced
11T KROESE Roos S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.50  16  15  +1  Advanced
13T TERZOPOULOS Marlies SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  0.50  16  16  Advanced
13T GYOVAI Lilla 19  FENCING ERMELO  NED  0.50  16  16  Advanced
15 KEMMERLING Anyuta 29  ASV VAN DEN BERG  NED  0.50  13  14  -1  Advanced
16T ÇAĞLAR Emma   FENCING CLUB ALMERE    0.25  11  19  -8  Advanced
16T WINSTANLEY Sandra   S.V. TRÉVILLE  NED  0.25  11  19  -8  Advanced
18 DE WILDE Ruby 27  S.V. M.V.O.  NED  0.00  20  -12  Eliminated
19 KOCKEN Ulrieke 24  S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.00  20  -13  Eliminated
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
  (1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(32) -BYE-   
    (1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(17) ÇAĞLAR Emma
FENCING CLUB ALMERE
 
  15 - 8
Ref:  FRANCIS Rudolph  S.V. M.V.O. / NED 
  (16) WINSTANLEY Sandra
S.V. TRÉVILLE / NED
 
 
(16) WINSTANLEY Sandra
S.V. TRÉVILLE / NED
 
5 - 3   
    (1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(9) CELIE Jocy
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
  15 - 10
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
  (9) CELIE Jocy
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
   
(24) -BYE-       
    (8) CELIE Jocy
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
 
(25) -BYE-    15 - 14
Ref:  FRANCIS Rudolph  S.V. M.V.O. / NED 
 
  (8) YOSHIMORI Sakura
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
 
(8) YOSHIMORI Sakura
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
    (1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(5) KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 10
Ref:  FRANCIS Rudolph  S.V. M.V.O. / NED 
  (5) KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(28) -BYE-       
    (5) KROESE Roos
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(21) -BYE-    15 - 14
Ref:  PIETERS Patrick  SCHERMCLUB DEN BOSCH 
   
  (12) KROESE Roos
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
     
(12) KROESE Roos
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
       
    (4) KROESE Roos
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(13) TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
  15 - 8
Ref:  PIETERS Patrick  SCHERMCLUB DEN BOSCH 
 
  (13) TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
(20) -BYE-       
    (4) TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
 
(29) -BYE-    15 - 13
Ref:  PIETERS Patrick  SCHERMCLUB DEN BOSCH 
 
  (4) BERENDS Carmen
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(4) BERENDS Carmen
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
   
    (1) SIZOO Isaura
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
(3) SIZOO Isaura
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
  15 - 9
Ref:  MIDDELVELD Remco  PERSOONLIJK LIDMAATSCHAP / NED
Assist:  FRANCIS Rudolph  S.V. M.V.O. / NED
Assist:  SCHÖBER Katja  FENCING ERMELO / NED
 
  (3) SIZOO Isaura
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(30) -BYE-       
    (3) SIZOO Isaura
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(19) -BYE-    15 - 12
Ref:  DULFER Hugo-Jan  S.V. TREFPUNT / NED 
   
  (14) GYOVAI Lilla
FENCING ERMELO / NED
 
     
(14) GYOVAI Lilla
FENCING ERMELO / NED
 
       
    (3) SIZOO Isaura
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(11) NAHR Chantal
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
  15 - 10
Ref:  FRANCIS Rudolph  S.V. M.V.O. / NED 
   
  (11) NAHR Chantal
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
       
(22) -BYE-           
    (6) PEREZ SIMBOR Sofia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(27) -BYE-    15 - 6
Ref:  DULFER Hugo-Jan  S.V. TREFPUNT / NED 
     
  (6) PEREZ SIMBOR Sofia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(6) PEREZ SIMBOR Sofia
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
       
    (2) SIZOO Isaura
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
 
(7) VAN DER VEEN Ynet
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
  15 - 14
Ref:  HARTINGS John  DEVENTER SCHERMVERENIGING 
 
  (7) VAN DER VEEN Ynet
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
(26) -BYE-       
    (7) VAN DER VEEN Ynet
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
(23) -BYE-    15 - 7
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
   
  (10) REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
 
     
(10) REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
 
       
    (2) DE WIJN Day
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
 
(15) KEMMERLING Anyuta
ASV VAN DEN BERG / NED
 
  15 - 10
Ref:  DULFER Hugo-Jan  S.V. TREFPUNT / NED 
 
  (15) KEMMERLING Anyuta
ASV VAN DEN BERG / NED
 
   
(18) -BYE-       
    (2) DE WIJN Day
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
 
(31) -BYE-    15 - 10
Ref:  PLANTINGA Teun  S.V. DELFT FENCING CLUB / NED 
 
  (2) DE WIJN Day
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
 
(2) DE WIJN Day
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 11:38 AM
Place Name Club(s) Country
1 SIZOO Isaura S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
2 DE JONG Cheryl SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
3T KROESE Roos S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
3T DE WIJN Day SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
5 PEREZ SIMBOR Sofia SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
6 VAN DER VEEN Ynet SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
7 CELIE Jocy FENCING CLUB ALMERE  NED 
8 TERZOPOULOS Marlies SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
9 BERENDS Carmen S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
10 KROESE Katelijn SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
11 YOSHIMORI Sakura SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
12 REINECKE Liset SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
13 NAHR Chantal SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
14 GYOVAI Lilla FENCING ERMELO  NED 
15 KEMMERLING Anyuta ASV VAN DEN BERG  NED 
16 WINSTANLEY Sandra S.V. TRÉVILLE  NED 
17 ÇAĞLAR Emma FENCING CLUB ALMERE   
18 DE WILDE Ruby S.V. M.V.O.  NED 
19 KOCKEN Ulrieke S.V. SCARAMOUCHE  NED