Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Status
1 BUITENHUIS Marleen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
2 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
3 CHIANG Enli S.V. SURTOUT 
4 TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
5 CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT 
6 VAN DER LINDE Lisa S.V. DELFT FENCING CLUB 
7 HOFMAN Henriëtte S.V. DELFT FENCING CLUB 
8 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
9 LOUKILI Nihad SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
10 SPIJKER Anne 11  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
11 WEIJER Eva 12  S.V. PALLóS 
12 TERLETH Yeelen 14  ASSV ESPRIT 
13 WOUTERSE Mijs 18  S.V. SCARAMOUCHE 
14 GROENHEIDE Esther 18  HOLLANDSCHERMEN 
15 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie   S.V. VíVáS 
16 JANSEN Tirslain   ASSV ESPRIT 
Round Scores
Pool #1
On strip 2  at 12:00 PM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
VAN LAERE Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 D1 D2 D1 V5 1 0.25 9 16 -7
BUITENHUIS Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 4 +16
TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT
3 V5 D1 V5 V5 3 0.75 16 11 +5
VAN DER LINDE Lisa
S.V. DELFT FENCING CLUB
4 V5 D2 D4 V5 2 0.50 16 11 +5
WOUTERSE Mijs
S.V. SCARAMOUCHE
5 D1 D0 D0 D0 0 0.00 1 20 -19
Referee(s):
VAN STRIJTHEM Laurent

Pool #2
On strip 3  at 12:00 PM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 D0 D0 V5 D0 1 0.25 5 17 -12
FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 V5 V5 V5 D3 3 0.75 18 6 +12
CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT
3 V5 D0 V5 V5 3 0.75 15 9 +6
GROENHEIDE Esther
HOLLANDSCHERMEN
4 D2 D1 D2 D3 0 0.00 8 20 -12
HOFMAN Henriëtte
S.V. DELFT FENCING CLUB
5 V5 V5 D2 V5 3 0.75 17 11 +6
Referee(s):
GROZEVA Ines
S.V. P.S.V.

Pool #3
On strip 4  at 12:00 PM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
1 V5 V5 V5 D2 V5 4 0.80 22 10 +12
LOUKILI Nihad
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
2 D3 D3 V5 D2 V5 2 0.40 18 19 -1
WEIJER Eva
S.V. PALLóS
3 D1 V5 V5 D1 D4 2 0.40 16 20 -4
JANSEN Tirslain
ASSV ESPRIT
4 D1 D1 D2 D2 D3 0 0.00 9 25 -16
CHIANG Enli
S.V. SURTOUT
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V. VíVáS
6 D0 D3 V5 V5 D3 2 0.40 16 22 -6

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) V V/M TS TR Ind Status
1 BUITENHUIS Marleen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  1.00  20  +16  Advanced
2 CHIANG Enli S.V. SURTOUT  1.00  25  10  +15  Advanced
3 TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.80  22  10  +12  Advanced
4 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.75  18  +12  Advanced
5 HOFMAN Henriëtte S.V. DELFT FENCING CLUB  0.75  17  11  +6  Advanced
6 CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT  0.75  15  +6  Advanced
7 TERLETH Yeelen 14  ASSV ESPRIT  0.75  16  11  +5  Advanced
8 VAN DER LINDE Lisa S.V. DELFT FENCING CLUB  0.50  16  11  +5  Advanced
9 LOUKILI Nihad SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.40  18  19  -1  Advanced
10 WEIJER Eva 12  S.V. PALLóS  0.40  16  20  -4  Advanced
11 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie   S.V. VíVáS  0.40  16  22  -6  Advanced
12 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.25  16  -7  Advanced
13 SPIJKER Anne 11  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  0.25  17  -12  Advanced
14 GROENHEIDE Esther 18  HOLLANDSCHERMEN  0.00  20  -12  Advanced
15 JANSEN Tirslain   ASSV ESPRIT  0.00  25  -16  Advanced
16 WOUTERSE Mijs 18  S.V. SCARAMOUCHE  0.00  20  -19  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) BUITENHUIS Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  (1) BUITENHUIS Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(16) WOUTERSE Mijs
S.V. SCARAMOUCHE
 
15 - 2
Ref:  JAQUES Philippe   
    (1) BUITENHUIS Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(9) LOUKILI Nihad
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 6
Ref:  VAN NIEUWEHOVEN -   
  (8) VAN DER LINDE Lisa
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
 
(8) VAN DER LINDE Lisa
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
15 - 5
Ref:  JAQUES Philippe   
 
    (1) BUITENHUIS Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(5) HOFMAN Henriëtte
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
  15 - 9
Ref:  JAQUES Philippe   
  (5) HOFMAN Henriëtte
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
   
(12) VAN LAERE Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 2
Ref:  GROZEVA Ines  S.V. P.S.V. 
   
    (4) HOFMAN Henriëtte
S.V. DELFT FENCING CLUB
 
 
(13) SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 13
Ref:  JAQUES Philippe   
 
  (4) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
 
(4) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
15 - 2
Ref:  GROZEVA Ines  S.V. P.S.V. 
 
    (1) BUITENHUIS Marleen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
(3) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
  15 - 13
Ref:  VAN NIEUWEHOVEN -   
  (3) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
(14) GROENHEIDE Esther
HOLLANDSCHERMEN
 
15 - 3     
    (3) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM
 
   
(11) STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V. VíVáS
 
  15 - 12
Ref:  JAQUES Philippe   
   
  (6) CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT
 
     
(6) CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT
 
15 - 10       
    (2) CHIANG Enli
S.V. SURTOUT
 
 
(7) TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT
 
  15 - 12
Ref:  JAQUES Philippe   
 
  (7) TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT
 
   
(10) WEIJER Eva
S.V. PALLóS
 
15 - 5
Ref:  VAN NIEUWEHOVEN -   
   
    (2) CHIANG Enli
S.V. SURTOUT
 
 
(15) JANSEN Tirslain
ASSV ESPRIT
 
  15 - 9
Ref:  VAN NIEUWEHOVEN -   
 
  (2) CHIANG Enli
S.V. SURTOUT
 
 
(2) CHIANG Enli
S.V. SURTOUT
 
15 - 6
Ref:  VAN NIEUWEHOVEN -   
 
   

Final Results
Event finished at 4:34 PM
Place Name Club(s)
1 BUITENHUIS Marleen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
2 CHIANG Enli S.V. SURTOUT 
3T HOFMAN Henriëtte S.V. DELFT FENCING CLUB 
3T TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
5 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
6 CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT 
7 TERLETH Yeelen ASSV ESPRIT 
8 VAN DER LINDE Lisa S.V. DELFT FENCING CLUB 
9 LOUKILI Nihad SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
10 WEIJER Eva S.V. PALLóS 
11 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie S.V. VíVáS 
12 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
13 SPIJKER Anne SCHERMCENTRUM AMSTERDAM 
14 GROENHEIDE Esther HOLLANDSCHERMEN 
15 JANSEN Tirslain ASSV ESPRIT 
16 WOUTERSE Mijs S.V. SCARAMOUCHE