Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 ROHLFS Matthijs 11  SCHEA  NED 
2 RIJSENBRIJ Hans 17  ZAALAZ  NED 
3 DE HAAS Martijn 23  S.V.EC  NED 
4 KENNEDY Juriaan 25  ZAALAZ  NED 
5 DE WAAL Dieter 26  HOLL  NED 
6 PETRELLI Luca 28  SCHEN  NED 
7 STRUNKS Jeffrey 29  SCHEA  NED 
8 SLUMAN Patrick 31  HOLL  NED 
9 DE VRIES Oscar 36  SCHEN  NED 
10 HVIID BOUWMAN Elias 42  ZAALAZ  NED 
11 KOERTS Hidde 52  E.S.HH  NED 
12 TÓTH Andries 59  SCHET  NED 
13 PERON Sean 67  SCHEA  NED 
14 JAINATHSINGH Edgar 71  S.V.EC  NED 
15 UITDEHAAG Michiel 84  S.V.LP  NED 
16 CHANG Tung-Meng   SCHEA  NED 
17 GROENEVELD Rens   SCHE  NED 
18 WOJCIK Emiel   S.V.A  NED 
19 TARIMCI Arda   MANE  BEL 
20 SORBER Peter   SCHEA  NED 
21 HORMES Frank   NSSVDQ  NED 
22 VAN DIJK Daniel   NSSVDQ  NED 
23 BROUWER Martijn   S.V.P  NED 
24 QUARESIMA Alessio   NSSVDQ  NED 
25 WALLE Clifton-John   AXIO  NED 
26 KARL Julian   BOCH  GER 
27 DEMIR Nurullah   BOCH  GER 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
CHANG Tung-Meng
SCHEA / NED
1 D2 V5 D1 D1 D3 V5 2 0.33 17 21 -4
SLUMAN Patrick
HOLL / NED
2 V5 V5 D1 V5 V5 V5 5 0.83 26 15 +11
GROENEVELD Rens
SCHE / NED
3 D1 D0 D0 D1 D2 D3 0 0.00 7 30 -23
ROHLFS Matthijs
SCHEA / NED
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 5 +25
DE VRIES Oscar
SCHEN / NED
5 V5 D2 V5 D1 V5 V5 4 0.67 23 17 +6
KARL Julian
BOCH / GER
6 V5 D4 V5 D2 D4 V5 3 0.50 25 21 +4
QUARESIMA Alessio
NSSVDQ / NED
7 D0 D2 V5 D0 D1 D1 1 0.17 9 28 -19

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
RIJSENBRIJ Hans
ZAALAZ / NED
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 11 +19
JAINATHSINGH Edgar
S.V.EC / NED
2 D1 V5 V5 D4 V5 D4 3 0.50 24 20 +4
KOERTS Hidde
E.S.HH / NED
3 D1 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.67 22 19 +3
DEMIR Nurullah
BOCH / GER
4 D1 D2 D2 D2 D4 D3 0 0.00 14 30 -16
WOJCIK Emiel
S.V.A / NED
5 D2 V5 D3 V5 D4 D2 2 0.33 21 26 -5
BROUWER Martijn
S.V.P / NED
6 D3 D2 D0 V5 V5 V5 3 0.50 20 25 -5
STRUNKS Jeffrey
SCHEA / NED
7 D3 V5 D4 V5 V5 D2 3 0.50 24 24 0
Referee(s):
POST Patrick
SCHEN / NED

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
HVIID BOUWMAN Elias
ZAALAZ / NED
1 D3 D1 D3 D1 V5 V5 2 0.33 18 27 -9
PETRELLI Luca
SCHEN / NED
2 V5 V5 D2 D4 V5 V5 4 0.67 26 20 +6
UITDEHAAG Michiel
S.V.LP / NED
3 V5 D2 D2 D0 V5 V5 3 0.50 19 17 +2
SORBER Peter
SCHEA / NED
4 V5 V5 V5 V5 V5 D1 5 0.83 26 14 +12
TARIMCI Arda
MANE / BEL
5 V5 V5 V5 D1 V5 D3 4 0.67 24 17 +7
VAN DIJK Daniel
NSSVDQ / NED
6 D4 D1 D0 D1 D2 D3 0 0.00 11 30 -19
DE HAAS Martijn
S.V.EC / NED
7 D3 D4 D1 V5 V5 V5 3 0.50 23 22 +1

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
TÓTH Andries
SCHET / NED
1 V5 V5 V5 V5 D4 4 0.80 24 9 +15
HORMES Frank
NSSVDQ / NED
2 D0 D2 V5 D3 D2 1 0.20 12 22 -10
KENNEDY Juriaan
ZAALAZ / NED
3 D2 V5 V5 V5 D4 3 0.60 21 15 +6
PERON Sean
SCHEA / NED
4 D1 D2 D1 D0 D4 0 0.00 8 25 -17
WALLE Clifton-John
AXIO / NED
5 D1 V5 D2 V5 D4 2 0.40 17 18 -1
DE WAAL Dieter
HOLL / NED
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 18 +7
Referee(s):
SAID Eyad
PALL / NED

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 ROHLFS Matthijs 11  SCHEA  NED  1.00  30  +25  Advanced
2 RIJSENBRIJ Hans 17  ZAALAZ  NED  1.00  30  11  +19  Advanced
3 DE WAAL Dieter 26  HOLL  NED  1.00  25  18  +7  Advanced
4 SORBER Peter   SCHEA  NED  0.83  26  14  +12  Advanced
5 SLUMAN Patrick 31  HOLL  NED  0.83  26  15  +11  Advanced
6 TÓTH Andries 59  SCHET  NED  0.80  24  +15  Advanced
7 TARIMCI Arda   MANE  BEL  0.67  24  17  +7  Advanced
8 PETRELLI Luca 28  SCHEN  NED  0.67  26  20  +6  Advanced
9 DE VRIES Oscar 36  SCHEN  NED  0.67  23  17  +6  Advanced
10 KOERTS Hidde 52  E.S.HH  NED  0.67  22  19  +3  Advanced
11 KENNEDY Juriaan 25  ZAALAZ  NED  0.60  21  15  +6  Advanced
12 KARL Julian   BOCH  GER  0.50  25  21  +4  Advanced
13 JAINATHSINGH Edgar 71  S.V.EC  NED  0.50  24  20  +4  Advanced
14 UITDEHAAG Michiel 84  S.V.LP  NED  0.50  19  17  +2  Advanced
15 DE HAAS Martijn 23  S.V.EC  NED  0.50  23  22  +1  Advanced
16 STRUNKS Jeffrey 29  SCHEA  NED  0.50  24  24  Advanced
17 BROUWER Martijn   S.V.P  NED  0.50  20  25  -5  Advanced
18 WALLE Clifton-John   AXIO  NED  0.40  17  18  -1  Advanced
19 CHANG Tung-Meng   SCHEA  NED  0.33  17  21  -4  Advanced
20 WOJCIK Emiel   S.V.A  NED  0.33  21  26  -5  Advanced
21 HVIID BOUWMAN Elias 42  ZAALAZ  NED  0.33  18  27  -9  Advanced
22 HORMES Frank   NSSVDQ  NED  0.20  12  22  -10  Advanced
23 QUARESIMA Alessio   NSSVDQ  NED  0.17  28  -19  Advanced
24 DEMIR Nurullah   BOCH  GER  0.00  14  30  -16  Advanced
25 PERON Sean 67  SCHEA  NED  0.00  25  -17  Advanced
26 VAN DIJK Daniel   NSSVDQ  NED  0.00  11  30  -19  Advanced
27 GROENEVELD Rens   SCHE  NED  0.00  30  -23  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) ROHLFS Matthijs
SCHEA / NED
 
  (1) ROHLFS Matthijs
SCHEA / NED
 
(32) -BYE-   
    (1) ROHLFS Matthijs
SCHEA / NED
 
(17) BROUWER Martijn
S.V.P / NED
 
  15 - 1 
  (16) BROUWER Martijn
S.V.P / NED
 
 
(16) STRUNKS Jeffrey
SCHEA / NED
 
15 - 11   
    (1) ROHLFS Matthijs
SCHEA / NED
 
(9) DE VRIES Oscar
SCHEN / NED
 
  15 - 4 
  (9) DE VRIES Oscar
SCHEN / NED
 
   
(24) DEMIR Nurullah
BOCH / GER
 
15 - 8     
    (8) PETRELLI Luca
SCHEN / NED
 
 
(25) PERON Sean
SCHEA / NED
 
  15 - 11   
  (8) PETRELLI Luca
SCHEN / NED
 
 
(8) PETRELLI Luca
SCHEN / NED
 
15 - 3   
    (1) ROHLFS Matthijs
SCHEA / NED
 
(5) SLUMAN Patrick
HOLL / NED
 
  15 - 3 
  (5) SLUMAN Patrick
HOLL / NED
 
   
(28) -BYE-       
    (5) SLUMAN Patrick
HOLL / NED
 
   
(21) HVIID BOUWMAN Elias
ZAALAZ / NED
 
  15 - 13     
  (12) HVIID BOUWMAN Elias
ZAALAZ / NED
 
     
(12) KARL Julian
BOCH / GER
 
15 - 12       
    (4) SORBER Peter
SCHEA / NED
 
 
(13) JAINATHSINGH Edgar
S.V.EC / NED
 
  15 - 13   
  (13) JAINATHSINGH Edgar
S.V.EC / NED
 
   
(20) WOJCIK Emiel
S.V.A / NED
 
15 - 13     
    (4) SORBER Peter
SCHEA / NED
 
 
(29) -BYE-    15 - 9   
  (4) SORBER Peter
SCHEA / NED
 
 
(4) SORBER Peter
SCHEA / NED
 
   
    (1) ROHLFS Matthijs
SCHEA / NED
 
(3) DE WAAL Dieter
HOLL / NED
 
  15 - 6 
  (3) DE WAAL Dieter
HOLL / NED
 
   
(30) -BYE-       
    (3) DE WAAL Dieter
HOLL / NED
 
   
(19) CHANG Tung-Meng
SCHEA / NED
 
  15 - 5     
  (14) UITDEHAAG Michiel
S.V.LP / NED
 
     
(14) UITDEHAAG Michiel
S.V.LP / NED
 
15 - 5       
    (3) DE WAAL Dieter
HOLL / NED
 
   
(11) KENNEDY Juriaan
ZAALAZ / NED
 
  15 - 14     
  (11) KENNEDY Juriaan
ZAALAZ / NED
 
       
(22) HORMES Frank
NSSVDQ / NED
 
15 - 10         
    (6) TÓTH Andries
SCHET / NED
 
     
(27) GROENEVELD Rens
SCHE / NED
 
  15 - 6       
  (6) TÓTH Andries
SCHET / NED
 
     
(6) TÓTH Andries
SCHET / NED
 
15 - 3       
    (2) RIJSENBRIJ Hans
ZAALAZ / NED
 
 
(7) TARIMCI Arda
MANE / BEL
 
  15 - 12   
  (7) TARIMCI Arda
MANE / BEL
 
   
(26) VAN DIJK Daniel
NSSVDQ / NED
 
15 - 8     
    (7) KOERTS Hidde
E.S.HH / NED
 
   
(23) QUARESIMA Alessio
NSSVDQ / NED
 
  15 - 13     
  (10) KOERTS Hidde
E.S.HH / NED
 
     
(10) KOERTS Hidde
E.S.HH / NED
 
15 - 2       
    (2) RIJSENBRIJ Hans
ZAALAZ / NED
 
 
(15) DE HAAS Martijn
S.V.EC / NED
 
  13 - 12   
  (15) DE HAAS Martijn
S.V.EC / NED
 
   
(18) WALLE Clifton-John
AXIO / NED
 
15 - 11     
    (2) RIJSENBRIJ Hans
ZAALAZ / NED
 
 
(31) -BYE-    15 - 8   
  (2) RIJSENBRIJ Hans
ZAALAZ / NED
 
 
(2) RIJSENBRIJ Hans
ZAALAZ / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 4:34 PM
Place Name Club(s) Country
1 ROHLFS Matthijs SCHEA  NED 
2 RIJSENBRIJ Hans ZAALAZ  NED 
3T SORBER Peter SCHEA  NED 
3T DE WAAL Dieter HOLL  NED 
5 SLUMAN Patrick HOLL  NED 
6 TÓTH Andries SCHET  NED 
7 PETRELLI Luca SCHEN  NED 
8 KOERTS Hidde E.S.HH  NED 
9 TARIMCI Arda MANE  BEL 
10 DE VRIES Oscar SCHEN  NED 
11 KENNEDY Juriaan ZAALAZ  NED 
12 JAINATHSINGH Edgar S.V.EC  NED 
13 UITDEHAAG Michiel S.V.LP  NED 
14 DE HAAS Martijn S.V.EC  NED 
15 BROUWER Martijn S.V.P  NED 
16 HVIID BOUWMAN Elias ZAALAZ  NED 
17 KARL Julian BOCH  GER 
18 STRUNKS Jeffrey SCHEA  NED 
19 WALLE Clifton-John AXIO  NED 
20 CHANG Tung-Meng SCHEA  NED 
21 WOJCIK Emiel S.V.A  NED 
22 HORMES Frank NSSVDQ  NED 
23 QUARESIMA Alessio NSSVDQ  NED 
24 DEMIR Nurullah BOCH  GER 
25 PERON Sean SCHEA  NED 
26 VAN DIJK Daniel NSSVDQ  NED 
27 GROENEVELD Rens SCHE  NED