Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 CLAESSENS Mandy ESPRIT  NED 
3 HOFMAN Henriëtte DELFT FENCING CLUB  NED 
4 VAN DER LINDE Lisa DELFT FENCING CLUB  NED 
5 SPIJKER Anne 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
6 FLIPSEN Nienke 14  NSSVDQ  NED 
7 GROENHEIDE Esther 19  HOLLANDSCHERMEN  NED 
8 ENDENDIJK CONESA Sofía   P.S.V.  NED 
9 TODOROVA Slavyana     GBR 
10 BRANDT Inga   BERGEDORF  NED 
Round Scores
Poule #1
On piste 19
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 3 +17
ENDENDIJK CONESA Sofía
P.S.V. / NED
2 D2 V5 D3 D1 1 0.25 11 16 -5
FLIPSEN Nienke
NSSVDQ / NED
3 D0 D1 V5 D3 1 0.25 9 18 -9
TODOROVA Slavyana
GBR
4 D0 V5 D3 D1 1 0.25 9 18 -9
VAN DER LINDE Lisa
DELFT FENCING CLUB / NED
5 D1 V5 V5 V5 3 0.75 16 10 +6

Poule #2
On piste 20
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
CLAESSENS Mandy
ESPRIT / NED
1 V5 V5 D0 V5 3 0.75 15 11 +4
GROENHEIDE Esther
HOLLANDSCHERMEN / NED
2 D1 V5 D0 V5 2 0.50 11 17 -6
BRANDT Inga
BERGEDORF / NED
3 D1 D3 D2 D4 0 0.00 10 20 -10
HOFMAN Henriëtte
DELFT FENCING CLUB / NED
4 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 3 +17
SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
5 D4 D4 V5 D1 1 0.25 14 19 -5

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1T FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  20  +17  Advanced
1T HOFMAN Henriëtte DELFT FENCING CLUB  NED  1.00  20  +17  Advanced
3 VAN DER LINDE Lisa DELFT FENCING CLUB  NED  0.75  16  10  +6  Advanced
4 CLAESSENS Mandy ESPRIT  NED  0.75  15  11  +4  Advanced
5 GROENHEIDE Esther 19  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.50  11  17  -6  Advanced
6 SPIJKER Anne 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.25  14  19  -5  Advanced
7 ENDENDIJK CONESA Sofía   P.S.V.  NED  0.25  11  16  -5  Advanced
8T TODOROVA Slavyana     GBR  0.25  18  -9  Advanced
8T FLIPSEN Nienke 14  NSSVDQ  NED  0.25  18  -9  Advanced
10 BRANDT Inga   BERGEDORF  NED  0.00  10  20  -10  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) HOFMAN Henriëtte
DELFT FENCING CLUB / NED
 
  (1) HOFMAN Henriëtte
DELFT FENCING CLUB / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) HOFMAN Henriëtte
DELFT FENCING CLUB / NED
 
(9) TODOROVA Slavyana
GBR
 
  15 - 4 
  (8) TODOROVA Slavyana
GBR
 
 
(8) FLIPSEN Nienke
NSSVDQ / NED
 
15 - 13   
    (1) HOFMAN Henriëtte
DELFT FENCING CLUB / NED
 
(5) GROENHEIDE Esther
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
  15 - 13 
  (5) GROENHEIDE Esther
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(12) -BYE-       
    (4) CLAESSENS Mandy
ESPRIT / NED
 
 
(13) -BYE-    15 - 4   
  (4) CLAESSENS Mandy
ESPRIT / NED
 
 
(4) CLAESSENS Mandy
ESPRIT / NED
 
   
    (1) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(3) VAN DER LINDE Lisa
DELFT FENCING CLUB / NED
 
  15 - 8 
  (3) VAN DER LINDE Lisa
DELFT FENCING CLUB / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) VAN DER LINDE Lisa
DELFT FENCING CLUB / NED
 
   
(11) -BYE-    15 - 4     
  (6) SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(6) SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
       
    (2) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(7) ENDENDIJK CONESA Sofía
P.S.V. / NED
 
  15 - 5   
  (7) ENDENDIJK CONESA Sofía
P.S.V. / NED
 
   
(10) BRANDT Inga
BERGEDORF / NED
 
15 - 13     
    (2) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(15) -BYE-    15 - 8   
  (2) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(2) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 14:51
Place Name Club(s) Country
1 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 HOFMAN Henriëtte DELFT FENCING CLUB  NED 
3T CLAESSENS Mandy ESPRIT  NED 
3T VAN DER LINDE Lisa DELFT FENCING CLUB  NED 
5 GROENHEIDE Esther HOLLANDSCHERMEN  NED 
6 SPIJKER Anne SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 ENDENDIJK CONESA Sofía P.S.V.  NED 
8 TODOROVA Slavyana   GBR 
9 FLIPSEN Nienke NSSVDQ  NED 
10 BRANDT Inga BERGEDORF  NED