Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 ROHLFS Matthijs SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 PROMMEL Wouter Johan 14  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3 DE HAAS Martijn 15  ENCAVANT  NED 
4 RIJSENBRIJ Hans 17  AMSTERDAM ZUID  NED 
5 DE WAAL Dieter 20  HOLLANDSCHERMEN  NED 
6 SNIJDER Ivo 21  HOLLANDSCHERMEN  NED 
7 DUIVENVOORDEN Glenn 23  ROTTERDAM ZAIR  NED 
8 MICHAELI Yam 25  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
9 NONHEBEL Floris 28  TER WEER  NED 
10 SLUMAN Patrick 29  HOLLANDSCHERMEN  NED 
11 STRUNKS Jeffrey 32  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
12 SMITS Francois 33  TER WEER  NED 
13 WOLFSON Boris 38  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
14 DE VRIES Oscar 40  SCHERMCENTRUM NOORD  NED 
15 DE WAAL Sigert 41  HOLLANDSCHERMEN  NED 
16 HAGEN Timon 42  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
17 VERMEULEN Olof 47  SCHERMCENTRUM NOORD  NED 
18 SPIERENBURG Ricky 48  ESPRIT  NED 
19 KENNEDY Juriaan 51  AMSTERDAM ZUID  NED 
20 HVIID BOUWMAN Elias 62  AMSTERDAM ZUID  NED 
21 VAN DER KLEI Thor 65  AMSTERDAM ZUID  NED 
22 VAN DER WEIDE Rick 66  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
23 KONING Servaes 71  AMSTERDAM ZUID  NED 
24 JAMANIKA Rowan   PALLOS  NED 
25 GUILD William   ROTTERDAM ZAIR  NED 
26 WILFERT Malte   MAINZ  GER 
Round Scores
Poule #1
On piste 9
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
MICHAELI Yam
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 V5 V5 D0 D4 V5 D3 3 0.50 22 21 +1
DE WAAL Sigert
HOLLANDSCHERMEN / NED
2 D2 V5 D1 D1 D4 V5 2 0.33 18 25 -7
VERMEULEN Olof
SCHERMCENTRUM NOORD / NED
3 D3 D3 D2 V5 V5 D3 2 0.33 21 26 -5
ROHLFS Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 7 +23
NONHEBEL Floris
TER WEER / NED
5 V5 V5 D4 D1 V5 V5 4 0.67 25 19 +6
VAN DER KLEI Thor
AMSTERDAM ZUID / NED
6 D1 V5 D2 D1 D0 D1 1 0.17 10 29 -19
GUILD William
ROTTERDAM ZAIR / NED
7 V5 D2 V5 D2 D4 V5 3 0.50 23 22 +1

Poule #2
On piste 10
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 14 +16
SPIERENBURG Ricky
ESPRIT / NED
2 D3 V5 D4 D4 V5 V5 3 0.50 26 21 +5
SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
3 D1 D2 V5 V5 V2 D2 3 0.50 17 20 -3
HAGEN Timon
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 D2 V5 D3 V5 V5 V5 4 0.67 25 17 +8
KONING Servaes
AMSTERDAM ZUID / NED
5 D3 V5 D1 D0 V5 D4 2 0.33 18 26 -8
WILFERT Malte
MAINZ / GER
6 D1 D0 D1 D0 D2 D2 0 0.00 6 27 -21
DUIVENVOORDEN Glenn
ROTTERDAM ZAIR / NED
7 D4 D4 V5 D3 V5 V5 3 0.50 26 23 +3

Poule #3
On piste 11
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
STRUNKS Jeffrey
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 D3 V5 D3 V5 D3 2 0.40 19 22 -3
DE VRIES Oscar
SCHERMCENTRUM NOORD / NED
2 V5 D2 V5 D3 D4 2 0.40 19 20 -1
DE HAAS Martijn
ENCAVANT / NED
3 D4 V5 V5 V5 D2 3 0.60 21 19 +2
KENNEDY Juriaan
AMSTERDAM ZUID / NED
4 V5 D2 D3 V5 V5 3 0.60 20 18 +2
JAMANIKA Rowan
PALLOS / NED
5 D3 V5 D4 D2 D0 1 0.20 14 23 -9
SNIJDER Ivo
HOLLANDSCHERMEN / NED
6 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 14 +9

Poule #4
On piste 12
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
HVIID BOUWMAN Elias
AMSTERDAM ZUID / NED
1 D2 D4 V5 V5 D1 2 0.40 17 22 -5
RIJSENBRIJ Hans
AMSTERDAM ZUID / NED
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 11 +14
VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
3 V5 D4 D4 V5 D4 2 0.40 22 23 -1
WOLFSON Boris
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 D4 D0 V5 D1 D3 1 0.20 13 24 -11
SMITS Francois
TER WEER / NED
5 D3 D2 D4 V5 D3 1 0.20 17 21 -4
DE WAAL Dieter
HOLLANDSCHERMEN / NED
6 V5 D3 V5 V5 V5 4 0.80 23 16 +7

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 ROHLFS Matthijs SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  30  +23  Advanced
2 PROMMEL Wouter Johan 14  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  30  14  +16  Advanced
3 RIJSENBRIJ Hans 17  AMSTERDAM ZUID  NED  1.00  25  11  +14  Advanced
4 SNIJDER Ivo 21  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.80  23  14  +9  Advanced
5 DE WAAL Dieter 20  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.80  23  16  +7  Advanced
6 HAGEN Timon 42  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.67  25  17  +8  Advanced
7 NONHEBEL Floris 28  TER WEER  NED  0.67  25  19  +6  Advanced
8 DE HAAS Martijn 15  ENCAVANT  NED  0.60  21  19  +2  Advanced
9 KENNEDY Juriaan 51  AMSTERDAM ZUID  NED  0.60  20  18  +2  Advanced
10 SPIERENBURG Ricky 48  ESPRIT  NED  0.50  26  21  +5  Advanced
11 DUIVENVOORDEN Glenn 23  ROTTERDAM ZAIR  NED  0.50  26  23  +3  Advanced
12 GUILD William   ROTTERDAM ZAIR  NED  0.50  23  22  +1  Advanced
13 MICHAELI Yam 25  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.50  22  21  +1  Advanced
14 SLUMAN Patrick 29  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.50  17  20  -3  Advanced
15 VAN DER WEIDE Rick 66  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.40  22  23  -1  Advanced
16 DE VRIES Oscar 40  SCHERMCENTRUM NOORD  NED  0.40  19  20  -1  Advanced
17 STRUNKS Jeffrey 32  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.40  19  22  -3  Advanced
18 HVIID BOUWMAN Elias 62  AMSTERDAM ZUID  NED  0.40  17  22  -5  Advanced
19 VERMEULEN Olof 47  SCHERMCENTRUM NOORD  NED  0.33  21  26  -5  Advanced
20 DE WAAL Sigert 41  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.33  18  25  -7  Advanced
21 KONING Servaes 71  AMSTERDAM ZUID  NED  0.33  18  26  -8  Advanced
22 SMITS Francois 33  TER WEER  NED  0.20  17  21  -4  Advanced
23 JAMANIKA Rowan   PALLOS  NED  0.20  14  23  -9  Advanced
24 WOLFSON Boris 38  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.20  13  24  -11  Advanced
25 VAN DER KLEI Thor 65  AMSTERDAM ZUID  NED  0.17  10  29  -19  Advanced
26 WILFERT Malte   MAINZ  GER  0.00  27  -21  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) ROHLFS Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  (1) ROHLFS Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(32) -BYE-   
    (1) ROHLFS Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(17) STRUNKS Jeffrey
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 2 
  (16) DE VRIES Oscar
SCHERMCENTRUM NOORD / NED
 
 
(16) DE VRIES Oscar
SCHERMCENTRUM NOORD / NED
 
15 - 9   
    (1) ROHLFS Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(9) KENNEDY Juriaan
AMSTERDAM ZUID / NED
 
  15 - 5 
  (9) KENNEDY Juriaan
AMSTERDAM ZUID / NED
 
   
(24) WOLFSON Boris
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 10     
    (8) DE HAAS Martijn
ENCAVANT / NED
 
 
(25) VAN DER KLEI Thor
AMSTERDAM ZUID / NED
 
  15 - 12   
  (8) DE HAAS Martijn
ENCAVANT / NED
 
 
(8) DE HAAS Martijn
ENCAVANT / NED
 
15 - 4   
    (1) ROHLFS Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(5) DE WAAL Dieter
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
  15 - 7 
  (5) DE WAAL Dieter
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(28) -BYE-       
    (5) GUILD William
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
   
(21) KONING Servaes
AMSTERDAM ZUID / NED
 
  15 - 12     
  (12) GUILD William
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
     
(12) GUILD William
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
15 - 5       
    (4) SNIJDER Ivo
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
 
(13) MICHAELI Yam
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 6   
  (13) MICHAELI Yam
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(20) DE WAAL Sigert
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
15 - 7     
    (4) SNIJDER Ivo
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
 
(29) -BYE-    15 - 11   
  (4) SNIJDER Ivo
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
 
(4) SNIJDER Ivo
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
    (1) ROHLFS Matthijs
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(3) RIJSENBRIJ Hans
AMSTERDAM ZUID / NED
 
  15 - 12 
  (3) RIJSENBRIJ Hans
AMSTERDAM ZUID / NED
 
   
(30) -BYE-       
    (3) RIJSENBRIJ Hans
AMSTERDAM ZUID / NED
 
   
(19) VERMEULEN Olof
SCHERMCENTRUM NOORD / NED
 
  15 - 8     
  (14) SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
     
(14) SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
15 - 12       
    (3) RIJSENBRIJ Hans
AMSTERDAM ZUID / NED
 
   
(11) DUIVENVOORDEN Glenn
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
  15 - 10     
  (11) SMITS Francois
TER WEER / NED
 
       
(22) SMITS Francois
TER WEER / NED
 
15 - 11         
    (6) HAGEN Timon
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(27) -BYE-    15 - 6       
  (6) HAGEN Timon
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(6) HAGEN Timon
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
       
    (2) PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(7) NONHEBEL Floris
TER WEER / NED
 
  15 - 6   
  (7) NONHEBEL Floris
TER WEER / NED
 
   
(26) WILFERT Malte
MAINZ / GER
 
15 - 11     
    (7) NONHEBEL Floris
TER WEER / NED
 
   
(23) JAMANIKA Rowan
PALLOS / NED
 
  15 - 14     
  (10) SPIERENBURG Ricky
ESPRIT / NED
 
     
(10) SPIERENBURG Ricky
ESPRIT / NED
 
15 - 3       
    (2) PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(15) VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 7   
  (15) VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(18) HVIID BOUWMAN Elias
AMSTERDAM ZUID / NED
 
15 - 13     
    (2) PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(31) -BYE-    15 - 4   
  (2) PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(2) PROMMEL Wouter Johan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 15:53
Place Name Club(s) Country
1 ROHLFS Matthijs SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 PROMMEL Wouter Johan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3T RIJSENBRIJ Hans AMSTERDAM ZUID  NED 
3T SNIJDER Ivo HOLLANDSCHERMEN  NED 
5 HAGEN Timon SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
6 NONHEBEL Floris TER WEER  NED 
7 DE HAAS Martijn ENCAVANT  NED 
8 GUILD William ROTTERDAM ZAIR  NED 
9 DE WAAL Dieter HOLLANDSCHERMEN  NED 
10 KENNEDY Juriaan AMSTERDAM ZUID  NED 
11 SPIERENBURG Ricky ESPRIT  NED 
12 MICHAELI Yam SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
13 SLUMAN Patrick HOLLANDSCHERMEN  NED 
14 VAN DER WEIDE Rick SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
15 DE VRIES Oscar SCHERMCENTRUM NOORD  NED 
16 SMITS Francois TER WEER  NED 
17 DUIVENVOORDEN Glenn ROTTERDAM ZAIR  NED 
18 STRUNKS Jeffrey SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
19 HVIID BOUWMAN Elias AMSTERDAM ZUID  NED 
20 VERMEULEN Olof SCHERMCENTRUM NOORD  NED 
21 DE WAAL Sigert HOLLANDSCHERMEN  NED 
22 KONING Servaes AMSTERDAM ZUID  NED 
23 JAMANIKA Rowan PALLOS  NED 
24 WOLFSON Boris SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
25 VAN DER KLEI Thor AMSTERDAM ZUID  NED 
26 WILFERT Malte MAINZ  GER