Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 BOONE Kelly ROTTERDAM ZAIR  NED 
2 OBSTER Ellen NSSVDQ  NED 
3 DE JONG Cheryl SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
4 KROESE Roos ROBBSCHERMEN  NED 
5 SIZOO Isaura ROBBSCHERMEN  NED 
6 VAN DEN BERGH Eveline FENCING CLUB ALMERE  NED 
7 KROESE Katelijn SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
8 VAN DER VEEN Ynet 10  ROTTERDAM ZAIR  NED 
9 KERSKES Malika 12  FENCING ERMELO  NED 
10 TERZOPOULOS Marlies 15  ROTTERDAM ZAIR  NED 
11 YOSHIMORI Sakura 18  ROTTERDAM ZAIR  NED 
12 REINECKE Liset 21  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
13 KARDOL Klaartje 23  ROBBSCHERMEN  NED 
14 V.D. PUTTEN Nathalie 24  ROTTERDAM ZAIR  NED 
15 NAHR Chantal 28  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
16 ENGELS Daniëlle 31  D' ARTAGNAN  NED 
17 KINDEL Sabine   MAINZ  GER 
18 DE LANDTSHEER Ellen   SINT-MICHIELSGILDE  BEL 
Round Scores
Poule #1
On piste 7
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
1 D2 D2 D4 D1 D4 0 0.00 13 23 -10
BOONE Kelly
ROTTERDAM ZAIR / NED
2 V3 V5 V5 V5 V5 5 1.00 23 15 +8
KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
3 V5 D4 D4 V5 V5 3 0.60 23 18 +5
KARDOL Klaartje
ROBBSCHERMEN / NED
4 V5 D1 V5 D2 D3 2 0.40 16 23 -7
VAN DEN BERGH Eveline
FENCING CLUB ALMERE / NED
5 V5 D4 D4 V5 D4 2 0.40 22 18 +4
DE LANDTSHEER Ellen
SINT-MICHIELSGILDE / BEL
6 V5 D4 D2 V5 V5 3 0.60 21 21 0

Poule #2
On piste 8
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
VAN DER VEEN Ynet
ROTTERDAM ZAIR / NED
1 V5 D0 V5 D2 V5 3 0.60 17 14 +3
YOSHIMORI Sakura
ROTTERDAM ZAIR / NED
2 D1 D4 V5 V5 V5 3 0.60 20 18 +2
SIZOO Isaura
ROBBSCHERMEN / NED
3 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 11 +12
NAHR Chantal
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
4 D2 D3 D2 D1 V5 1 0.20 13 24 -11
OBSTER Ellen
NSSVDQ / NED
5 V5 D4 V5 V5 V5 4 0.80 24 11 +13
KINDEL Sabine
MAINZ / GER
6 D1 D1 D0 D4 D0 0 0.00 6 25 -19

Poule #3
On piste 21
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
V.D. PUTTEN Nathalie
ROTTERDAM ZAIR / NED
1 D1 D1 V5 D0 D0 1 0.20 7 21 -14
TERZOPOULOS Marlies
ROTTERDAM ZAIR / NED
2 V5 V5 V5 V5 D4 4 0.80 24 11 +13
KERSKES Malika
FENCING ERMELO / NED
3 V5 D4 V5 V5 D1 3 0.60 20 18 +2
ENGELS Daniëlle
D' ARTAGNAN / NED
4 D1 D0 D3 D4 D0 0 0.00 8 25 -17
KROESE Roos
ROBBSCHERMEN / NED
5 V5 D1 D4 V5 D3 2 0.40 18 19 -1
DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 8 +17

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 DE JONG Cheryl SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  1.00  25  +17  Advanced
2 BOONE Kelly ROTTERDAM ZAIR  NED  1.00  23  15  +8  Advanced
3T OBSTER Ellen NSSVDQ  NED  0.80  24  11  +13  Advanced
3T TERZOPOULOS Marlies 15  ROTTERDAM ZAIR  NED  0.80  24  11  +13  Advanced
5 SIZOO Isaura ROBBSCHERMEN  NED  0.80  23  11  +12  Advanced
6 KROESE Katelijn SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.60  23  18  +5  Advanced
7 VAN DER VEEN Ynet 10  ROTTERDAM ZAIR  NED  0.60  17  14  +3  Advanced
8T KERSKES Malika 12  FENCING ERMELO  NED  0.60  20  18  +2  Advanced
8T YOSHIMORI Sakura 18  ROTTERDAM ZAIR  NED  0.60  20  18  +2  Advanced
10 DE LANDTSHEER Ellen   SINT-MICHIELSGILDE  BEL  0.60  21  21  Advanced
11 VAN DEN BERGH Eveline FENCING CLUB ALMERE  NED  0.40  22  18  +4  Advanced
12 KROESE Roos ROBBSCHERMEN  NED  0.40  18  19  -1  Advanced
13 KARDOL Klaartje 23  ROBBSCHERMEN  NED  0.40  16  23  -7  Advanced
14 NAHR Chantal 28  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  0.20  13  24  -11  Advanced
15 V.D. PUTTEN Nathalie 24  ROTTERDAM ZAIR  NED  0.20  21  -14  Advanced
16 REINECKE Liset 21  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED  0.00  13  23  -10  Advanced
17 ENGELS Daniëlle 31  D' ARTAGNAN  NED  0.00  25  -17  Advanced
18 KINDEL Sabine   MAINZ  GER  0.00  25  -19  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
  (1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(32) -BYE-   
    (1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(17) ENGELS Daniëlle
D' ARTAGNAN / NED
 
  15 - 5 
  (16) REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
 
 
(16) REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
 
15 - 9   
    (1) DE JONG Cheryl
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(9) YOSHIMORI Sakura
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
  15 - 13 
  (9) YOSHIMORI Sakura
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
   
(24) -BYE-       
    (8) KERSKES Malika
FENCING ERMELO / NED
 
 
(25) -BYE-    15 - 11   
  (8) KERSKES Malika
FENCING ERMELO / NED
 
 
(8) KERSKES Malika
FENCING ERMELO / NED
 
   
    (1) OBSTER Ellen
NSSVDQ / NED
 
(5) SIZOO Isaura
ROBBSCHERMEN / NED
 
  15 - 14 
  (5) SIZOO Isaura
ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(28) -BYE-       
    (5) SIZOO Isaura
ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(21) -BYE-    15 - 8     
  (12) KROESE Roos
ROBBSCHERMEN / NED
 
     
(12) KROESE Roos
ROBBSCHERMEN / NED
 
       
    (4) OBSTER Ellen
NSSVDQ / NED
 
 
(13) KARDOL Klaartje
ROBBSCHERMEN / NED
 
  15 - 12   
  (13) KARDOL Klaartje
ROBBSCHERMEN / NED
 
   
(20) -BYE-       
    (4) OBSTER Ellen
NSSVDQ / NED
 
 
(29) -BYE-    15 - 11   
  (4) OBSTER Ellen
NSSVDQ / NED
 
 
(4) OBSTER Ellen
NSSVDQ / NED
 
   
    (1) BOONE Kelly
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
(3) TERZOPOULOS Marlies
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
  15 - 6 
  (3) TERZOPOULOS Marlies
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
   
(30) -BYE-       
    (3) TERZOPOULOS Marlies
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
   
(19) -BYE-    15 - 9     
  (14) NAHR Chantal
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
     
(14) NAHR Chantal
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
       
    (3) KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(11) VAN DEN BERGH Eveline
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
  9 - 8     
  (11) VAN DEN BERGH Eveline
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
       
(22) -BYE-           
    (6) KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(27) -BYE-    15 - 14       
  (6) KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(6) KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
       
    (2) BOONE Kelly
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
 
(7) VAN DER VEEN Ynet
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
  15 - 10   
  (7) VAN DER VEEN Ynet
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
   
(26) -BYE-       
    (7) VAN DER VEEN Ynet
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
   
(23) -BYE-    15 - 10     
  (10) DE LANDTSHEER Ellen
SINT-MICHIELSGILDE / BEL
 
     
(10) DE LANDTSHEER Ellen
SINT-MICHIELSGILDE / BEL
 
       
    (2) BOONE Kelly
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
 
(15) V.D. PUTTEN Nathalie
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
  15 - 4   
  (15) V.D. PUTTEN Nathalie
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
   
(18) KINDEL Sabine
MAINZ / GER
 
15 - 12     
    (2) BOONE Kelly
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
 
(31) -BYE-    15 - 4   
  (2) BOONE Kelly
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
 
(2) BOONE Kelly
ROTTERDAM ZAIR / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 16:06
Place Name Club(s) Country
1 BOONE Kelly ROTTERDAM ZAIR  NED 
2 OBSTER Ellen NSSVDQ  NED 
3T KROESE Katelijn SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3T DE JONG Cheryl SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
5 TERZOPOULOS Marlies ROTTERDAM ZAIR  NED 
6 SIZOO Isaura ROBBSCHERMEN  NED 
7 VAN DER VEEN Ynet ROTTERDAM ZAIR  NED 
8 KERSKES Malika FENCING ERMELO  NED 
9 YOSHIMORI Sakura ROTTERDAM ZAIR  NED 
10 DE LANDTSHEER Ellen SINT-MICHIELSGILDE  BEL 
11 VAN DEN BERGH Eveline FENCING CLUB ALMERE  NED 
12 KROESE Roos ROBBSCHERMEN  NED 
13 KARDOL Klaartje ROBBSCHERMEN  NED 
14 NAHR Chantal SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
15 V.D. PUTTEN Nathalie ROTTERDAM ZAIR  NED 
16 REINECKE Liset SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
17 ENGELS Daniëlle D' ARTAGNAN  NED 
18 KINDEL Sabine MAINZ  GER