Round #1 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 BIJKER (B) Peter S.V.R  NED 
2 SOMERS (B) Jan S.V.DA  NED 
3 V.D. BERG (B) Paul S.V.M  NED 
4 GIJSBERTSEN (B) Hans EPOFCD  NED 
5 BOON (B) Kees S.V.U  NED 
6 DE GROOT (B) Bert S.V.DV  NED 
7 ETTEMA (B) Gert Jan S.V.DDM  NED 
8 VAN DER WEIDE (B) Rick SCHEA  NED 
9 GEERAEDS (B) Leo S.V.DDM  NED 
10 DE BOER (B) Henk 10  S.V.BDF  NED 
11 URSEM (B) Rob 11  SCHEA  NED 
12 VAN WIJK (B) Marco 12  S.V.EC  NED 
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) BIJKER (B) Peter
S.V.R / NED
 
  (1) BIJKER (B) Peter
S.V.R / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) BIJKER (B) Peter
S.V.R / NED
 
(9) GEERAEDS (B) Leo
S.V.DDM / NED
 
  10 - 3
Ref:  WASSINK Jaap  DEVES / NED 
  (8) GEERAEDS (B) Leo
S.V.DDM / NED
 
 
(8) VAN DER WEIDE (B) Rick
SCHEA / NED
 
6 - 4
Ref:  PLANTINGA (A) Teun  S.V.DFC / NED 
 
    (1) GIJSBERTSEN (B) Hans
EPOFCD / NED
 
(5) BOON (B) Kees
S.V.U / NED
 
  10 - 3
Ref:  DULFER Hugo-Jan  TREF / NED 
  (5) BOON (B) Kees
S.V.U / NED
 
   
(12) VAN WIJK (B) Marco
S.V.EC / NED
 
10 - 6
Ref:  PLANTINGA (A) Teun  S.V.DFC / NED 
   
    (4) GIJSBERTSEN (B) Hans
EPOFCD / NED
 
 
(13) -BYE-    10 - 7
Ref:  SCHOBER Katja  FENCE / NED 
 
  (4) GIJSBERTSEN (B) Hans
EPOFCD / NED
 
 
(4) GIJSBERTSEN (B) Hans
EPOFCD / NED
 
   
    (1) SOMERS (B) Jan
S.V.DA / NED
 
(3) V.D. BERG (B) Paul
S.V.M / NED
 
  10 - 4
Ref:  SMIT (A) Evert Jan  S.V.P / NED 
  (3) V.D. BERG (B) Paul
S.V.M / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) V.D. BERG (B) Paul
S.V.M / NED
 
   
(11) URSEM (B) Rob
SCHEA / NED
 
  10 - 5
Ref:  BEL Erik  LAP / NED 
   
  (6) DE GROOT (B) Bert
S.V.DV / NED
 
     
(6) DE GROOT (B) Bert
S.V.DV / NED
 
10 - 7
Ref:  WASSINK Jaap  DEVES / NED 
     
    (2) SOMERS (B) Jan
S.V.DA / NED
 
 
(7) ETTEMA (B) Gert Jan
S.V.DDM / NED
 
  10 - 9   
  (7) ETTEMA (B) Gert Jan
S.V.DDM / NED
 
   
(10) DE BOER (B) Henk
S.V.BDF / NED
 
10 - 5
Ref:  WASSINK Jaap  DEVES / NED 
   
    (2) SOMERS (B) Jan
S.V.DA / NED
 
 
(15) -BYE-    10 - 8
Ref:  PLANTINGA (A) Teun  S.V.DFC / NED 
 
  (2) SOMERS (B) Jan
S.V.DA / NED
 
 
(2) SOMERS (B) Jan
S.V.DA / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 4:40 PM
Place Name Club(s) Country
1 SOMERS (B) Jan S.V.DA  NED 
2 GIJSBERTSEN (B) Hans EPOFCD  NED 
3T BIJKER (B) Peter S.V.R  NED 
3T V.D. BERG (B) Paul S.V.M  NED 
5 BOON (B) Kees S.V.U  NED 
6 DE GROOT (B) Bert S.V.DV  NED 
7 ETTEMA (B) Gert Jan S.V.DDM  NED 
8 GEERAEDS (B) Leo S.V.DDM  NED 
9 VAN DER WEIDE (B) Rick SCHEA  NED 
10 DE BOER (B) Henk S.V.BDF  NED 
11 URSEM (B) Rob SCHEA  NED 
12 VAN WIJK (B) Marco S.V.EC  NED