Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 VAN WINDEN Levy S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
2 VAN GAMEREN Axl 10  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
3 TREFFERS Edwin 15  S.V. A.E.W.  NED 
4 HOM Ans 18  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
5 REINECKE Liset 22  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
6 VERBURGH Maurice 22  K.M.S.V.  NED 
7 SCHOUT Jasper 23  K.M.S.V.  NED 
8 VEENENBOS Konrad 27  FENCING CLUB ALMERE  NED 
9 VAN ERVEN Spencer 38  S.V. DES VILLIERS  NED 
10 PIEPER Jesse 40  S.V. A.E.W.  NED 
11 REMMEN Maurits 41  S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
12 LEPPERS Jon 45  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
13 DRESSEL Finn 51  FENCING CLUB ALMERE  NED 
14 UIJTING Henk 58  S.V. SCARAMOUCHE  NED 
15 KIL Howard 73  FENCING CLUB ALMERE  NED 
16 DINANDT Floris-Tijmen 91  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED 
17 VAN WIJK Marco 91  S.V.EC  NED 
18 DE HAAS Leo 101  S.V.EC  NED 
19 SLUMAN Patrick 112  HOLLANDSCHERMEN  NED 
20 GELAUFF Patrick 112  S.V. A.E.W.  NED 
21 HOEVENAARS Jari 112  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED 
22 BREEDVELT Joop   S.V. M.V.O.  NED 
23 SPIEGELENBURG Rick   S.V.EC  NED 
24 KEMMERLING Anyuta   ASV VAN DEN BERG  NED 
25 BULLYNCK VICTOR   SAW  BEL 
26 VAN BARNEVELD Wojtek     CHI 
27 DWARKASUNG Thomas   FENCING CLUB ALMERE  NED 
28 REMMEN Maarten-Pieter   S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
29 GARCIA - ORTIZ Denis   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
30 SAMMARCO Giovanni   S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
31 VAN QUATHEM Simon   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
32 REESINCK Roeland   SDB  NED 
33 WILS Joppe   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
34 JESPERS Nils   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
35 VAN QUATHEM Mathias   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
36 KOCKEN Ulrieke   S.V. SCARAMOUCHE  NED 
Round Scores
Pool #1
On strip 1  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
VAN WINDEN Levy
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
KEMMERLING Anyuta
ASV VAN DEN BERG / NED
2 D1 D3 V5 D0 D2 1 0.20 11 22 -11
LEPPERS Jon
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
3 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.80 21 14 +7
KOCKEN Ulrieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
4 D0 D2 D1 D4 D1 0 0.00 8 25 -17
BULLYNCK VICTOR
SAW / BEL
5 D4 V5 D3 V5 V5 3 0.60 22 18 +4
DRESSEL Finn
FENCING CLUB ALMERE / NED
6 D4 V5 D2 V5 D4 2 0.40 20 18 +2

Pool #2
On strip 2  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
VAN QUATHEM Mathias
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
1 D4 V5 D2 D4 V5 2 0.40 20 19 +1
PIEPER Jesse
S.V. A.E.W. / NED
2 V5 V5 D1 V5 V5 4 0.80 21 13 +8
SPIEGELENBURG Rick
S.V.EC / NED
3 D1 D1 D0 D1 D4 0 0.00 7 25 -18
VAN GAMEREN Axl
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18
UIJTING Henk
S.V. SCARAMOUCHE / NED
5 V5 D1 V5 D2 V5 3 0.60 18 19 -1
VAN BARNEVELD Wojtek
CHI
6 D3 D2 V5 D2 D4 1 0.20 16 24 -8

Pool #3
On strip 3  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
REESINCK Roeland
SDB / NED
1 V5 D1 D1 D4 D2 1 0.20 13 24 -11
KIL Howard
FENCING CLUB ALMERE / NED
2 D4 D4 D4 V5 D4 1 0.20 21 20 +1
HOEVENAARS Jari
DEVENTER SCHERMVERENIGING / NED
3 V5 V5 V5 V5 D3 4 0.80 23 13 +10
REMMEN Maurits
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
4 V5 V5 D3 D2 V5 3 0.60 20 18 +2
TREFFERS Edwin
S.V. A.E.W. / NED
5 V5 D0 D1 V5 D0 2 0.40 11 17 -6
GARCIA - ORTIZ Denis
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
6 V5 V5 V4 D3 V1 4 0.80 18 14 +4

Pool #4
On strip 4  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DWARKASUNG Thomas
FENCING CLUB ALMERE / NED
1 D4 V5 V5 D1 D2 2 0.40 17 19 -2
BREEDVELT Joop
S.V. M.V.O. / NED
2 V5 D0 V5 D1 D3 2 0.40 14 22 -8
VAN ERVEN Spencer
S.V. DES VILLIERS / NED
3 D2 V5 V5 V5 D3 3 0.60 20 17 +3
HOM Ans
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
4 D2 D3 D3 D4 D4 0 0.00 16 25 -9
JESPERS Nils
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
5 V5 V5 D4 V5 V5 4 0.80 24 14 +10
DINANDT Floris-Tijmen
DEVENTER SCHERMVERENIGING / NED
6 V5 V5 V5 V5 D3 4 0.80 23 17 +6

Pool #5
On strip 5  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
SCHOUT Jasper
K.M.S.V. / NED
1 D4 V4 V5 V5 V5 4 0.80 23 14 +9
REMMEN Maarten-Pieter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
2 V5 D4 V5 V5 V5 4 0.80 24 17 +7
WILS Joppe
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
3 D3 V5 D3 V5 V5 3 0.60 21 19 +2
GELAUFF Patrick
S.V. A.E.W. / NED
4 D2 D4 V5 V5 V5 3 0.60 21 21 0
REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
5 D4 D3 D4 D4 D3 0 0.00 18 25 -7
VAN WIJK Marco
S.V.EC / NED
6 D0 D1 D2 D4 V5 1 0.20 12 23 -11

Pool #6
On strip 6  at 10:00 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DE HAAS Leo
S.V.EC / NED
1 D4 D1 D3 D1 D2 0 0.00 11 25 -14
VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
2 V5 D2 V5 V5 V5 4 0.80 22 19 +3
SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
3 V5 V5 D4 D1 D3 2 0.40 18 18 0
SAMMARCO Giovanni
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
4 V5 D3 V5 D4 V5 3 0.60 22 20 +2
VAN QUATHEM Simon
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
5 V5 D4 V5 V5 D3 3 0.60 22 15 +7
VERBURGH Maurice
K.M.S.V. / NED
6 V5 D3 V5 D3 V4 3 0.60 20 18 +2

Round #2 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 VAN GAMEREN Axl 10  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  1.00  25  +18  Advanced
2 VAN WINDEN Levy S.V. ROBBSCHERMEN  NED  1.00  25  10  +15  Advanced
3 JESPERS Nils   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL  0.80  24  14  +10  Advanced
4 HOEVENAARS Jari 112  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED  0.80  23  13  +10  Advanced
5 SCHOUT Jasper 23  K.M.S.V.  NED  0.80  23  14  +9  Advanced
6 PIEPER Jesse 40  S.V. A.E.W.  NED  0.80  21  13  +8  Advanced
7 REMMEN Maarten-Pieter   S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.80  24  17  +7  Advanced
8 LEPPERS Jon 45  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  0.80  21  14  +7  Advanced
9 DINANDT Floris-Tijmen 91  DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED  0.80  23  17  +6  Advanced
10 GARCIA - ORTIZ Denis   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL  0.80  18  14  +4  Advanced
11 VEENENBOS Konrad 27  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.80  22  19  +3  Advanced
12 VAN QUATHEM Simon   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL  0.60  22  15  +7  Advanced
13 BULLYNCK VICTOR   SAW  BEL  0.60  22  18  +4  Advanced
14 VAN ERVEN Spencer 38  S.V. DES VILLIERS  NED  0.60  20  17  +3  Advanced
15 SAMMARCO Giovanni   S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.60  22  20  +2  Advanced
16 WILS Joppe   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL  0.60  21  19  +2  Advanced
17T REMMEN Maurits 41  S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.60  20  18  +2  Advanced
17T VERBURGH Maurice 22  K.M.S.V.  NED  0.60  20  18  +2  Advanced
19 GELAUFF Patrick 112  S.V. A.E.W.  NED  0.60  21  21  Advanced
20 UIJTING Henk 58  S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.60  18  19  -1  Advanced
21 DRESSEL Finn 51  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.40  20  18  +2  Advanced
22 VAN QUATHEM Mathias   SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL  0.40  20  19  +1  Advanced
23 SLUMAN Patrick 112  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.40  18  18  Advanced
24 DWARKASUNG Thomas   FENCING CLUB ALMERE  NED  0.40  17  19  -2  Advanced
25 TREFFERS Edwin 15  S.V. A.E.W.  NED  0.40  11  17  -6  Advanced
26 BREEDVELT Joop   S.V. M.V.O.  NED  0.40  14  22  -8  Advanced
27 KIL Howard 73  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.20  21  20  +1  Advanced
28 VAN BARNEVELD Wojtek     CHI  0.20  16  24  -8  Advanced
29 REESINCK Roeland   SDB  NED  0.20  13  24  -11  Advanced
30 VAN WIJK Marco 91  S.V.EC  NED  0.20  12  23  -11  Advanced
31 KEMMERLING Anyuta   ASV VAN DEN BERG  NED  0.20  11  22  -11  Advanced
32 REINECKE Liset 22  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED  0.00  18  25  -7  Advanced
33 HOM Ans 18  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED  0.00  16  25  -9  Advanced
34 DE HAAS Leo 101  S.V.EC  NED  0.00  11  25  -14  Advanced
35 KOCKEN Ulrieke   S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.00  25  -17  Advanced
36 SPIEGELENBURG Rick   S.V.EC  NED  0.00  25  -18  Advanced
Round Scores
Pool #1
On strip 5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
BREEDVELT Joop
S.V. M.V.O. / NED
1 V5 V5 D3 D4 D4 2 0.40 21 19 +2
DWARKASUNG Thomas
FENCING CLUB ALMERE / NED
2 D0 D1 D2 D0 D4 0 0.00 7 25 -18
VAN ERVEN Spencer
S.V. DES VILLIERS / NED
3 D4 V5 D2 D3 V5 2 0.40 19 17 +2
VAN QUATHEM Simon
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
4 V5 V5 V5 D0 V5 4 0.80 20 13 +7
VAN GAMEREN Axl
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18
SPIEGELENBURG Rick
S.V.EC / NED
6 V5 V5 D1 D1 D0 2 0.40 12 23 -11

Pool #2
On strip 6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
TREFFERS Edwin
S.V. A.E.W. / NED
1 D2 V3 V5 V5 D2 3 0.60 17 13 +4
VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
2 V2 V5 D3 V5 D3 3 0.60 18 15 +3
VAN BARNEVELD Wojtek
CHI
3 D2 D3 V5 V5 D4 2 0.40 19 15 +4
BULLYNCK VICTOR
SAW / BEL
4 D4 V5 D0 D3 D0 1 0.20 12 23 -11
KOCKEN Ulrieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
5 D0 D0 D2 V5 D0 1 0.20 7 23 -16
VAN WINDEN Levy
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16

Pool #3
On strip 7
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DINANDT Floris-Tijmen
DEVENTER SCHERMVERENIGING / NED
1 D3 V5 V5 D4 D4 2 0.40 21 22 -1
SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
2 V5 V5 V5 D4 D1 3 0.60 20 20 0
JESPERS Nils
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
3 D4 D4 V5 V4 D4 2 0.40 21 22 -1
DE HAAS Leo
S.V.EC / NED
4 D3 D3 D4 D1 V5 1 0.20 16 24 -8
SAMMARCO Giovanni
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
5 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 15 +8
KIL Howard
FENCING CLUB ALMERE / NED
6 V5 V5 V5 D4 D2 3 0.60 21 19 +2

Pool #4
On strip 8
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
REESINCK Roeland
SDB / NED
1 D2 D3 D1 D1 D2 0 0.00 9 25 -16
GARCIA - ORTIZ Denis
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
2 V5 V5 D4 D2 V4 3 0.60 20 19 +1
HOEVENAARS Jari
DEVENTER SCHERMVERENIGING / NED
3 V5 D4 V5 V4 V5 4 0.80 23 15 +8
REMMEN Maurits
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
4 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 16 +7
DRESSEL Finn
FENCING CLUB ALMERE / NED
5 V5 V5 D3 D3 V5 3 0.60 21 14 +7
HOM Ans
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
6 V5 D3 D1 D3 D2 1 0.20 14 21 -7

Pool #5
On strip 9
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
SCHOUT Jasper
K.M.S.V. / NED
1 V5 V5 V5 D2 V5 4 0.80 22 9 +13
WILS Joppe
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
2 D1 V5 V5 V5 V5 4 0.80 21 20 +1
GELAUFF Patrick
S.V. A.E.W. / NED
3 D1 D4 V5 D2 V5 2 0.40 17 18 -1
VAN WIJK Marco
S.V.EC / NED
4 D2 D4 D2 D0 D2 0 0.00 10 25 -15
LEPPERS Jon
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
5 V5 D3 V5 V5 V5 4 0.80 23 12 +11
REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
6 D0 D4 D1 V5 D3 1 0.20 13 22 -9

Pool #6
On strip 10
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
REMMEN Maarten-Pieter
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
1 D4 V5 V5 D1 V5 3 0.60 20 20 0
UIJTING Henk
S.V. SCARAMOUCHE / NED
2 V5 V5 D2 V5 V5 4 0.80 22 18 +4
KEMMERLING Anyuta
ASV VAN DEN BERG / NED
3 D4 D1 D3 D2 D1 0 0.00 11 23 -12
PIEPER Jesse
S.V. A.E.W. / NED
4 D2 V5 V4 V5 D3 3 0.60 19 14 +5
VERBURGH Maurice
K.M.S.V. / NED
5 V5 D4 V4 D0 D2 2 0.40 15 18 -3
VAN QUATHEM Mathias
SCHERMACADEMIE WEZOWSKI / BEL
6 D4 D4 V5 V4 V5 3 0.60 22 16 +6

Final Results
Event finished at 1:37 PM
Place Name Club(s) Country
1 VAN GAMEREN Axl SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
2 VAN WINDEN Levy S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
3 SCHOUT Jasper K.M.S.V.  NED 
4 HOEVENAARS Jari DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED 
5 LEPPERS Jon SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
6 VAN QUATHEM Simon SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
7 PIEPER Jesse S.V. A.E.W.  NED 
8 SAMMARCO Giovanni S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
9 REMMEN Maurits S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
10 REMMEN Maarten-Pieter S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
11 VEENENBOS Konrad FENCING CLUB ALMERE  NED 
12 GARCIA - ORTIZ Denis SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
13 WILS Joppe SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
14 UIJTING Henk S.V. SCARAMOUCHE  NED 
15 JESPERS Nils SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
16 DINANDT Floris-Tijmen DEVENTER SCHERMVERENIGING  NED 
17 DRESSEL Finn FENCING CLUB ALMERE  NED 
18 VAN QUATHEM Mathias SCHERMACADEMIE WEZOWSKI  BEL 
19 VAN ERVEN Spencer S.V. DES VILLIERS  NED 
20 SLUMAN Patrick HOLLANDSCHERMEN  NED 
21 GELAUFF Patrick S.V. A.E.W.  NED 
22 VERBURGH Maurice K.M.S.V.  NED 
23 TREFFERS Edwin S.V. A.E.W.  NED 
24 KIL Howard FENCING CLUB ALMERE  NED 
25 BREEDVELT Joop S.V. M.V.O.  NED 
26 BULLYNCK VICTOR SAW  BEL 
27 VAN BARNEVELD Wojtek   CHI 
28 DWARKASUNG Thomas FENCING CLUB ALMERE  NED 
29 SPIEGELENBURG Rick S.V.EC  NED 
30 REINECKE Liset SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
31 HOM Ans SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
32 DE HAAS Leo S.V.EC  NED 
33 KEMMERLING Anyuta ASV VAN DEN BERG  NED 
34 VAN WIJK Marco S.V.EC  NED 
35 REESINCK Roeland SDB  NED 
36 KOCKEN Ulrieke S.V. SCARAMOUCHE  NED