Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 DOORAKKERS Dirk SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 EHRHARDT Jonas ASSV ESPRIT  NED 
3 DODDE Jesse GSSV DONAR 1881  NED 
4 CHIANG Enno S.V. SURTOUT  NED 
5 POLAK Martijn S.V. SCARAMOUCHE  NED 
6 WAASDORP Ryan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 SMIT Evert Jan 10  S.V. PALLÓS  NED 
8 BREEDVELT Joop 11  S.V. M.V.O.  NED 
9 VAN BURIK Joe 17  S.V. VIVAS  NED 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 V V/M TS TR Ind
WAASDORP Ryan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 V5 V5 V5 V5 V5 D1 V5 D1 6 0.75 32 24 +8
POLAK Martijn
S.V. SCARAMOUCHE / NED
2 D3 D2 V5 D0 V5 D3 V5 D1 3 0.38 24 29 -5
DODDE Jesse
GSSV DONAR 1881 / NED
3 D4 V5 V5 V5 V5 D2 V5 D2 5 0.63 33 22 +11
VAN BURIK Joe
S.V. VIVAS / NED
4 D2 D1 D1 D3 D0 D2 V5 D2 1 0.13 16 38 -22
CHIANG Enno
S.V. SURTOUT / NED
5 D2 V5 D3 V5 V5 V5 V5 D2 5 0.63 32 23 +9
SMIT Evert Jan
S.V. PALLÓS / NED
6 D1 D3 D0 V5 D2 D2 V5 D2 2 0.25 20 32 -12
EHRHARDT Jonas
ASSV ESPRIT / NED
7 V5 V5 V5 V5 D2 V5 V5 D3 6 0.75 35 22 +13
BREEDVELT Joop
S.V. M.V.O. / NED
8 D2 D0 D1 D3 D1 D2 D2 D4 0 0.00 15 40 -25
DOORAKKERS Dirk
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
9 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 8 1.00 40 17 +23

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 DOORAKKERS Dirk SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  40  17  +23  Advanced
2 EHRHARDT Jonas ASSV ESPRIT  NED  0.75  35  22  +13  Advanced
3 WAASDORP Ryan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.75  32  24  +8  Advanced
4 DODDE Jesse GSSV DONAR 1881  NED  0.63  33  22  +11  Advanced
5 CHIANG Enno S.V. SURTOUT  NED  0.63  32  23  +9  Advanced
6 POLAK Martijn S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.38  24  29  -5  Advanced
7 SMIT Evert Jan 10  S.V. PALLÓS  NED  0.25  20  32  -12  Advanced
8 VAN BURIK Joe 17  S.V. VIVAS  NED  0.13  16  38  -22  Advanced
9 BREEDVELT Joop 11  S.V. M.V.O.  NED  0.00  15  40  -25  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) DOORAKKERS Dirk
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  (1) DOORAKKERS Dirk
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) DOORAKKERS Dirk
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(9) BREEDVELT Joop
S.V. M.V.O. / NED
 
  15 - 2 
  (8) VAN BURIK Joe
S.V. VIVAS / NED
 
 
(8) VAN BURIK Joe
S.V. VIVAS / NED
 
15 - 11   
    (1) DOORAKKERS Dirk
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(5) CHIANG Enno
S.V. SURTOUT / NED
 
  15 - 7 
  (5) CHIANG Enno
S.V. SURTOUT / NED
 
   
(12) -BYE-       
    (4) CHIANG Enno
S.V. SURTOUT / NED
 
 
(13) -BYE-    15 - 10   
  (4) DODDE Jesse
GSSV DONAR 1881 / NED
 
 
(4) DODDE Jesse
GSSV DONAR 1881 / NED
 
   
    (1) DOORAKKERS Dirk
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(3) WAASDORP Ryan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 5 
  (3) WAASDORP Ryan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) WAASDORP Ryan
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(11) -BYE-    15 - 11     
  (6) POLAK Martijn
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
     
(6) POLAK Martijn
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
       
    (2) EHRHARDT Jonas
ASSV ESPRIT / NED
 
 
(7) SMIT Evert Jan
S.V. PALLÓS / NED
 
  15 - 13   
  (7) SMIT Evert Jan
S.V. PALLÓS / NED
 
   
(10) -BYE-       
    (2) EHRHARDT Jonas
ASSV ESPRIT / NED
 
 
(15) -BYE-    15 - 6   
  (2) EHRHARDT Jonas
ASSV ESPRIT / NED
 
 
(2) EHRHARDT Jonas
ASSV ESPRIT / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 5:39 PM
Place Name Club(s) Country
1 DOORAKKERS Dirk SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 EHRHARDT Jonas ASSV ESPRIT  NED 
3T CHIANG Enno S.V. SURTOUT  NED 
3T WAASDORP Ryan SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
5 DODDE Jesse GSSV DONAR 1881  NED 
6 POLAK Martijn S.V. SCARAMOUCHE  NED 
7 SMIT Evert Jan S.V. PALLÓS  NED 
8 VAN BURIK Joe S.V. VIVAS  NED 
9 BREEDVELT Joop S.V. M.V.O.  NED