Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 VANDENHAUTE Lars SINTM  BEL 
2 DE LAMPER Aeneas SINTM  BEL 
3 VEENENBOS Konrad FENCING CLUB ALMERE  NED 
4 DRESSEL Finn FENCING CLUB ALMERE  NED 
5 REYNAERT Joppe SINTM  BEL 
6 KIL Howard FENCING CLUB ALMERE  NED 
7 TOCH Lars SINTM  BEL 
8 STEG Matias S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
9 FELTKAMP Haiko SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
10 PIEPER Jesse 10  S.V. A.E.W.  NED 
11 STROOP Preston 13  FENCING CLUB ALMERE  NED 
12 DEKKERS Cas 14  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
13 DHR. VISSER Zeb 14  FENCING ERMELO  NED 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
REYNAERT Joppe
SINTM / BEL
1 V5 D4 D3 V5 V5 V5 4 0.67 27 15 +12
STROOP Preston
FENCING CLUB ALMERE / NED
2 D2 D1 D1 D2 V4 D1 1 0.17 11 28 -17
FELTKAMP Haiko
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
3 V5 V5 D4 V5 D4 V5 4 0.67 28 21 +7
VANDENHAUTE Lars
SINTM / BEL
4 V5 V5 V5 D3 V5 V5 5 0.83 28 14 +14
DRESSEL Finn
FENCING CLUB ALMERE / NED
5 D2 V5 D2 V5 V5 V5 4 0.67 24 22 +2
STEG Matias
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
6 D0 D3 V5 D0 D4 D4 1 0.17 16 28 -12
DHR. VISSER Zeb
FENCING ERMELO / NED
7 D1 V5 D4 D1 D3 V5 2 0.33 19 25 -6

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DE LAMPER Aeneas
SINTM / BEL
1 D3 V5 D3 D2 V5 2 0.40 18 20 -2
TOCH Lars
SINTM / BEL
2 V5 V5 V5 D4 V5 4 0.80 24 17 +7
VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
3 D4 D4 V5 V5 V5 3 0.60 23 13 +10
KIL Howard
FENCING CLUB ALMERE / NED
4 V5 D3 D0 D3 V5 2 0.40 16 22 -6
PIEPER Jesse
S.V. A.E.W. / NED
5 V5 V5 D1 V5 V5 4 0.80 21 16 +5
DEKKERS Cas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
6 D1 D2 D2 D4 D2 0 0.00 11 25 -14

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 VANDENHAUTE Lars SINTM  BEL  0.83  28  14  +14  Advanced
2 TOCH Lars SINTM  BEL  0.80  24  17  +7  Advanced
3 PIEPER Jesse 10  S.V. A.E.W.  NED  0.80  21  16  +5  Advanced
4 REYNAERT Joppe SINTM  BEL  0.67  27  15  +12  Advanced
5 FELTKAMP Haiko SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.67  28  21  +7  Advanced
6 DRESSEL Finn FENCING CLUB ALMERE  NED  0.67  24  22  +2  Advanced
7 VEENENBOS Konrad FENCING CLUB ALMERE  NED  0.60  23  13  +10  Advanced
8 DE LAMPER Aeneas SINTM  BEL  0.40  18  20  -2  Advanced
9 KIL Howard FENCING CLUB ALMERE  NED  0.40  16  22  -6  Advanced
10 DHR. VISSER Zeb 14  FENCING ERMELO  NED  0.33  19  25  -6  Advanced
11 STEG Matias S.V. ROBBSCHERMEN  NED  0.17  16  28  -12  Advanced
12 STROOP Preston 13  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.17  11  28  -17  Advanced
13 DEKKERS Cas 14  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  0.00  11  25  -14  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Gold Medal  
         
(1) VANDENHAUTE Lars
SINTM / BEL
 
  (1) VANDENHAUTE Lars
SINTM / BEL
 
(16) -BYE-   
    (1) VANDENHAUTE Lars
SINTM / BEL
 
(9) KIL Howard
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
  15 - 5 
  (8) DE LAMPER Aeneas
SINTM / BEL
 
 
(8) DE LAMPER Aeneas
SINTM / BEL
 
15 - 9   
    (1) VANDENHAUTE Lars
SINTM / BEL
 
(5) FELTKAMP Haiko
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 12 
  (5) STROOP Preston
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
   
(12) STROOP Preston
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
15 - 12     
    (4) REYNAERT Joppe
SINTM / BEL
 
 
(13) DEKKERS Cas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
  15 - 6   
  (4) REYNAERT Joppe
SINTM / BEL
 
 
(4) REYNAERT Joppe
SINTM / BEL
 
15 - 5   
    (1) VANDENHAUTE Lars
SINTM / BEL
 
(3) PIEPER Jesse
S.V. A.E.W. / NED
 
  15 - 14 
  (3) PIEPER Jesse
S.V. A.E.W. / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) PIEPER Jesse
S.V. A.E.W. / NED
 
   
(11) STEG Matias
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
  15 - 11     
  (6) STEG Matias
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
     
(6) DRESSEL Finn
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
15 - 14       
    (2) TOCH Lars
SINTM / BEL
 
 
(7) VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
  15 - 11   
  (7) VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
   
(10) DHR. VISSER Zeb
FENCING ERMELO / NED
 
15 - 12     
    (2) TOCH Lars
SINTM / BEL
 
 
(15) -BYE-    15 - 7   
  (2) TOCH Lars
SINTM / BEL
 
 
(2) TOCH Lars
SINTM / BEL
 
   
   

Bronze Medal  
   
(4) -BYE- 
   
(3) -BYE-   
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) DE LAMPER Aeneas
SINTM / BEL
 
  (5) DE LAMPER Aeneas
SINTM / BEL
 
(5) STROOP Preston
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
12 - 3 
    (5) DE LAMPER Aeneas
SINTM / BEL
 
(6) STEG Matias
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
  13 - 9 
  (6) VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
 
(7) VEENENBOS Konrad
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
15 - 11   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) STROOP Preston
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
  (7) STEG Matias
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
(7) STEG Matias
S.V. ROBBSCHERMEN / NED
 
15 - 8 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (9) KIL Howard
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
(9) KIL Howard
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
 
    (9) DEKKERS Cas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(12) FELTKAMP Haiko
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  Opponent no-show 
  (12) DEKKERS Cas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
 
(13) DEKKERS Cas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
Opponent no-show   
    (9) DEKKERS Cas
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
(14) -BYE-    15 - 11 
  (11) DRESSEL Finn
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
   
(11) DRESSEL Finn
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
     
    (10) DHR. VISSER Zeb
FENCING ERMELO / NED
 
 
(10) DHR. VISSER Zeb
FENCING ERMELO / NED
 
  Opponent withdrew   
  (10) DHR. VISSER Zeb
FENCING ERMELO / NED
 
 
(15) -BYE-     
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) -BYE- 
   
(11) -BYE-   
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) -BYE- 
  (13) -BYE- 
(13) -BYE-   
     
(14) -BYE-     
  (14) -BYE-   
(15) -BYE-     
   

Final Results
Event finished at 6:04 PM
Place Name Club(s) Country
1 VANDENHAUTE Lars SINTM  BEL 
2 TOCH Lars SINTM  BEL 
3T PIEPER Jesse S.V. A.E.W.  NED 
3T REYNAERT Joppe SINTM  BEL 
5 DE LAMPER Aeneas SINTM  BEL 
6 VEENENBOS Konrad FENCING CLUB ALMERE  NED 
7 STEG Matias S.V. ROBBSCHERMEN  NED 
8 STROOP Preston FENCING CLUB ALMERE  NED 
9 DEKKERS Cas SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
10 DHR. VISSER Zeb FENCING ERMELO  NED 
11 DRESSEL Finn FENCING CLUB ALMERE  NED 
12 KIL Howard FENCING CLUB ALMERE  NED 
13 FELTKAMP Haiko SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED