Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 PIMENAU Aleh S.V. SCARAMOUCHE  NED 
2 WATER Paul S.V. DELFT FENCING CLUB  NED 
3 VAN HASELEN Christian S.V. SURTOUT  NED 
4 VAN STERKENBURG Nico S.V. U.S.  NED 
5 VAN DER WEIDE Rick SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
6 DULFER Hugo Jan 15  S.V. BEAU GESTE  NED 
7 MARÁCZ László 16  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
8 DE COCK BUNING Tjard 17  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
9 SMIT Evert Jan   S.V. PALLÓS   
10 VAN DER MAAS Ruud   S.V. ELAN  NED 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 V V/M TS TR Ind
MARÁCZ László
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 D0 V5 V5 V5 D0 D4 D2 D4 3 0.38 25 35 -10
PIMENAU Aleh
S.V. SCARAMOUCHE / NED
2 V5 V5 V5 V5 D3 D3 V5 V5 6 0.75 36 15 +21
VAN DER MAAS Ruud
S.V. ELAN / NED
3 D3 D1 V5 D2 D0 D3 D0 D3 1 0.13 17 39 -22
DE COCK BUNING Tjard
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 D4 D0 D4 V5 V5 D2 V5 V5 4 0.50 30 29 +1
VAN STERKENBURG Nico
S.V. U.S. / NED
5 D3 D2 V5 D3 V5 D3 V5 V5 4 0.50 31 26 +5
VAN HASELEN Christian
S.V. SURTOUT / NED
6 V5 V5 V5 D0 D1 D4 V5 V5 5 0.63 30 24 +6
WATER Paul
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 8 1.00 40 23 +17
SMIT Evert Jan
S.V. PALLÓS
8 V5 D2 V5 D4 D2 D4 D3 V5 3 0.38 30 28 +2
VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
9 V5 D0 V5 D2 D1 D2 D1 D1 2 0.25 17 37 -20

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 WATER Paul S.V. DELFT FENCING CLUB  NED  1.00  40  23  +17  Advanced
2 PIMENAU Aleh S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.75  36  15  +21  Advanced
3 VAN HASELEN Christian S.V. SURTOUT  NED  0.63  30  24  +6  Advanced
4 VAN STERKENBURG Nico S.V. U.S.  NED  0.50  31  26  +5  Advanced
5 DE COCK BUNING Tjard 17  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.50  30  29  +1  Advanced
6 SMIT Evert Jan   S.V. PALLÓS    0.38  30  28  +2  Advanced
7 MARÁCZ László 16  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.38  25  35  -10  Advanced
8 VAN DER WEIDE Rick SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.25  17  37  -20  Advanced
9 VAN DER MAAS Ruud   S.V. ELAN  NED  0.13  17  39  -22  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) WATER Paul
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED
 
  (1) WATER Paul
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) WATER Paul
S.V. DELFT FENCING CLUB / NED
 
(9) VAN DER MAAS Ruud
S.V. ELAN / NED
 
  10 - 2 
  (8) VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(8) VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
10 - 5   
    (1) VAN STERKENBURG Nico
S.V. U.S. / NED
 
(5) DE COCK BUNING Tjard
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  10 - 8 
  (5) DE COCK BUNING Tjard
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(12) -BYE-       
    (4) VAN STERKENBURG Nico
S.V. U.S. / NED
 
 
(13) -BYE-    10 - 7   
  (4) VAN STERKENBURG Nico
S.V. U.S. / NED
 
 
(4) VAN STERKENBURG Nico
S.V. U.S. / NED
 
   
    (1) PIMENAU Aleh
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
(3) VAN HASELEN Christian
S.V. SURTOUT / NED
 
  10 - 2 
  (3) VAN HASELEN Christian
S.V. SURTOUT / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) VAN HASELEN Christian
S.V. SURTOUT / NED
 
   
(11) -BYE-    10 - 5     
  (6) SMIT Evert Jan
S.V. PALLÓS
 
     
(6) SMIT Evert Jan
S.V. PALLÓS
 
       
    (2) PIMENAU Aleh
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
 
(7) MARÁCZ László
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  10 - 2   
  (7) MARÁCZ László
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(10) -BYE-       
    (2) PIMENAU Aleh
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
 
(15) -BYE-    10 - 1   
  (2) PIMENAU Aleh
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
 
(2) PIMENAU Aleh
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 6:21 PM
Place Name Club(s) Country
1 PIMENAU Aleh S.V. SCARAMOUCHE  NED 
2 VAN STERKENBURG Nico S.V. U.S.  NED 
3T VAN HASELEN Christian S.V. SURTOUT  NED 
3T WATER Paul S.V. DELFT FENCING CLUB  NED 
5 DE COCK BUNING Tjard SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
6 SMIT Evert Jan S.V. PALLÓS   
7 MARÁCZ László SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
8 VAN DER WEIDE Rick SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
9 VAN DER MAAS Ruud S.V. ELAN  NED