Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 RIJSENBRIJ Hans ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
2 POSTHUMA Frans ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
3 MONDT Bas HOLLANDSCHERMEN  NED 
4 VAN DER WEIDE Rick SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
5 KAHO Hans SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
6 DEN HERTOG Douwe SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
7 WOJCIK Emiel S.V. A.E.W.  NED 
8 VAN DER KLEI Thor 16  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
9 UITDEHAAG Michiel 19  S.V. LA PRIME  NED 
10 NEWALSING Resham 25  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
11 PIJNAPPEL Leon 30  S.V. DE DRIE MUSKETIERS  NED 
12 DREIJKLUFFT Rob 33  HOLLANDSCHERMEN  NED 
13 DAHMEN Hub   S.V. ELAN  NED 
14 MULDER Hans   HOLLANDSCHERMEN   
15 BIERLAIRE Joel   CGDEL  LUX 
16 BEDEROW Michael   DFCD  GER 
17 STEVENS Johan   HOLLANDSCHERMEN  NED 
Round Scores
Pool #1
On strip 4,5
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
DREIJKLUFFT Rob
HOLLANDSCHERMEN / NED
1 V5 D3 D0 D1 1 0.25 9 18 -9
STEVENS Johan
HOLLANDSCHERMEN / NED
2 D3 D0 D1 D0 0 0.00 4 20 -16
DEN HERTOG Douwe
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
3 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 7 +13
RIJSENBRIJ Hans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
4 V5 V5 D3 V5 3 0.75 18 6 +12
WOJCIK Emiel
S.V. A.E.W. / NED
5 V5 V5 D1 D0 2 0.50 11 11 0

Pool #2
On strip 1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
UITDEHAAG Michiel
S.V. LA PRIME / NED
1 D1 V5 D0 V5 V5 3 0.60 16 15 +1
POSTHUMA Frans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
2 V5 V5 V5 V5 D4 4 0.80 24 11 +13
MULDER Hans
HOLLANDSCHERMEN
3 D4 D2 D2 V5 V5 2 0.40 18 17 +1
KAHO Hans
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
4 V5 D0 V5 V5 V5 4 0.80 20 12 +8
NEWALSING Resham
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
5 D0 D3 D2 D4 V5 1 0.20 14 20 -6
DAHMEN Hub
S.V. ELAN / NED
6 D1 V5 D0 D1 D0 1 0.20 7 24 -17

Pool #3
On strip 2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
PIJNAPPEL Leon
S.V. DE DRIE MUSKETIERS / NED
1 D2 D1 D2 D2 D0 0 0.00 7 25 -18
VAN DER KLEI Thor
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
2 V5 D3 D3 V5 D4 2 0.40 20 19 +1
BEDEROW Michael
DFCD / GER
3 V5 V5 V5 V5 D3 4 0.80 23 15 +8
BIERLAIRE Joel
CGDEL / LUX
4 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 14 +9
VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
5 V5 D2 D3 D1 D4 1 0.20 15 22 -7
MONDT Bas
HOLLANDSCHERMEN / NED
6 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 16 +7

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 DEN HERTOG Douwe SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  1.00  20  +13  Advanced
2 POSTHUMA Frans ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED  0.80  24  11  +13  Advanced
3 BIERLAIRE Joel   CGDEL  LUX  0.80  23  14  +9  Advanced
4 BEDEROW Michael   DFCD  GER  0.80  23  15  +8  Advanced
5 KAHO Hans SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  0.80  20  12  +8  Advanced
6 MONDT Bas HOLLANDSCHERMEN  NED  0.80  23  16  +7  Advanced
7 RIJSENBRIJ Hans ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED  0.75  18  +12  Advanced
8 UITDEHAAG Michiel 19  S.V. LA PRIME  NED  0.60  16  15  +1  Advanced
9 WOJCIK Emiel S.V. A.E.W.  NED  0.50  11  11  Advanced
10 VAN DER KLEI Thor 16  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED  0.40  20  19  +1  Advanced
11 MULDER Hans   HOLLANDSCHERMEN    0.40  18  17  +1  Advanced
12 DREIJKLUFFT Rob 33  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.25  18  -9  Advanced
13 NEWALSING Resham 25  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.20  14  20  -6  Advanced
14 VAN DER WEIDE Rick SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.20  15  22  -7  Advanced
15 DAHMEN Hub   S.V. ELAN  NED  0.20  24  -17  Advanced
16 STEVENS Johan   HOLLANDSCHERMEN  NED  0.00  20  -16  Advanced
17 PIJNAPPEL Leon 30  S.V. DE DRIE MUSKETIERS  NED  0.00  25  -18  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) DEN HERTOG Douwe
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
  (1) DEN HERTOG Douwe
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
(32) -BYE-   
    (1) DEN HERTOG Douwe
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
(17) PIJNAPPEL Leon
S.V. DE DRIE MUSKETIERS / NED
 
  10 - 4 
  (16) STEVENS Johan
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
 
(16) STEVENS Johan
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
10 - 9   
    (1) UITDEHAAG Michiel
S.V. LA PRIME / NED
 
(9) WOJCIK Emiel
S.V. A.E.W. / NED
 
  10 - 8 
  (9) WOJCIK Emiel
S.V. A.E.W. / NED
 
   
(24) -BYE-       
    (8) UITDEHAAG Michiel
S.V. LA PRIME / NED
 
 
(25) -BYE-    10 - 1   
  (8) UITDEHAAG Michiel
S.V. LA PRIME / NED
 
 
(8) UITDEHAAG Michiel
S.V. LA PRIME / NED
 
   
    (1) KAHO Hans
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
(5) KAHO Hans
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
  10 - 0 
  (5) KAHO Hans
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
(28) -BYE-       
    (5) KAHO Hans
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
(21) -BYE-    10 - 4
Ref:  HOPSTAKEN Louis  S.V. SCARAMOUCHE 
   
  (12) DREIJKLUFFT Rob
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
     
(12) DREIJKLUFFT Rob
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
       
    (4) KAHO Hans
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
 
(13) NEWALSING Resham
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  10 - 5   
  (13) NEWALSING Resham
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(20) -BYE-       
    (4) BEDEROW Michael
DFCD / GER
 
 
(29) -BYE-    10 - 5
Ref:  WEBER Daan  HOLLANDSCHERMEN 
 
  (4) BEDEROW Michael
DFCD / GER
 
 
(4) BEDEROW Michael
DFCD / GER
 
   
    (1) RIJSENBRIJ Hans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
(3) BIERLAIRE Joel
CGDEL / LUX
 
  10 - 1 
  (3) BIERLAIRE Joel
CGDEL / LUX
 
   
(30) -BYE-       
    (3) BIERLAIRE Joel
CGDEL / LUX
 
   
(19) -BYE-    10 - 9
Ref:  WEBER Daan  HOLLANDSCHERMEN 
   
  (14) VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(14) VAN DER WEIDE Rick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
       
    (3) BIERLAIRE Joel
CGDEL / LUX
 
   
(11) MULDER Hans
HOLLANDSCHERMEN
 
  10 - 7     
  (11) MULDER Hans
HOLLANDSCHERMEN
 
       
(22) -BYE-           
    (6) MULDER Hans
HOLLANDSCHERMEN
 
     
(27) -BYE-    10 - 9       
  (6) MONDT Bas
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
     
(6) MONDT Bas
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
       
    (2) RIJSENBRIJ Hans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
 
(7) RIJSENBRIJ Hans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
  10 - 3   
  (7) RIJSENBRIJ Hans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
   
(26) -BYE-       
    (7) RIJSENBRIJ Hans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
   
(23) -BYE-    10 - 2
Ref:  WEBER Daan  HOLLANDSCHERMEN 
   
  (10) VAN DER KLEI Thor
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
     
(10) VAN DER KLEI Thor
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
       
    (2) RIJSENBRIJ Hans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
 
(15) DAHMEN Hub
S.V. ELAN / NED
 
  10 - 3   
  (15) DAHMEN Hub
S.V. ELAN / NED
 
   
(18) -BYE-       
    (2) POSTHUMA Frans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
 
(31) -BYE-    10 - 2   
  (2) POSTHUMA Frans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
 
(2) POSTHUMA Frans
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 5:59 PM
Place Name Club(s) Country
1 RIJSENBRIJ Hans ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
2 KAHO Hans SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
3T UITDEHAAG Michiel S.V. LA PRIME  NED 
3T BIERLAIRE Joel CGDEL  LUX 
5 DEN HERTOG Douwe SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
6 POSTHUMA Frans ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
7 BEDEROW Michael DFCD  GER 
8 MULDER Hans HOLLANDSCHERMEN   
9 MONDT Bas HOLLANDSCHERMEN  NED 
10 WOJCIK Emiel S.V. A.E.W.  NED 
11 VAN DER KLEI Thor ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
12 DREIJKLUFFT Rob HOLLANDSCHERMEN  NED 
13 NEWALSING Resham SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
14 VAN DER WEIDE Rick SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
15 DAHMEN Hub S.V. ELAN  NED 
16 STEVENS Johan HOLLANDSCHERMEN  NED 
17 PIJNAPPEL Leon S.V. DE DRIE MUSKETIERS  NED