Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 CHIANG Enli S.V. SURTOUT  NED 
2 CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT  NED 
3 TERLETH Yeelen ASSV ESPRIT  NED 
4 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
5 SPIJKER Anne SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
6 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
8 GROENHEIDE Esther 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
9 BUITENHUIS Vera 15  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
10 DE WIT Jazz 18  LANCELOT SCHERMCLUB  NED 
11 WOUTERSE Mijs 18  S.V. SCARAMOUCHE  NED 
12 TODOROVA Slavyana   GBR  GBR 
Round Scores
Pool #1
On strip 15
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
GROENHEIDE Esther
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 D4 D0 D1 D0 D0 0 0.00 5 25 -20
BUITENHUIS Vera
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
2 V5 V5 V5 D1 D1 3 0.60 17 18 -1
SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
3 V5 D1 V5 D2 D0 2 0.40 13 18 -5
TODOROVA Slavyana
GBR / GBR
4 V5 D3 D3 D1 D0 1 0.20 12 21 -9
TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT / NED
5 V5 V5 V5 V5 D3 4 0.80 23 9 +14
CHIANG Enli
S.V. SURTOUT / NED
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 4 +21

Pool #2
On strip 16
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
VAN LAERE Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 D3 D1 V5 V5 D3 2 0.40 17 18 -1
TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
2 V5 D2 V5 V5 D3 3 0.60 20 14 +6
FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16
WOUTERSE Mijs
S.V. SCARAMOUCHE / NED
4 D2 D0 D2 D3 D4 0 0.00 11 25 -14
DE WIT Jazz
LANCELOT SCHERMCLUB / NED
5 D1 D1 D1 V5 D2 1 0.20 10 23 -13
CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT / NED
6 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 17 +6

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 CHIANG Enli S.V. SURTOUT  NED  1.00  25  +21  Advanced
2 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  25  +16  Advanced
3 TERLETH Yeelen ASSV ESPRIT  NED  0.80  23  +14  Advanced
4 CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT  NED  0.80  23  17  +6  Advanced
5 TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.60  20  14  +6  Advanced
6 BUITENHUIS Vera 15  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.60  17  18  -1  Advanced
7 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.40  17  18  -1  Advanced
8 SPIJKER Anne SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.40  13  18  -5  Advanced
9 TODOROVA Slavyana   GBR  GBR  0.20  12  21  -9  Advanced
10 DE WIT Jazz 18  LANCELOT SCHERMCLUB  NED  0.20  10  23  -13  Advanced
11 WOUTERSE Mijs 18  S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.00  11  25  -14  Advanced
12 GROENHEIDE Esther 13  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.00  25  -20  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) CHIANG Enli
S.V. SURTOUT / NED
 
  (1) CHIANG Enli
S.V. SURTOUT / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) CHIANG Enli
S.V. SURTOUT / NED
 
(9) TODOROVA Slavyana
GBR / GBR
 
  15 - 5 
  (8) SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(8) SPIJKER Anne
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 14   
    (1) CHIANG Enli
S.V. SURTOUT / NED
 
(5) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 8 
  (5) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(12) GROENHEIDE Esther
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 2     
    (4) TALBOT Laura
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(13) -BYE-    15 - 6   
  (4) CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT / NED
 
 
(4) CLAESSENS Mandy
ASSV ESPRIT / NED
 
   
    (1) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(3) TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT / NED
 
  15 - 12 
  (3) TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) TERLETH Yeelen
ASSV ESPRIT / NED
 
   
(11) WOUTERSE Mijs
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
  15 - 6     
  (6) WOUTERSE Mijs
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
     
(6) BUITENHUIS Vera
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 14       
    (2) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(7) VAN LAERE Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 8   
  (7) VAN LAERE Fleur
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(10) DE WIT Jazz
LANCELOT SCHERMCLUB / NED
 
15 - 10     
    (2) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(15) -BYE-    15 - 4   
  (2) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(2) FISCHER Karen
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 3:57 PM
Place Name Club(s) Country
1 FISCHER Karen SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 CHIANG Enli S.V. SURTOUT  NED 
3T TERLETH Yeelen ASSV ESPRIT  NED 
3T TALBOT Laura SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
5 CLAESSENS Mandy ASSV ESPRIT  NED 
6 VAN LAERE Fleur SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 SPIJKER Anne SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
8 WOUTERSE Mijs S.V. SCARAMOUCHE  NED 
9 BUITENHUIS Vera SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
10 TODOROVA Slavyana GBR  GBR 
11 DE WIT Jazz LANCELOT SCHERMCLUB  NED 
12 GROENHEIDE Esther SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED