Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 WILLIAMS Julian S.V. BEAU GESTE  NED 
2 MOERBEEK Jonas HOLLANDSCHERMEN  NED 
3 VAN DEN BERG Cedric SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
4 KOSTER Fabian SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
5 VAN DEN BERG Sam LANCELOT SCHERMCLUB  NED 
6 VRIJBURG Koen S.V. TREVILLE  NED 
7 KOWALCZYK Sil 10  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
8 ARIAS DE BLES Miro 11  S.V. TER WEER  NED 
9 FRIC Tomi 12  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
10 MEINDERSMA Sytze 13  S.V. TREVILLE  NED 
11 BÖING Max 14  HOLLANDSCHERMEN  NED 
12 SLEMBROUCK Elliot 20  S.V. TER WEER  NED 
13 BARENS Bence 25  S.V. TREVILLE  NED 
14 HELIN Carlo   CLUBDLW  BEL 
15 GOFFIN Vadim   ESCRC  BEL 
16 GOMES José   S.V. TREVILLE  NED 
Round Scores
Pool #1
On strip 5
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
VRIJBURG Koen
S.V. TREVILLE / NED
1 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 6 +14
BARENS Bence
S.V. TREVILLE / NED
2 D1 D4 D4 V5 1 0.25 14 16 -2
WILLIAMS Julian
S.V. BEAU GESTE / NED
3 D1 V5 D0 V5 2 0.50 11 15 -4
KOWALCZYK Sil
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 D3 V5 V5 V5 3 0.75 18 9 +9
SLEMBROUCK Elliot
S.V. TER WEER / NED
5 D1 D1 D1 D0 0 0.00 3 20 -17

Pool #2
On strip 4
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
HELIN Carlo
CLUBDLW / BEL
1 V4 D2 D3 V5 2 0.50 14 13 +1
GOMES José
S.V. TREVILLE / NED
2 D2 D0 D0 D1 0 0.00 3 19 -16
MOERBEEK Jonas
HOLLANDSCHERMEN / NED
3 V3 V5 V5 V5 4 1.00 18 7 +11
FRIC Tomi
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 V5 V5 D4 V5 3 0.75 19 10 +9
VAN DEN BERG Sam
LANCELOT SCHERMCLUB / NED
5 D3 V5 D1 D2 1 0.25 11 16 -5

Pool #3
On strip 3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
KOSTER Fabian
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 D4 D2 V5 D2 D4 1 0.20 17 20 -3
VAN DEN BERG Cedric
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
2 V5 V5 V5 V5 D1 4 0.80 21 15 +6
GOFFIN Vadim
ESCRC / BEL
3 V5 D2 V5 V5 V5 4 0.80 22 13 +9
ARIAS DE BLES Miro
S.V. TER WEER / NED
4 D0 D2 D2 D3 D1 0 0.00 8 25 -17
MEINDERSMA Sytze
S.V. TREVILLE / NED
5 V5 D2 D2 V5 V5 3 0.60 19 15 +4
BÖING Max
HOLLANDSCHERMEN / NED
6 V5 V5 D2 V5 D0 3 0.60 17 16 +1

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 VRIJBURG Koen S.V. TREVILLE  NED  1.00  20  +14  Advanced
2 MOERBEEK Jonas HOLLANDSCHERMEN  NED  1.00  18  +11  Advanced
3 GOFFIN Vadim   ESCRC  BEL  0.80  22  13  +9  Advanced
4 VAN DEN BERG Cedric SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.80  21  15  +6  Advanced
5 FRIC Tomi 12  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.75  19  10  +9  Advanced
6 KOWALCZYK Sil 10  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.75  18  +9  Advanced
7 MEINDERSMA Sytze 13  S.V. TREVILLE  NED  0.60  19  15  +4  Advanced
8 BÖING Max 14  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.60  17  16  +1  Advanced
9 HELIN Carlo   CLUBDLW  BEL  0.50  14  13  +1  Advanced
10 WILLIAMS Julian S.V. BEAU GESTE  NED  0.50  11  15  -4  Advanced
11 BARENS Bence 25  S.V. TREVILLE  NED  0.25  14  16  -2  Advanced
12 VAN DEN BERG Sam LANCELOT SCHERMCLUB  NED  0.25  11  16  -5  Advanced
13 KOSTER Fabian SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.20  17  20  -3  Advanced
14 GOMES José   S.V. TREVILLE  NED  0.00  19  -16  Advanced
15 ARIAS DE BLES Miro 11  S.V. TER WEER  NED  0.00  25  -17  Advanced
16 SLEMBROUCK Elliot 20  S.V. TER WEER  NED  0.00  20  -17  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) VRIJBURG Koen
S.V. TREVILLE / NED
 
  (1) VRIJBURG Koen
S.V. TREVILLE / NED
 
(16) SLEMBROUCK Elliot
S.V. TER WEER / NED
 
15 - 9 
    (1) HELIN Carlo
CLUBDLW / BEL
 
(9) HELIN Carlo
CLUBDLW / BEL
 
  15 - 9 
  (8) HELIN Carlo
CLUBDLW / BEL
 
 
(8) BÖING Max
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
15 - 14   
    (1) FRIC Tomi
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(5) FRIC Tomi
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 2 
  (5) FRIC Tomi
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
   
(12) VAN DEN BERG Sam
LANCELOT SCHERMCLUB / NED
 
15 - 7     
    (4) FRIC Tomi
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(13) KOSTER Fabian
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  15 - 5   
  (4) VAN DEN BERG Cedric
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(4) VAN DEN BERG Cedric
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 13   
    (1) MOERBEEK Jonas
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
(3) GOFFIN Vadim
ESCRC / BEL
 
  15 - 9 
  (3) GOFFIN Vadim
ESCRC / BEL
 
   
(14) GOMES José
S.V. TREVILLE / NED
 
15 - 0     
    (3) GOFFIN Vadim
ESCRC / BEL
 
   
(11) BARENS Bence
S.V. TREVILLE / NED
 
  15 - 13     
  (6) KOWALCZYK Sil
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(6) KOWALCZYK Sil
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 8       
    (2) MOERBEEK Jonas
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
 
(7) MEINDERSMA Sytze
S.V. TREVILLE / NED
 
  15 - 2   
  (7) WILLIAMS Julian
S.V. BEAU GESTE / NED
 
   
(10) WILLIAMS Julian
S.V. BEAU GESTE / NED
 
13 - 12     
    (2) MOERBEEK Jonas
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
 
(15) ARIAS DE BLES Miro
S.V. TER WEER / NED
 
  12 - 5   
  (2) MOERBEEK Jonas
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
 
(2) MOERBEEK Jonas
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
15 - 5   
   

Final Results
Event finished at 3:20 PM
Place Name Club(s) Country
1 MOERBEEK Jonas HOLLANDSCHERMEN  NED 
2 FRIC Tomi SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3T HELIN Carlo CLUBDLW  BEL 
3T GOFFIN Vadim ESCRC  BEL 
5 VRIJBURG Koen S.V. TREVILLE  NED 
6 VAN DEN BERG Cedric SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 KOWALCZYK Sil SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
8 WILLIAMS Julian S.V. BEAU GESTE  NED 
9 MEINDERSMA Sytze S.V. TREVILLE  NED 
10 BÖING Max HOLLANDSCHERMEN  NED 
11 BARENS Bence S.V. TREVILLE  NED 
12 VAN DEN BERG Sam LANCELOT SCHERMCLUB  NED 
13 KOSTER Fabian SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
14 GOMES José S.V. TREVILLE  NED 
15 ARIAS DE BLES Miro S.V. TER WEER  NED 
16 SLEMBROUCK Elliot S.V. TER WEER  NED