Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 MAN Yin S.V. TREVILLE  NED 
2 MAN Koen S.V. TREVILLE  NED 
3 DIJKSTRA Thomas S.V. TREVILLE  NED 
4 SLUMAN Patrick HOLLANDSCHERMEN  NED 
5 MOUSSET Tycho S.V. TER WEER  NED 
6 DE JONG Nighel 11  HOLLANDSCHERMEN  NED 
7 SOEMOSEMITO Damian 12  SCHERMCENTRUM NOORD  NED 
8 HVIID BOUWMAN Elias 13  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
9 DE WAAL Sigert 14  HOLLANDSCHERMEN  NED 
10 SIERMANN Bas 15  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
11 WALLE Clifton-John 16  S.V. AXIONIKOS  NED 
12 DE GOEDE Kick 17  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
13 DE KRUIJFF Abbe 18  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
14 KONING Servaes 19  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
15 TEUBEN Altair 26  S.V. PALLóS  NED 
16 HILGENBOS Qiang 31  S.V. VIVAS  NED 
17 FITZGERALD Sam 31  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
18 MEIJERS Mees 34  S.V. PALLóS  NED 
19 JANSEN Jipp 34  S.V. PALLóS  NED 
20 SCOTT-EMUAKPOR Joshua 39  S.V. PALLóS  NED 
21 HAASBEEK Julian 39  S.V. TREVILLE  NED 
22 DECKERS Alexandre   CLUBDLW  BEL 
23 AL-ADNANI Ali   CLUBDLW  BEL 
24 TARIMCI Arda   DEM  TUR 
Round Scores
Pool #1
On strip 4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DECKERS Alexandre
CLUBDLW / BEL
1 D3 D3 D1 V5 V5 2 0.40 17 18 -1
MAN Yin
S.V. TREVILLE / NED
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 11 +14
DE WAAL Sigert
HOLLANDSCHERMEN / NED
3 V5 D4 V5 V5 V5 4 0.80 24 12 +12
HVIID BOUWMAN Elias
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
4 V5 D2 D2 V5 V5 3 0.60 19 17 +2
HILGENBOS Qiang
S.V. VIVAS / NED
5 D2 D1 D1 D4 V5 1 0.20 13 22 -9
SCOTT-EMUAKPOR Joshua
S.V. PALLóS / NED
6 D1 D1 D1 D2 D2 0 0.00 7 25 -18

Pool #2
On strip 5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
FITZGERALD Sam
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
1 V5 D0 D0 D0 D4 1 0.20 9 24 -15
TEUBEN Altair
S.V. PALLóS / NED
2 D4 D1 D1 D1 D3 0 0.00 10 25 -15
SOEMOSEMITO Damian
SCHERMCENTRUM NOORD / NED
3 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 11 +12
MAN Koen
S.V. TREVILLE / NED
4 V5 V5 V5 D1 V5 4 0.80 21 11 +10
TARIMCI Arda
DEM / TUR
5 V5 V5 D1 V5 V5 4 0.80 21 9 +12
SIERMANN Bas
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
6 V5 V5 D4 D2 D2 2 0.40 18 22 -4

Pool #3
On strip 7
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
MEIJERS Mees
S.V. PALLóS / NED
1 D0 D0 D0 D0 D0 0 0.00 0 25 -25
AL-ADNANI Ali
CLUBDLW / BEL
2 V5 D4 V5 V5 D0 3 0.60 19 14 +5
KONING Servaes
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
3 V5 V5 D1 D3 D2 2 0.40 16 19 -3
DIJKSTRA Thomas
S.V. TREVILLE / NED
4 V5 D4 V5 V5 V5 4 0.80 24 11 +13
WALLE Clifton-John
S.V. AXIONIKOS / NED
5 V5 D0 V5 D2 D0 2 0.40 12 18 -6
DE JONG Nighel
HOLLANDSCHERMEN / NED
6 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 7 +16

Pool #4
On strip 6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DE KRUIJFF Abbe
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
1 D3 D2 D0 V5 D1 1 0.20 11 21 -10
DE GOEDE Kick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
2 V5 D2 D3 V5 V5 3 0.60 20 19 +1
SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
HAASBEEK Julian
S.V. TREVILLE / NED
4 V5 V5 D2 V5 V5 4 0.80 22 14 +8
JANSEN Jipp
S.V. PALLóS / NED
5 D1 D2 D2 D3 D1 0 0.00 9 25 -16
MOUSSET Tycho
S.V. TER WEER / NED
6 V5 D4 D2 D3 V5 2 0.40 19 17 +2

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 SLUMAN Patrick HOLLANDSCHERMEN  NED  1.00  25  10  +15  Advanced
2 MAN Yin S.V. TREVILLE  NED  1.00  25  11  +14  Advanced
3 DE JONG Nighel 11  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.80  23  +16  Advanced
4 DIJKSTRA Thomas S.V. TREVILLE  NED  0.80  24  11  +13  Advanced
5 DE WAAL Sigert 14  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.80  24  12  +12  Advanced
6 SOEMOSEMITO Damian 12  SCHERMCENTRUM NOORD  NED  0.80  23  11  +12  Advanced
7 TARIMCI Arda   DEM  TUR  0.80  21  +12  Advanced
8 MAN Koen S.V. TREVILLE  NED  0.80  21  11  +10  Advanced
9 HAASBEEK Julian 39  S.V. TREVILLE  NED  0.80  22  14  +8  Advanced
10 AL-ADNANI Ali   CLUBDLW  BEL  0.60  19  14  +5  Advanced
11 HVIID BOUWMAN Elias 13  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED  0.60  19  17  +2  Advanced
12 DE GOEDE Kick 17  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.60  20  19  +1  Advanced
13 MOUSSET Tycho S.V. TER WEER  NED  0.40  19  17  +2  Advanced
14 DECKERS Alexandre   CLUBDLW  BEL  0.40  17  18  -1  Advanced
15 KONING Servaes 19  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED  0.40  16  19  -3  Advanced
16 SIERMANN Bas 15  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED  0.40  18  22  -4  Advanced
17 WALLE Clifton-John 16  S.V. AXIONIKOS  NED  0.40  12  18  -6  Advanced
18 HILGENBOS Qiang 31  S.V. VIVAS  NED  0.20  13  22  -9  Advanced
19 DE KRUIJFF Abbe 18  ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED  0.20  11  21  -10  Advanced
20 FITZGERALD Sam 31  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.20  24  -15  Advanced
21 TEUBEN Altair 26  S.V. PALLóS  NED  0.00  10  25  -15  Advanced
22 JANSEN Jipp 34  S.V. PALLóS  NED  0.00  25  -16  Advanced
23 SCOTT-EMUAKPOR Joshua 39  S.V. PALLóS  NED  0.00  25  -18  Advanced
24 MEIJERS Mees 34  S.V. PALLóS  NED  0.00  25  -25  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
  (1) SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
(32) -BYE-   
    (1) SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
(17) WALLE Clifton-John
S.V. AXIONIKOS / NED
 
  15 - 8 
  (16) WALLE Clifton-John
S.V. AXIONIKOS / NED
 
 
(16) SIERMANN Bas
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
15 - 13   
    (1) SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
(9) HAASBEEK Julian
S.V. TREVILLE / NED
 
  15 - 12 
  (9) HAASBEEK Julian
S.V. TREVILLE / NED
 
   
(24) MEIJERS Mees
S.V. PALLóS / NED
 
15 - 8     
    (8) MAN Koen
S.V. TREVILLE / NED
 
 
(25) -BYE-    15 - 10   
  (8) MAN Koen
S.V. TREVILLE / NED
 
 
(8) MAN Koen
S.V. TREVILLE / NED
 
   
    (1) SLUMAN Patrick
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
(5) DE WAAL Sigert
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
  15 - 4 
  (5) DE WAAL Sigert
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(28) -BYE-       
    (5) DE WAAL Sigert
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(21) TEUBEN Altair
S.V. PALLóS / NED
 
  15 - 14     
  (12) DE GOEDE Kick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(12) DE GOEDE Kick
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 3       
    (4) MOUSSET Tycho
S.V. TER WEER / NED
 
 
(13) MOUSSET Tycho
S.V. TER WEER / NED
 
  15 - 14   
  (13) MOUSSET Tycho
S.V. TER WEER / NED
 
   
(20) FITZGERALD Sam
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 2     
    (4) MOUSSET Tycho
S.V. TER WEER / NED
 
 
(29) -BYE-    15 - 14   
  (4) DIJKSTRA Thomas
S.V. TREVILLE / NED
 
 
(4) DIJKSTRA Thomas
S.V. TREVILLE / NED
 
   
    (1) TARIMCI Arda
DEM / TUR
 
(3) DE JONG Nighel
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
  15 - 14 
  (3) DE JONG Nighel
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(30) -BYE-       
    (3) DE JONG Nighel
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(19) DE KRUIJFF Abbe
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
  15 - 7     
  (14) DECKERS Alexandre
CLUBDLW / BEL
 
     
(14) DECKERS Alexandre
CLUBDLW / BEL
 
15 - 4       
    (3) DE JONG Nighel
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(11) HVIID BOUWMAN Elias
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
  15 - 7     
  (11) HVIID BOUWMAN Elias
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
       
(22) JANSEN Jipp
S.V. PALLóS / NED
 
15 - 4         
    (6) HVIID BOUWMAN Elias
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
     
(27) -BYE-    15 - 11       
  (6) SOEMOSEMITO Damian
SCHERMCENTRUM NOORD / NED
 
     
(6) SOEMOSEMITO Damian
SCHERMCENTRUM NOORD / NED
 
       
    (2) TARIMCI Arda
DEM / TUR
 
 
(7) TARIMCI Arda
DEM / TUR
 
  15 - 5   
  (7) TARIMCI Arda
DEM / TUR
 
   
(26) -BYE-       
    (7) TARIMCI Arda
DEM / TUR
 
   
(23) SCOTT-EMUAKPOR Joshua
S.V. PALLóS / NED
 
  15 - 8     
  (10) AL-ADNANI Ali
CLUBDLW / BEL
 
     
(10) AL-ADNANI Ali
CLUBDLW / BEL
 
15 - 5       
    (2) TARIMCI Arda
DEM / TUR
 
 
(15) KONING Servaes
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
  15 - 11   
  (15) KONING Servaes
ZAAL AMSTERDAM ZUID / NED
 
   
(18) HILGENBOS Qiang
S.V. VIVAS / NED
 
15 - 14     
    (2) MAN Yin
S.V. TREVILLE / NED
 
 
(31) -BYE-    15 - 2   
  (2) MAN Yin
S.V. TREVILLE / NED
 
 
(2) MAN Yin
S.V. TREVILLE / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 4:15 PM
Place Name Club(s) Country
1 TARIMCI Arda DEM  TUR 
2 SLUMAN Patrick HOLLANDSCHERMEN  NED 
3T MOUSSET Tycho S.V. TER WEER  NED 
3T DE JONG Nighel HOLLANDSCHERMEN  NED 
5 MAN Yin S.V. TREVILLE  NED 
6 DE WAAL Sigert HOLLANDSCHERMEN  NED 
7 MAN Koen S.V. TREVILLE  NED 
8 HVIID BOUWMAN Elias ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
9 DIJKSTRA Thomas S.V. TREVILLE  NED 
10 SOEMOSEMITO Damian SCHERMCENTRUM NOORD  NED 
11 HAASBEEK Julian S.V. TREVILLE  NED 
12 AL-ADNANI Ali CLUBDLW  BEL 
13 DE GOEDE Kick SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
14 DECKERS Alexandre CLUBDLW  BEL 
15 KONING Servaes ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
16 WALLE Clifton-John S.V. AXIONIKOS  NED 
17 SIERMANN Bas ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
18 HILGENBOS Qiang S.V. VIVAS  NED 
19 DE KRUIJFF Abbe ZAAL AMSTERDAM ZUID  NED 
20 FITZGERALD Sam SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
21 TEUBEN Altair S.V. PALLóS  NED 
22 JANSEN Jipp S.V. PALLóS  NED 
23 SCOTT-EMUAKPOR Joshua S.V. PALLóS  NED 
24 MEIJERS Mees S.V. PALLóS  NED