Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
3 DE RIDDER Nikki S.V.EC  NED 
4 NAHR Chantal 10  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
5 VAN VLIET Zhuo 12  HOLLANDSCHERMEN  NED 
6 HENKE Anja 18  HOLLANDSCHERMEN  NED 
7 OPHORST Ashley 22  NSSV DON QUICHOTE  NED 
8 TEUBEN Aurora 26  S.V. PALLóS  NED 
9 NOË Else   S.V. PALLóS  NED 
10 DING Jessie     CHN 
11 FELTKAMP Mare   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
12 DE GRAAF-STOEL Mieke   S.V. SCARAMOUCHE  NED 
Round Scores
Pool #1
On strip 13  at 11:30 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
NAHR Chantal
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
1 D4 D1 V5 D2 D1 1 0.20 13 20 -7
TEUBEN Aurora
S.V. PALLóS / NED
2 V5 V5 V5 D0 D3 3 0.60 18 15 +3
VAN VLIET Zhuo
HOLLANDSCHERMEN / NED
3 V5 D2 V5 D2 D3 2 0.40 17 16 +1
DING Jessie
CHN
4 D0 D0 D0 D0 D0 0 0.00 0 25 -25
KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 4 +21
DE GRAAF-STOEL Mieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
6 V5 V4 V5 V5 D0 4 0.80 19 12 +7

Pool #2
On strip 14  at 11:30 AM
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
DE RIDDER Nikki
S.V.EC / NED
1 D0 V5 D2 D1 D2 1 0.20 10 23 -13
NOË Else
S.V. PALLóS / NED
2 V5 V5 V5 D2 V5 4 0.80 22 6 +16
OPHORST Ashley
NSSV DON QUICHOTE / NED
3 D3 D0 D4 D0 D4 0 0.00 11 25 -14
FELTKAMP Mare
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 V5 D0 V5 D3 V5 3 0.60 18 19 -1
YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 8 +17
HENKE Anja
HOLLANDSCHERMEN / NED
6 V5 D1 V5 D3 D2 2 0.40 16 21 -5

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  1.00  25  +21  Advanced
2 YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  1.00  25  +17  Advanced
3 NOË Else   S.V. PALLóS  NED  0.80  22  +16  Advanced
4 DE GRAAF-STOEL Mieke   S.V. SCARAMOUCHE  NED  0.80  19  12  +7  Advanced
5 TEUBEN Aurora 26  S.V. PALLóS  NED  0.60  18  15  +3  Advanced
6 FELTKAMP Mare   SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.60  18  19  -1  Advanced
7 VAN VLIET Zhuo 12  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.40  17  16  +1  Advanced
8 HENKE Anja 18  HOLLANDSCHERMEN  NED  0.40  16  21  -5  Advanced
9 NAHR Chantal 10  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  0.20  13  20  -7  Advanced
10 DE RIDDER Nikki S.V.EC  NED  0.20  10  23  -13  Advanced
11 OPHORST Ashley 22  NSSV DON QUICHOTE  NED  0.00  11  25  -14  Advanced
12 DING Jessie     CHN  0.00  25  -25  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
  (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(9) NAHR Chantal
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
  15 - 5 
  (8) HENKE Anja
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
 
(8) HENKE Anja
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
15 - 12   
    (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(5) TEUBEN Aurora
S.V. PALLóS / NED
 
  15 - 6 
  (5) TEUBEN Aurora
S.V. PALLóS / NED
 
   
(12) DING Jessie
CHN
 
15 - 2     
    (4) DE GRAAF-STOEL Mieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
 
(13) -BYE-    14 - 13   
  (4) DE GRAAF-STOEL Mieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
 
(4) DE GRAAF-STOEL Mieke
S.V. SCARAMOUCHE / NED
 
   
    (1) KOSTER Tessa
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
(3) NOË Else
S.V. PALLóS / NED
 
  15 - 12 
  (3) NOË Else
S.V. PALLóS / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) NOË Else
S.V. PALLóS / NED
 
   
(11) OPHORST Ashley
NSSV DON QUICHOTE / NED
 
  15 - 1     
  (6) FELTKAMP Mare
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
     
(6) FELTKAMP Mare
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 4       
    (2) NOË Else
S.V. PALLóS / NED
 
 
(7) VAN VLIET Zhuo
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
  15 - 4   
  (7) VAN VLIET Zhuo
HOLLANDSCHERMEN / NED
 
   
(10) DE RIDDER Nikki
S.V.EC / NED
 
15 - 7     
    (2) YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
 
(15) -BYE-    15 - 3   
  (2) YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
 
(2) YOSHIMORI Rachika
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 3:48 PM
Place Name Club(s) Country
1 KOSTER Tessa SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
2 NOË Else S.V. PALLóS  NED 
3T YOSHIMORI Rachika SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
3T DE GRAAF-STOEL Mieke S.V. SCARAMOUCHE  NED 
5 TEUBEN Aurora S.V. PALLóS  NED 
6 FELTKAMP Mare SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
7 VAN VLIET Zhuo HOLLANDSCHERMEN  NED 
8 HENKE Anja HOLLANDSCHERMEN  NED 
9 NAHR Chantal SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
10 DE RIDDER Nikki S.V.EC  NED 
11 OPHORST Ashley NSSV DON QUICHOTE  NED 
12 DING Jessie   CHN