Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 TERZOPOULOS Marlies SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
2 KROESE Katelijn 12  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
3 CELIE Jocy 14  FENCING CLUB ALMERE  NED 
4 VAN GRINSVEN Luca 16  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
5 HOM Ans 18  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
6 YOSHIMORI Sakura 22  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
7 REINECKE Liset 22  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
8 DE WILDE Ruby 26  S.V. M.V.O.  NED 
9 JANSSEN Hannelore   SCHEP  BEL 
10 VILLARREAL TORIBIO Belén   WSSVDS  ESP 
Round Scores
Pool #1
On strip 15  at 11:00 AM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
VAN GRINSVEN Luca
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
1 D4 D4 V5 V5 2 0.50 18 16 +2
HOM Ans
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
2 V5 D2 V5 D3 2 0.50 15 14 +1
TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
3 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 8 +12
DE WILDE Ruby
S.V. M.V.O. / NED
4 D2 D0 D1 D3 0 0.00 6 20 -14
JANSSEN Hannelore
SCHEP / BEL
5 D4 V5 D1 V5 2 0.50 15 16 -1

Pool #2
On strip 16  at 11:00 AM
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
YOSHIMORI Sakura
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
1 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 9 +11
REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
2 D4 D2 D1 D2 0 0.00 9 20 -11
CELIE Jocy
FENCING CLUB ALMERE / NED
3 D3 V5 V5 D4 2 0.50 17 15 +2
KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
4 D1 V5 D3 D2 1 0.25 11 16 -5
VILLARREAL TORIBIO Belén
WSSVDS / ESP
5 D1 V5 V5 V5 3 0.75 16 13 +3

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 TERZOPOULOS Marlies SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  1.00  20  +12  Advanced
2 YOSHIMORI Sakura 22  SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED  1.00  20  +11  Advanced
3 VILLARREAL TORIBIO Belén   WSSVDS  ESP  0.75  16  13  +3  Advanced
4 VAN GRINSVEN Luca 16  SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED  0.50  18  16  +2  Advanced
5 CELIE Jocy 14  FENCING CLUB ALMERE  NED  0.50  17  15  +2  Advanced
6 HOM Ans 18  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED  0.50  15  14  +1  Advanced
7 JANSSEN Hannelore   SCHEP  BEL  0.50  15  16  -1  Advanced
8 KROESE Katelijn 12  SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED  0.25  11  16  -5  Advanced
9 REINECKE Liset 22  SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED  0.00  20  -11  Advanced
10 DE WILDE Ruby 26  S.V. M.V.O.  NED  0.00  20  -14  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
  (1) TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
(16) -BYE-   
    (1) TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
(9) REINECKE Liset
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
 
  15 - 9 
  (8) KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
 
(8) KROESE Katelijn
SCHERMCENTRUM AMSTERDAM / NED
 
15 - 3   
    (1) TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
(5) CELIE Jocy
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
  13 - 12 
  (5) CELIE Jocy
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
   
(12) -BYE-       
    (4) CELIE Jocy
FENCING CLUB ALMERE / NED
 
 
(13) -BYE-    15 - 13   
  (4) VAN GRINSVEN Luca
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
 
(4) VAN GRINSVEN Luca
SCHERMCLUB DEN BOSCH / NED
 
   
    (1) TERZOPOULOS Marlies
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
(3) VILLARREAL TORIBIO Belén
WSSVDS / ESP
 
  15 - 6 
  (3) VILLARREAL TORIBIO Belén
WSSVDS / ESP
 
   
(14) -BYE-       
    (3) HOM Ans
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
 
   
(11) -BYE-    15 - 12     
  (6) HOM Ans
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
 
     
(6) HOM Ans
SCHERMSCHOOL DE JORDAAN / NED
 
       
    (2) JANSSEN Hannelore
SCHEP / BEL
 
 
(7) JANSSEN Hannelore
SCHEP / BEL
 
  15 - 12   
  (7) JANSSEN Hannelore
SCHEP / BEL
 
   
(10) DE WILDE Ruby
S.V. M.V.O. / NED
 
15 - 14     
    (2) JANSSEN Hannelore
SCHEP / BEL
 
 
(15) -BYE-    15 - 10   
  (2) YOSHIMORI Sakura
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
 
(2) YOSHIMORI Sakura
SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR / NED
 
   
   

Final Results
Event finished at 3:49 PM
Place Name Club(s) Country
1 TERZOPOULOS Marlies SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
2 JANSSEN Hannelore SCHEP  BEL 
3T CELIE Jocy FENCING CLUB ALMERE  NED 
3T HOM Ans SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
5 YOSHIMORI Sakura SCHERMEN ROTTERDAM ZAÏR  NED 
6 VILLARREAL TORIBIO Belén WSSVDS  ESP 
7 VAN GRINSVEN Luca SCHERMCLUB DEN BOSCH  NED 
8 KROESE Katelijn SCHERMCENTRUM AMSTERDAM  NED 
9 REINECKE Liset SCHERMSCHOOL DE JORDAAN  NED 
10 DE WILDE Ruby S.V. M.V.O.  NED