Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie S.V.V  NED 
2 LENDI Sonja HOLL  NED 
3 VAN STERKENBURG Nico S.V.U  NED 
4 GROENHEIDE Esther HOLL  NED 
5 VAN HASELEN Christian S.V.S  NED 
6 VAN DER WEIDE Rick SCHEA  NED 
7 SMIT Evert jan S.V.P  NED 
8 WATER Paul 12  S.V.DFC  NED 
9 HAM Ed 13  SCHEZK  NED 
10 DE JONG Marijn 17  HOLL  NED 
11 THIELEMANS Alain   KONIERHVSV  BEL 
12 KETS Kathleen   KONIERHVSV  BEL 
13 AKKERMANS Jos   S.V.V  NED 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 V V/M TS TR Ind
THIELEMANS Alain
KONIERHVSV / BEL
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 D4 V5 V5 V5 D0 V5 10 0.83 54 33 +21
VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
2 D2 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 D3 D4 9 0.75 54 33 +21
AKKERMANS Jos
S.V.V / NED
3 D1 D0 D4 D2 D3 D1 D3 D2 D1 D2 V5 D3 1 0.08 27 57 -30
HAM Ed
SCHEZK / NED
4 D3 D2 V5 D3 D1 V5 D3 D1 V5 V5 D2 V5 5 0.42 40 50 -10
SMIT Evert jan
S.V.P / NED
5 D4 D4 V5 V5 V5 V5 D2 V5 V5 D3 V5 V5 8 0.67 53 39 +14
LENDI Sonja
HOLL / NED
6 D2 D3 V5 V5 D1 D0 D3 D4 D3 D2 D1 D4 2 0.17 33 54 -21
VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
7 D2 D2 V5 D2 D2 V5 V5 V5 V5 D3 D2 V5 6 0.50 43 44 -1
DE JONG Marijn
HOLL / NED
8 V5 D1 V5 V5 V5 V5 D4 V5 V5 D3 V5 D4 8 0.67 52 46 +6
KETS Kathleen
KONIERHVSV / BEL
9 D2 D2 V5 V5 D2 V5 D3 D4 V5 D2 V5 D3 5 0.42 43 47 -4
GROENHEIDE Esther
HOLL / NED
10 D0 D3 V5 D3 D2 V5 D3 D4 D3 D2 D3 D4 2 0.17 37 54 -17
WATER Paul
S.V.DFC / NED
11 D4 D1 V5 D3 V5 V5 V5 V5 V5 V5 D3 V5 8 0.67 51 41 +10
VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
12 V5 V5 D2 V5 D3 V5 V5 D3 D2 V5 V5 V5 8 0.67 50 38 +12
STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V.V / NED
13 D3 V5 V5 D3 D4 V5 D3 V5 V5 V5 D4 D4 6 0.50 51 52 -1

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 THIELEMANS Alain   KONIERHVSV  BEL  10  0.83  54  33  +21  Advanced
2 VAN STERKENBURG Nico S.V.U  NED  0.75  54  33  +21  Advanced
3 SMIT Evert jan S.V.P  NED  0.67  53  39  +14  Advanced
4 VAN HASELEN Christian S.V.S  NED  0.67  50  38  +12  Advanced
5 WATER Paul 12  S.V.DFC  NED  0.67  51  41  +10  Advanced
6 DE JONG Marijn 17  HOLL  NED  0.67  52  46  +6  Advanced
7 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie S.V.V  NED  0.50  51  52  -1  Advanced
8 VAN DER WEIDE Rick SCHEA  NED  0.50  43  44  -1  Advanced
9 KETS Kathleen   KONIERHVSV  BEL  0.42  43  47  -4  Advanced
10 HAM Ed 13  SCHEZK  NED  0.42  40  50  -10  Advanced
11 GROENHEIDE Esther HOLL  NED  0.17  37  54  -17  Advanced
12 LENDI Sonja HOLL  NED  0.17  33  54  -21  Advanced
13 AKKERMANS Jos   S.V.V  NED  0.08  27  57  -30  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) THIELEMANS Alain
KONIERHVSV / BEL
 
  (1) THIELEMANS Alain
KONIERHVSV / BEL
 
(16) -BYE-   
    (1) THIELEMANS Alain
KONIERHVSV / BEL
 
(9) KETS Kathleen
KONIERHVSV / BEL
 
  10 - 1 
  (8) KETS Kathleen
KONIERHVSV / BEL
 
 
(8) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
10 - 9   
    (1) THIELEMANS Alain
KONIERHVSV / BEL
 
(5) WATER Paul
S.V.DFC / NED
 
  10 - 8 
  (5) WATER Paul
S.V.DFC / NED
 
   
(12) LENDI Sonja
HOLL / NED
 
10 - 3     
    (4) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
 
(13) AKKERMANS Jos
S.V.V / NED
 
  10 - 2   
  (4) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
 
(4) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
10 - 0   
    (1) THIELEMANS Alain
KONIERHVSV / BEL
 
(3) SMIT Evert jan
S.V.P / NED
 
  10 - 9 
  (3) SMIT Evert jan
S.V.P / NED
 
   
(14) -BYE-       
    (3) SMIT Evert jan
S.V.P / NED
 
   
(11) GROENHEIDE Esther
HOLL / NED
 
  10 - 8     
  (6) GROENHEIDE Esther
HOLL / NED
 
     
(6) DE JONG Marijn
HOLL / NED
 
10 - 6       
    (2) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
 
(7) STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V.V / NED
 
  10 - 5   
  (7) HAM Ed
SCHEZK / NED
 
   
(10) HAM Ed
SCHEZK / NED
 
10 - 8     
    (2) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
 
(15) -BYE-    10 - 4   
  (2) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
 
(2) VAN STERKENBURG Nico
S.V.U / NED
 
   
   

Bronze Medal  
   
(4) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
  (3) VAN HASELEN Christian
S.V.S / NED
 
(3) SMIT Evert jan
S.V.P / NED
 
10 - 3 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) KETS Kathleen
KONIERHVSV / BEL
 
  (5) WATER Paul
S.V.DFC / NED
 
(5) WATER Paul
S.V.DFC / NED
 
10 - 6 
    (5) WATER Paul
S.V.DFC / NED
 
(6) GROENHEIDE Esther
HOLL / NED
 
  10 - 6 
  (6) GROENHEIDE Esther
HOLL / NED
 
 
(7) HAM Ed
SCHEZK / NED
 
10 - 9   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) KETS Kathleen
KONIERHVSV / BEL
 
  (7) KETS Kathleen
KONIERHVSV / BEL
 
(7) HAM Ed
SCHEZK / NED
 
10 - 9 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (9) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
(9) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
 
    (9) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
(12) LENDI Sonja
HOLL / NED
 
  10 - 6 
  (12) LENDI Sonja
HOLL / NED
 
 
(13) AKKERMANS Jos
S.V.V / NED
 
10 - 0   
    (9) VAN DER WEIDE Rick
SCHEA / NED
 
(14) -BYE-    10 - 6 
  (11) DE JONG Marijn
HOLL / NED
 
   
(11) DE JONG Marijn
HOLL / NED
 
     
    (10) STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V.V / NED
 
 
(10) STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V.V / NED
 
  10 - 8   
  (10) STOKKERMANS-STAM Jean-Marie
S.V.V / NED
 
 
(15) -BYE-     
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) LENDI Sonja
HOLL / NED
 
  (11) DE JONG Marijn
HOLL / NED
 
(11) DE JONG Marijn
HOLL / NED
 
10 - 9 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) -BYE- 
  (13) AKKERMANS Jos
S.V.V / NED
 
(13) AKKERMANS Jos
S.V.V / NED
 
 
    (13) AKKERMANS Jos
S.V.V / NED
 
(14) -BYE-     
  (14) -BYE-   
(15) -BYE-     
   

Final Results
Event finished at 2:04 PM
Place Name Club(s) Country
1 THIELEMANS Alain KONIERHVSV  BEL 
2 VAN STERKENBURG Nico S.V.U  NED 
3 VAN HASELEN Christian S.V.S  NED 
4 SMIT Evert jan S.V.P  NED 
5 WATER Paul S.V.DFC  NED 
6 GROENHEIDE Esther HOLL  NED 
7 KETS Kathleen KONIERHVSV  BEL 
8 HAM Ed SCHEZK  NED 
9 VAN DER WEIDE Rick SCHEA  NED 
10 STOKKERMANS-STAM Jean-Marie S.V.V  NED 
11 DE JONG Marijn HOLL  NED 
12 LENDI Sonja HOLL  NED 
13 AKKERMANS Jos S.V.V  NED