Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 HOM Ans SCHEDJ  NED 
2 V.D. BERG Paul S.V.M  NED 
3 REINECKE Liset SCHEDJ  NED 
4 VAN ERVEN Spencer S.V.DV  NED 
5 BOSVELD Gerda S.V.V  NED 
6 DE GROOT Bert S.V.DV  NED 
7 TREFFERS Edwin S.V.A  NED 
8 DE WILDE Ruby S.V.M  NED 
9 FARKAS Mark Balasz S.V.A  NED 
10 VITSAS Jannis 14  S.V.M  NED 
11 BEEKHUIZEN Gerrit 15  K.M.  NED 
12 DE BEST Rob 17  S.V.M  NED 
13 WAGENAAR Julius 18  SCHEMN  NED 
14 GEERAEDS Leo 19  S.V.DDM  NED 
15 SHUQAIR Michel 20  S.V.S  NED 
16 JONGEJANS J.J. 26  MSVZ  NED 
17 BREEDVELT Joop 31  S.V.M  NED 
18 BROODBAKKER Martin 42  S.V.V  NED 
19 VAN TIL Bert 45  SCHEA  NED 
20 SLIEPENBEEK Peter 54  S.V.S  NED 
21 FERRIER Robert 89  S.V.DDM  NED 
22 MERSMEYER Ole   SVVN  GER 
23 BISSCHOP Jonas   SVVN  GER 
24 VAN DER KEMP Arne   SCHERZ  NED 
25 TENFELDE Sven   SVVN  GER 
26 PONSTEEN Ronald   SCHEMN  NED 
27 DAHLEM Matthias   DUISF  GER 
28 PASMANS Leopold   OMNIV  BEL 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
BREEDVELT Joop
S.V.M / NED
1 V5 V5 V5 D2 V5 V5 5 0.83 27 18 +9
VAN DER KEMP Arne
SCHERZ / NED
2 D4 V5 V5 D3 D4 D4 2 0.33 25 26 -1
TENFELDE Sven
SVVN / GER
3 D3 D3 V5 D2 D4 D4 1 0.17 21 27 -6
DE WILDE Ruby
S.V.M / NED
4 D1 D3 D2 D4 D1 D2 0 0.00 13 30 -17
FARKAS Mark Balasz
S.V.A / NED
5 V5 V5 V5 V5 D3 V5 5 0.83 28 17 +11
JONGEJANS J.J.
MSVZ / NED
6 D3 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 28 20 +8
HOM Ans
SCHEDJ / NED
7 D2 V5 V5 V5 D1 D3 3 0.50 21 25 -4

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
BISSCHOP Jonas
SVVN / GER
1 D4 D1 D0 D0 V5 1 0.20 10 23 -13
BROODBAKKER Martin
S.V.V / NED
2 V5 D0 D3 V5 V5 3 0.60 18 19 -1
V.D. BERG Paul
S.V.M / NED
3 V5 V5 D2 V5 V5 4 0.80 22 5 +17
TREFFERS Edwin
S.V.A / NED
4 V5 V5 V3 V5 V5 5 1.00 23 7 +16
SHUQAIR Michel
S.V.S / NED
5 V5 D2 D1 D0 V5 2 0.40 13 18 -5
PONSTEEN Ronald
SCHEMN / NED
6 D3 D3 D0 D2 D3 0 0.00 11 25 -14

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
MERSMEYER Ole
SVVN / GER
1 D4 V5 D3 D1 D3 D4 1 0.17 20 24 -4
PASMANS Leopold
OMNIV / BEL
2 V5 V5 D4 D1 D4 V5 3 0.50 24 27 -3
REINECKE Liset
SCHEDJ / NED
3 D2 D4 D4 D1 D2 D2 0 0.00 15 30 -15
GEERAEDS Leo
S.V.DDM / NED
4 V5 V5 V5 D1 D4 D2 3 0.50 22 26 -4
DE GROOT Bert
S.V.DV / NED
5 V2 V5 V5 V5 D2 V5 5 0.83 24 11 +13
VAN TIL Bert
SCHEA / NED
6 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 19 +11
BEEKHUIZEN Gerrit
K.M. / NED
7 V5 D4 V5 V5 D2 D4 3 0.50 25 23 +2

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
FERRIER Robert
S.V.DDM / NED
1 D3 V3 D0 V5 D1 2 0.40 12 13 -1
DE BEST Rob
S.V.M / NED
2 V5 D3 D3 V5 D1 2 0.40 17 21 -4
BOSVELD Gerda
S.V.V / NED
3 D2 V5 D3 V5 D2 2 0.40 17 18 -1
VAN ERVEN Spencer
S.V.DV / NED
4 V1 V5 V5 V5 D2 4 0.80 18 13 +5
SLIEPENBEEK Peter
S.V.S / NED
5 D0 D3 D2 D2 D1 0 0.00 8 25 -17
WAGENAAR Julius
SCHEMN / NED
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 7 +18

Round #2 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 WAGENAAR Julius 18  SCHEMN  NED  1.00  25  +18  Advanced
2 TREFFERS Edwin S.V.A  NED  1.00  23  +16  Advanced
3 VAN TIL Bert 45  SCHEA  NED  1.00  30  19  +11  Advanced
4 DE GROOT Bert S.V.DV  NED  0.83  24  11  +13  Advanced
5 FARKAS Mark Balasz S.V.A  NED  0.83  28  17  +11  Advanced
6 BREEDVELT Joop 31  S.V.M  NED  0.83  27  18  +9  Advanced
7 JONGEJANS J.J. 26  MSVZ  NED  0.83  28  20  +8  Advanced
8 V.D. BERG Paul S.V.M  NED  0.80  22  +17  Advanced
9 VAN ERVEN Spencer S.V.DV  NED  0.80  18  13  +5  Advanced
10 BROODBAKKER Martin 42  S.V.V  NED  0.60  18  19  -1  Advanced
11 BEEKHUIZEN Gerrit 15  K.M.  NED  0.50  25  23  +2  Advanced
12 PASMANS Leopold   OMNIV  BEL  0.50  24  27  -3  Advanced
13 GEERAEDS Leo 19  S.V.DDM  NED  0.50  22  26  -4  Advanced
14 HOM Ans SCHEDJ  NED  0.50  21  25  -4  Advanced
15 BOSVELD Gerda S.V.V  NED  0.40  17  18  -1  Advanced
16 FERRIER Robert 89  S.V.DDM  NED  0.40  12  13  -1  Advanced
17 DE BEST Rob 17  S.V.M  NED  0.40  17  21  -4  Advanced
18 SHUQAIR Michel 20  S.V.S  NED  0.40  13  18  -5  Advanced
19 VAN DER KEMP Arne   SCHERZ  NED  0.33  25  26  -1  Advanced
20 BISSCHOP Jonas   SVVN  GER  0.20  10  23  -13  Advanced
21 MERSMEYER Ole   SVVN  GER  0.17  20  24  -4  Advanced
22 TENFELDE Sven   SVVN  GER  0.17  21  27  -6  Advanced
23 PONSTEEN Ronald   SCHEMN  NED  0.00  11  25  -14  Advanced
24 REINECKE Liset SCHEDJ  NED  0.00  15  30  -15  Advanced
25 DE WILDE Ruby S.V.M  NED  0.00  13  30  -17  Advanced
26 SLIEPENBEEK Peter 54  S.V.S  NED  0.00  25  -17  Advanced
DNF VITSAS Jannis 14  S.V.M  NED            Eliminated
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 V V/M TS TR Ind
WAGENAAR Julius
SCHEMN / NED
1 D2 V5 D4 V5 V5 V5 D3 D3 V5 V5 V5 V5 8 0.67 52 36 +16
TREFFERS Edwin
S.V.A / NED
2 V5 V5 D4 D3 V5 V5 V5 V5 V5 D3 V5 V5 9 0.75 55 34 +21
VAN TIL Bert
SCHEA / NED
3 D3 D4 V5 V5 D4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 9 0.75 56 40 +16
DE GROOT Bert
S.V.DV / NED
4 V5 V5 D1 V5 V5 V5 D3 V5 V5 V5 V5 V3 10 0.83 52 37 +15
FARKAS Mark Balasz
S.V.A / NED
5 D2 V5 D2 D0 V5 D2 D4 V5 D3 V5 V5 V5 6 0.50 43 45 -2
BREEDVELT Joop
S.V.M / NED
6 D3 D0 V5 D3 D2 D3 D0 D1 D3 V5 D3 D4 2 0.17 32 58 -26
JONGEJANS J.J.
MSVZ / NED
7 D1 D1 D3 D4 V5 V5 D3 D2 D2 D4 V5 D4 3 0.25 39 53 -14
V.D. BERG Paul
S.V.M / NED
8 V4 D2 D4 V5 V5 V5 V5 D4 V5 V5 V5 V5 9 0.75 54 36 +18
VAN ERVEN Spencer
S.V.DV / NED
9 V5 D2 D3 D1 D3 V5 V5 V5 D2 D3 V5 V5 6 0.50 44 46 -2
BROODBAKKER Martin
S.V.V / NED
10 D1 D4 D4 D3 V5 V5 V5 D4 V5 D2 V5 D4 5 0.42 47 48 -1
BEEKHUIZEN Gerrit
K.M. / NED
11 D3 V5 D3 D2 D0 D4 V5 D1 V5 V5 V5 D4 5 0.42 42 51 -9
PASMANS Leopold
OMNIV / BEL
12 D1 D2 D1 D4 D3 V5 D3 D2 D3 D3 D4 D3 1 0.08 34 57 -23
GEERAEDS Leo
S.V.DDM / NED
13 D3 D2 D4 D2 D4 V5 V5 D1 D3 V5 V5 V4 5 0.42 43 52 -9

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 V V/M TS TR Ind
HOM Ans
SCHEDJ / NED
1 V5 D2 V5 D4 D3 V5 D1 D4 V5 V5 V5 V5 7 0.58 49 45 +4
BOSVELD Gerda
S.V.V / NED
2 D4 D3 D4 D4 D4 V5 V5 V5 V5 D4 V5 V5 6 0.50 53 47 +6
FERRIER Robert
S.V.DDM / NED
3 V5 V5 V5 D1 V5 V5 V5 D3 V5 V5 V5 V5 10 0.83 54 30 +24
DE BEST Rob
S.V.M / NED
4 D2 V5 D4 D3 V5 V5 V5 D4 D2 V5 V5 V5 7 0.58 50 45 +5
SHUQAIR Michel
S.V.S / NED
5 V5 V5 V2 V5 V5 V5 D1 D4 V5 D0 V5 D4 8 0.67 46 43 +3
VAN DER KEMP Arne
SCHERZ / NED
6 V5 V5 D2 D3 D4 D3 D2 D1 V5 D4 V5 V5 5 0.42 44 48 -4
BISSCHOP Jonas
SVVN / GER
7 D2 D2 D2 D1 D3 V5 D2 D2 D3 V5 V5 V5 4 0.33 37 49 -12
MERSMEYER Ole
SVVN / GER
8 V5 D2 D3 D4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 9 0.75 54 33 +21
TENFELDE Sven
SVVN / GER
9 V5 D3 V5 V5 V5 V5 V5 D4 V5 D1 V5 V5 9 0.75 53 39 +14
PONSTEEN Ronald
SCHEMN / NED
10 D4 D3 D1 V5 D2 D1 V5 D3 D3 D2 D4 D4 2 0.17 37 55 -18
REINECKE Liset
SCHEDJ / NED
11 D4 V5 D4 D2 V5 V5 D2 D3 V5 V5 D2 V5 6 0.50 47 45 +2
DE WILDE Ruby
S.V.M / NED
12 D1 D4 D0 D3 D2 D1 D0 D0 D2 V5 V5 D3 2 0.17 26 56 -30
SLIEPENBEEK Peter
S.V.S / NED
13 D3 D3 D2 D3 V5 D4 D4 D2 D1 V5 D4 V5 3 0.25 41 56 -15

Final Results
Event finished at 2:08 PM
Place Name Club(s) Country
1 DE GROOT Bert S.V.DV  NED 
2 TREFFERS Edwin S.V.A  NED 
3 V.D. BERG Paul S.V.M  NED 
4 VAN TIL Bert SCHEA  NED 
5 WAGENAAR Julius SCHEMN  NED 
6 VAN ERVEN Spencer S.V.DV  NED 
7 FARKAS Mark Balasz S.V.A  NED 
8 BROODBAKKER Martin S.V.V  NED 
9 GEERAEDS Leo S.V.DDM  NED 
10 BEEKHUIZEN Gerrit K.M.  NED 
11 JONGEJANS J.J. MSVZ  NED 
12 BREEDVELT Joop S.V.M  NED 
13 PASMANS Leopold OMNIV  BEL 
14 FERRIER Robert S.V.DDM  NED 
15 MERSMEYER Ole SVVN  GER 
16 TENFELDE Sven SVVN  GER 
17 SHUQAIR Michel S.V.S  NED 
18 DE BEST Rob S.V.M  NED 
19 HOM Ans SCHEDJ  NED 
20 BOSVELD Gerda S.V.V  NED 
21 REINECKE Liset SCHEDJ  NED 
22 VAN DER KEMP Arne SCHERZ  NED 
23 BISSCHOP Jonas SVVN  GER 
24 SLIEPENBEEK Peter S.V.S  NED 
25 PONSTEEN Ronald SCHEMN  NED 
26 DE WILDE Ruby S.V.M  NED 
DNF VITSAS Jannis S.V.M  NED